Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Jury
TD FIS Peets Robert
Kadykov Georgy
EST
RUS
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Lenzerheide Marketing und Support AG
Hannes Parpan, OK Präsident
7078 Lenzerheide/Lai, Graubünden
SUI
Phone: +41 81 385 57 36
Email: tourdeski@lenzerheide.com
Website: http://www.lenzerheide.com

Podium

1
2
13:11.6
3

WENG Heidi

(NOR)

15:05.9

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 2 OESTBERG Ingvild Flugstad 13:02.3  
2 1 JOHAUG Therese 13:11.6  
3 3 WENG Heidi 15:05.9  
4 4 KALLA Charlotte 15:33.1  
5 5 KYLLOENEN Anne 15:39.5  
6 6 NISKANEN Kerttu 15:44.0  
7 10 PARMAKOSKI Krista 16:30.1  
8 9 DIGGINS Jessica 16:30.2  
9 8 BJORNSEN Sadie 16:30.9  
10 11 HAGA Ragnhild 16:31.6  
11 12 MONONEN Laura 16:35.5  
12 13 STADLOBER Teresa 16:59.9  
13 14 INGEMARSDOTTER Ida 17:20.7  
14 18 NILSSON Stina 17:21.7  
15 15 SLIND Kari Oeyre 17:23.2  
16 16 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 17:24.2  
17 17 NOVAKOVA Petra 17:27.3  
18 20 BOEHLER Stefanie 17:31.6  
19 19 HAAG Anna 17:38.5  
20 24 FESSEL Nicole 17:53.6  
21 21 KOWALCZYK Justyna 17:54.8  
22 27 STEPHEN Elizabeth 17:54.9  
23 25 BONER Seraina 17:59.9  
24 26 RINGWALD Sandra 18:00.3  
25 28 RYDQVIST Maria 18:11.8  
26 22 VON SIEBENTHAL Nathalie 18:15.3  
27 23 CALDWELL Sophie 18:15.5  
28 30 HERRMANN Denise 18:23.2  
29 29 DOTSENKO Anastasia 18:36.1  
30 32 MATVEEVA Natalia 18:45.4  
31 33 STOROZHILOVA Daria 18:49.5  
32 34 SIEGEL Monique 18:59.9  
33 31 FAIVRE PICON Anouk 19:02.8  
34 35 DEBERTOLIS Ilaria 19:13.6  
35 37 SCHWARZ Nathalie 19:30.7  
36 36 ZHAMBALOVA Alisa 19:43.0  
37 38 GREGG Caitlin 19:44.6  
38 43 SCARDONI Lucia 19:54.6  
39 40 KALSINA Polina 19:59.2  
40 41 KOLB Hanna 20:00.8  
41 44 WIKEN Emma 20:04.9  
42 42 BRENNAN Rosie 20:12.1  
43 39 AGREITER Debora 20:12.7  
44 48 PROCHAZKOVA Alena 20:24.5  
45 52 SOBOLEVA Elena 20:25.0  
46 51 TIKHONOVA Yulia 20:29.3  
47 49 SCHUETZOVA Sandra 20:32.8  
48 50 REPNITSYNA Olga 20:36.2  
49 54 SETTLIN Evelina 20:42.7  
50 55 ILJINA Natalja 20:44.9  
51 47 SARGENT Ida 20:46.8  
52 46 ANGER Lucia 20:52.0  
53 45 FALK Hanna 20:55.8  
54 57 CEBASEK Alenka 21:18.3  
55 53 SAAPUNKI Susanna 21:20.3  
56 56 POVALIAEVA Anna 21:28.9  
57 59 EINFALT Lea 21:37.2  
58 58 FABJAN Vesna 22:06.9  
59 60 RAZINGER Nika 22:28.1  
60 62 THOMAS HUGUE Coraline 22:34.4  
61 61 GROHOVA Karolina 22:38.0  
62 64 FAEHNDRICH Nadine 23:16.4  
63 63 TAYLOR Annika 23:25.3  
64 65 MAYNGARDT Anastasia 25:37.5  

Did not start

Bib Name
7 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt