Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Jury
TD FIS Peets Robert
Kadykov Georgy
EST
RUS
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Lenzerheide Marketing und Support AG
Hannes Parpan, OK Präsident
7078 Lenzerheide/Lai, Graubünden
SUI
Phone: +41 81 385 57 36
Email: tourdeski@lenzerheide.com
Website: http://www.lenzerheide.com

Podium

1
21:44.7
2
23:09.9
3
23:34.9

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 1 SUNDBY Martin Johnsrud 21:44.7  
2 2 NORTHUG Petter Jr. 23:09.9  
3 6 KROGH Finn Haagen 23:34.9  
4 4 USTIUGOV Sergey 23:34.9  
5 5 ROETHE Sjur 23:37.6  
6 3 TOENSETH Didrik 23:39.4  
7 8 POLTORANIN Alexey 24:17.0  
8 10 COLOGNA Dario 24:17.6  
9 7 HARVEY Alex 24:19.7  
10 9 BELOV Evgeniy 24:19.8  
11 13 DYRHAUG Niklas 25:11.1  
12 17 LEGKOV Alexander 25:11.8  
13 11 DE FABIANI Francesco 25:11.9  
14 15 HOLUND Hans Christer 25:12.4  
15 19 JAKS Martin 25:16.7  
16 18 MANIFICAT Maurice 25:17.3  
17 14 IVERSEN Emil 25:18.8  
18 12 BESSMERTNYKH Alexander 25:19.8  
19 16 KATZ Andreas 25:20.7  
20 27 DOBLER Jonas 26:10.9  
21 22 DUVILLARD Robin 26:11.1  
22 26 HEIKKINEN Matti 26:11.1  
23 23 GAILLARD Jean Marc 26:12.4  
24 20 VYLEGZHANIN Maxim 26:13.5  
25 25 HOFFMAN Noah 26:14.8  
26 24 BAUMANN Jonas 26:22.3  
27 21 ANDERSSON Simon 26:43.8  
28 29 LARKOV Andrey 26:44.6  
29 28 SALVADORI Giandomenico 26:48.2  
30 30 TRITSCHER Bernhard 27:07.3  
31 36 GLOEERSEN Anders 27:27.7  
32 31 NISKANEN Iivo 27:30.0  
33 33 BJORNSEN Erik 27:39.4  
34 37 PERL Curdin 27:39.4  
35 38 LIVERS Toni 27:46.9  
36 34 BACKSCHEIDER Adrien 27:48.6  
37 35 BABIKOV Ivan 27:53.4  
38 41 PEPENE Paul Constantin 28:14.1  
39 32 JOENSSON Emil 28:15.6  
40 39 JAUHOJAERVI Sami 28:27.6  
41 40 KERSHAW Devon 28:31.6  
42 42 BOEGL Lucas 28:44.2  
43 43 CLARA Roland 28:51.2  
44 46 VOLZHENTSEV Stanislav 28:59.3  
45 45 BING Thomas 29:13.4  
46 53 CHERNOUSOV Ilia 29:17.1  
47 47 SVENSSON Oskar 29:17.9  
48 49 BURMAN Jens 29:24.8  
49 52 DOLIDOVICH Sergei 29:35.2  
50 50 SCHNIDER Ueli 29:40.6  
51 51 TSINZOV Veselin 29:41.2  
52 44 PELLEGRIN Mattia 29:59.7  
53 54 HAELG Philipp 30:17.0  
54 56 HAKOLA Ristomatti 30:19.6  
55 48 RASTELLI Maicol 30:37.0  
56 55 PELLEGRINO Federico 30:39.7  
57 58 NOUSIAINEN Ville 30:56.1  
58 59 PENTSINEN Anssi 30:56.2  
59 60 KOZISEK Dusan 30:59.7  
60 61 TAMMJARV Karel 31:03.2  
61 57 NOECKLER Dietmar 31:09.8  
62 63 RANKEL Raido 31:11.1  
63 62 KNOP Petr 31:27.4  
64 68 PERRILLAT BOITEUX Ivan 31:28.4  
65 67 MUSGRAVE Andrew 31:34.8  
66 64 BALDAUF Dominik 31:42.6  
67 69 GLAVATSKIKH Konstantin 32:08.2  
68 65 VALJAS Len 32:08.3  
69 70 HAMILTON Simeon 32:12.3  
70 66 EISENLAUER Sebastian 32:15.8  
71 71 YOUNG Andrew 32:35.9  
72 74 ASTAPENKA Yury 33:09.9  
73 75 SEMENOV Michail 33:11.7  
74 72 JYLHAE Martti 33:15.6  
75 76 FURGER Roman 34:03.3  
76 77 NEWELL Andrew 34:07.7  
77 73 SIMENC Miha 34:34.2  
78 79 KUEHNE Andy 35:21.9  
79 81 QUICKLUND Carl 35:38.5  
80 80 STAREGA Maciej 37:14.5  

Did not start

Bib Name
82 NOTZ Florian
78 STADLOBER Luis