Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Drammen (NOR)

Ladies’ SP C Qual

3 February 2016
CET time
1st Run : 12:00
More information
Jury
TD FIS Peets Robert
Viljanmaa Annmari
EST
FIN
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
FIS World Cup Drammen
PB 9135
3006 Drammen
NOR
Phone: 0047 32264207
Email: entry@worldcupdrammen.no
Website: http://www.worldcupdrammen.no

Podium

1
2
2:56.00
3
2:58.88

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 14 OESTBERG Ingvild Flugstad 2:52.80  
2 21 PARMAKOSKI Krista 2:56.00  
3 6 INGEMARSDOTTER Ida 2:58.88  
4 8 RAZINGER Nika 2:59.29  
5 27 NOUSIAINEN Mona-Liisa 2:59.36  
6 13 MATVEEVA Natalia 2:59.57  
7 23 DIGGINS Jessica 2:59.71  
8 37 EIDE Mari 2:59.83  
9 5 HARSEM Kathrine Rolsted 2:59.94  
10 15 BJORNSEN Sadie 3:00.25  
11 17 CALDWELL Sophie 3:00.40  
12 26 GJEITNES Kari Vikhagen 3:00.47  
13 4 WENG Heidi 3:00.51  
14 22 NILSSON Stina 3:00.57  
15 18 FALLA Maiken Caspersen 3:00.94  
16 39 LAMPIC Anamarija 3:01.47  
17 24 RINGWALD Sandra 3:01.50  
18 20 KOLB Hanna 3:01.62  
19 47 VEDENINA Daria 3:01.71  
20 12 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 3:01.72  
21 31 KOVALEVA Polina 3:02.60  
22 28 DOTSENKO Anastasia 3:02.90  
23 9 HAGA Ragnhild 3:02.91  
24 1 SOEMSKAR Linn 3:03.24  
25 34 LAURENT Greta 3:03.77  
26 42 SCARDONI Lucia 3:03.83  
27 29 OEBERG Jennie 3:03.94  
28 32 SHAPOVALOVA Evgenia 3:04.16  
29 45 NORDSTROEM Maria 3:04.66  
30 36 SOBOLEVA Elena 3:04.78  
31 25 KALLA Charlotte 3:04.86  
32 43 BELORUKOVA Yulia 3:04.96  
33 19 ANGER Lucia 3:05.09  
34 11 VUERICH Gaia 3:05.11  
35 50 NURMI Leena 3:05.15  
36 33 ROMANOVA Yulia 3:05.43  
36 2 PROCHAZKOVA Alena 3:05.43  
38 7 HERRMANN Denise 3:05.44  
39 3 VAN DER GRAAFF Laurien 3:05.70  
40 52 BJOERNSGAARD Marthe 3:06.00  
41 46 STIFFLER Tatjana 3:06.57  
42 30 DAHLQVIST Maja 3:06.71  
43 51 MURUD Thea Krokan 3:06.94  
44 16 FABJAN Vesna 3:07.19  
45 58 WENG Tiril Udnes 3:07.85  
46 38 WINKLER Anne 3:08.14  
47 10 SARGENT Ida 3:08.16  
48 35 KOWALCZYK Justyna 3:08.41  
49 49 SVENDSEN Anna 3:08.50  
50 56 JULIN Andrea 3:09.55  
51 53 OUS Amalie Haakonsen 3:09.98  
52 57 WENG Lotta Udnes 3:10.35  
53 55 BENDER Jennie 3:10.75  
54 41 KVAALE Barbro 3:12.66  
55 44 SLIND Silje Oeyre 3:13.61  
56 54 GUSSIAAS Mari Stoeen 3:13.71  
57 40 THEODORSEN Silje 3:14.14  
58 59 TAYLOR Annika 3:15.02  
59 48 DUPONT Andrea 3:17.42