Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Jury
TD FIS Sandvold Arne
Hecico Emil
NOR
ROU
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Skisport- und Verwaltungs GmbH
Am Faltenbach 27
87561 Oberstdorf
GER
Phone: +49 (0) 8322 8090300
Email: info@erdinger-arena.de
Website: www.erdinger-arena.de

Podium

1
26:37.6
2
3

WENG Heidi

(NOR)

26:57.3

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 2 JOHAUG Therese 26:37.6  
2 1 OESTBERG Ingvild Flugstad 26:47.5  
3 3 WENG Heidi 26:57.3  
4 7 HAGA Ragnhild 27:49.6  
5 4 KYLLOENEN Anne 27:50.3  
6 11 INGEMARSDOTTER Ida 27:51.0  
7 6 NISKANEN Kerttu 27:52.6  
8 5 KALLA Charlotte 28:10.7  
9 26 RYDQVIST Maria 28:11.9  
10 24 HERRMANN Denise 28:12.5  
11 15 RINGWALD Sandra 28:12.8  
12 9 MONONEN Laura 28:13.3  
13 22 HAAG Anna 28:13.6  
14 8 PARMAKOSKI Krista 28:23.5  
15 19 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 28:31.7  
16 12 NILSSON Stina 28:37.1  
17 20 KOWALCZYK Justyna 28:40.0  
18 29 DOTSENKO Anastasia 28:41.9  
19 16 STADLOBER Teresa 28:42.3  
20 27 VON SIEBENTHAL Nathalie 28:42.5  
21 40 KALSINA Polina 28:46.0  
22 18 SLIND Kari Oeyre 28:53.3  
23 10 DIGGINS Jessica 28:53.8  
24 47 ANGER Lucia 28:57.9  
25 17 BOEHLER Stefanie 29:00.0  
26 13 BJORNSEN Sadie 29:01.4  
27 23 FESSEL Nicole 29:01.5  
28 35 ZHAMBALOVA Alisa 29:07.9  
29 30 STOROZHILOVA Daria 29:13.3  
30 43 SOBOLEVA Elena 29:16.4  
31 41 WIKEN Emma 29:19.2  
32 38 PROCHAZKOVA Alena 29:23.9  
33 25 STEPHEN Elizabeth 29:29.5  
34 32 SIEGEL Monique 29:30.1  
35 42 BRENNAN Rosie 29:30.5  
36 14 CALDWELL Sophie 29:33.1  
37 53 CEBASEK Alenka 29:36.6  
38 37 SCARDONI Lucia 29:48.7  
39 48 SETTLIN Evelina 29:51.7  
40 21 NOVAKOVA Petra 29:52.8  
41 36 SCHWARZ Nathalie 29:56.4  
42 31 FAIVRE PICON Anouk 29:57.2  
43 50 REPNITSYNA Olga 30:10.9  
44 56 EINFALT Lea 30:25.1  
45 33 DEBERTOLIS Ilaria 30:29.7  
46 55 POVALIAEVA Anna 30:41.5  
47 57 GROHOVA Karolina 30:46.2  
48 44 AGREITER Debora 30:47.2  
49 39 GREGG Caitlin 30:47.5  
50 54 SAAPUNKI Susanna 30:49.7  
51 49 SCHUETZOVA Sandra 30:52.9  
52 52 ILJINA Natalja 30:57.4  
53 46 TIKHONOVA Yulia 31:08.0  
54 51 FALK Hanna 31:51.8  
55 45 SARGENT Ida 33:17.4  

Did not start

Bib Name
34 KOLB Hanna
28 MATVEEVA Natalia

Did not finish

Bib Name
58 MAYNGARDT Anastasia