Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Davos (SUI)

Ladies’ SP F Qual

11 December 2016
CET time
1st Run : 12:00
More information
Jury
TD FIS Prykaeri Jussi
Serrano Allan
FIN
USA
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Ski Club Davos Weltcup
Talstrasse 41
7270 Davos Platz, Bezirk Oberlandquart
SUI
Phone: +41 (0)81 415 21 56
Email: davosnordic@davos.ch
Website: http://www.davosnordic.ch

Podium

1
2:43.42
2
2:43.60
3

FALK Hanna

(SWE)

2:43.65

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 29 SUNDLING Jonna 2:43.42  
2 22 FALLA Maiken Caspersen 2:43.60  
3 15 FALK Hanna 2:43.65  
4 34 VUERICH Gaia 2:43.91  
5 9 OESTBERG Ingvild Flugstad 2:44.09  
6 21 DIGGINS Jessica 2:45.37  
7 13 VAN DER GRAAFF Laurien 2:45.54  
8 27 FAEHNDRICH Nadine 2:45.64  
9 51 SCHICHO Elisabeth 2:45.70  
10 23 OEBERG Jennie 2:45.82  
11 26 KOLB Hanna 2:46.04  
12 17 CALDWELL Sophie 2:46.20  
13 19 MATVEEVA Natalia 2:46.32  
14 2 RINGWALD Sandra 2:46.40  
15 16 SHAPOVALOVA Evgenia 2:46.59  
16 25 VISNAR Katja 2:46.65  
17 18 BJORNSEN Sadie 2:46.67  
18 30 CEBASEK Alenka 2:46.71  
19 28 FABJAN Vesna 2:46.79  
20 46 KREHL Sofie 2:46.95  
21 3 BELORUKOVA Yulia 2:47.26  
22 35 LAMPIC Anamarija 2:47.42  
23 7 EIDE Mari 2:47.96  
24 8 PARMAKOSKI Krista 2:48.02  
25 4 SARGENT Ida 2:48.06  
26 24 SOEMSKAR Linn 2:48.24  
27 50 BEATTY Dahria 2:48.47  
28 45 DEBERTOLIS Ilaria 2:48.72  
29 12 PROCHAZKOVA Alena 2:49.15  
30 52 UREVC Eva 2:49.37  
31 5 NILSSON Stina 2:49.65  
32 44 WIDMER Heidi 2:49.76  
33 36 VEDENINA Daria 2:49.89  
34 20 MONONEN Laura 2:50.04  
35 10 WENG Heidi 2:50.15  
36 38 CARL Victoria 2:50.43  
37 31 KOVALEVA Polina 2:50.53  
38 6 INGEMARSDOTTER Ida 2:50.54  
39 47 GROHOVA Karolina 2:50.71  
40 40 SLIND Silje Oeyre 2:51.02  
41 11 KYLLOENEN Anne 2:51.30  
42 32 LAURENT Greta 2:51.38  
43 37 SOBOLEVA Elena 2:51.67  
44 1 HAGA Ragnhild 2:52.05  
45 42 STIFFLER Tatjana 2:52.14  
46 58 RONCARI Debora 2:52.40  
47 49 PATTERSON Caitlin 2:52.44  
48 57 CANCLINI Alice 2:52.51  
49 71 MARCISZ Ewelina 2:52.64  
50 41 VON SIEBENTHAL Nathalie 2:53.49  
51 53 MALEC Vedrana 2:53.55  
52 43 SAARINEN Aino-Kaisa 2:53.76  
53 54 BROWNE Cendrine 2:54.70  
54 48 TIKHONOVA Yulia 2:55.26  
55 14 NEPRYAEVA Natalia 2:55.88  
56 33 KIRILLOVA Anastasia 2:57.04  
57 61 SCHWARZ Nathalie 2:57.15  
58 39 RANDALL Kikkan 2:57.18  
59 59 CARRIER-LAFORTE Sophie 2:57.87  
60 69 SHEVCHENKO Anna 2:59.48  
61 63 STEPHEN Elizabeth 3:00.29  
62 62 LETOCHA Urszula 3:00.79  
63 60 STOYAN Anna 3:01.61  
64 55 SERONOSOVA Polina 3:02.79  
65 70 SHEVCHENKO Valentina 3:03.18  
66 67 BYKOVA Irina 3:03.54  
67 64 OJASTE Triin 3:04.40  
68 66 MANDRIKA Olga 3:04.57  
69 68 ANTYPENKO Tetyana 3:07.64  

Did not start

Bib Name
65 BONER Seraina
56 NISHIKAWA Emily