Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
More information
Jury
TD FIS Prykaeri Jussi
Rosa Anna
FIN
ITA
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Svenska Skidspelen
box 1250
791 12 Falun, Dalarnas Län SWE
SWE
Phone: +46706387623
Email: wcfalun@skidspelen.se
Website: http://www.skidspelen.se

Podium

1
13:49.1
2

WENG Heidi

(NOR)

14:07.7
3

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 52 JOHAUG Therese 13:49.1  
2 54 WENG Heidi 14:07.7  
3 56 OESTBERG Ingvild Flugstad 14:18.3  
4 40 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 14:18.7  
5 32 DIGGINS Jessica 14:26.3  
6 10 KOWALCZYK Justyna 14:33.2  
7 24 BJORNSEN Sadie 14:33.9  
8 50 PARMAKOSKI Krista 14:36.3  
9 58 KALLA Charlotte 14:39.3  
10 34 BOEHLER Stefanie 14:40.1  
11 44 MONONEN Laura 14:40.9  
12 47 FALLA Maiken Caspersen 14:41.2  
13 60 NISKANEN Kerttu 14:42.7  
14 38 INGEMARSDOTTER Ida 14:44.9  
15 48 KYLLOENEN Anne 14:46.3  
16 28 HARSEM Kathrine Rolsted 14:46.8  
17 46 HAGA Ragnhild 14:48.8  
18 26 ROPONEN Riitta-Liisa 14:53.0  
19 7 RINGWALD Sandra 14:53.9  
20 59 VEDENINA Daria 14:54.5  
21 42 STADLOBER Teresa 14:55.9  
22 20 HERRMANN Denise 14:56.8  
23 13 ZHUKOVA Natalia 15:00.2  
24 62 BELORUKOVA Yulia 15:00.3  
24 36 FESSEL Nicole 15:00.3  
26 63 SHAPOVALOVA Evgenia 15:00.9  
27 45 KALSINA Polina 15:03.5  
28 30 NILSSON Stina 15:03.9  
28 23 RYDQVIST Maria 15:03.9  
30 37 OEBERG Jennie 15:05.7  
31 14 SOEMSKAR Linn 15:08.5  
32 49 BRENNAN Rosie 15:11.5  
33 27 FAIVRE PICON Anouk 15:12.4  
34 35 KOLOMINA Yelena 15:14.8  
35 12 SOBOLEVA Elena 15:14.9  
36 29 VON SIEBENTHAL Nathalie 15:15.7  
37 55 FALK Hanna 15:15.8  
38 19 STEPHEN Elizabeth 15:17.1  
39 57 NEPRYAEVA Natalia 15:18.3  
40 17 PATTERSON Caitlin 15:18.5  
41 68 PROCHAZKOVA Alena 15:19.3  
42 53 MOHLIN Elin 15:19.4  
43 73 CALDWELL Sophie 15:21.2  
44 39 NORDSTROEM Maria 15:22.3  
45 15 HAAG Anna 15:23.4  
45 8 TIKHONOVA Yulia 15:23.4  
47 6 NOVAKOVA Petra 15:24.5  
48 11 SETTLIN Evelina 15:25.2  
49 25 SCARDONI Lucia 15:25.9  
50 4 STOROZHILOVA Daria 15:29.0  
51 61 SUNDLING Jonna 15:31.0  
52 41 DEBERTOLIS Ilaria 15:31.4  
53 22 STUERZ Giulia 15:33.2  
54 5 LAMPIC Anamarija 15:34.3  
55 9 KOBAYASHI Yuki 15:34.4  
56 66 RAZINGER Nika 15:38.9  
57 21 SIEGEL Monique 15:39.1  
58 69 BAANGMAN Hedda 15:39.3  
59 16 NAKSTAD Maria Stroem 15:39.4  
60 1 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 15:45.4  
61 76 FABJAN Vesna 15:48.4  
62 18 SCHWARZ Nathalie 15:51.4  
63 2 WIKEN Emma 15:53.0  
64 3 NISHIKAWA Emily 15:57.7  
65 64 TAYLOR Annika 16:05.4  
66 67 MALEC Vedrana 16:07.4  
67 65 DUPONT Andrea 16:13.7  
68 33 DAHLQVIST Maja 16:15.7  
69 72 GALEWICZ Martyna 16:19.1  
70 43 OBAYASHI Chisa 16:19.5  
71 71 DAHL Lisa 16:23.4  
72 31 LEE Chae-won 16:24.2  
73 70 VINSA Lisa 16:26.4  
74 74 MARCISZ Marcela 16:27.1  
75 51 ISHIGAKI Sumiko 16:32.4  
76 75 BENDER Jennie 16:38.5