Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Organisation information
Ski Club Davos Weltcup
Talstrasse 41
7270 Davos Platz, Bezirk Oberlandquart
SUI
Phone: +41 (0)81 415 21 56
Email: davosnordic@davos.ch
Website: http://www.davosnordic.ch

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 29 USTIUGOV Sergey  
2 2 KROGH Finn Haagen  
3 10 SKAR Sindre Bjoernestad  
4 17 PETUKHOV Alexey  
5 19 IVERSEN Emil  
6 1 CHANAVAT Lucas  
7 3 PELLEGRINO Federico  
8 18 HATTESTAD Ola Vigen  
9 4 BRANDSDAL Eirik  
10 16 RETIVYKH Gleb  
11 7 JOUVE Richard  
12 11 PETERSON Teodor  
13 5 GOLBERG Paal  
14 12 VALJAS Len  
15 13 STRANDVALL Matias  
16 14 HELLNER Marcus  
17 8 HAKOLA Ristomatti  
18 22 FURGER Roman  
19 26 HEDIGER Jovian  
20 27 STAREGA Maciej  
21 9 JAY Renaud  
22 15 EISENLAUER Sebastian  
23 24 HAMILTON Simeon  
24 28 SVENSSON Oskar  
25 30 GOALABRE Paul  
26 6 GAFAROV Anton  
27 20 PENTSINEN Anssi  
28 21 MIYAZAWA Hiroyuki  
29 23 EDIN Johan  
30 25 JOENSSON Emil  
31 31 GROS Baptiste  
32 32 SCHAAD Roman  
33 33 HARVEY Alex  
34 34 VUORINEN Lauri  
35 35 JYLHAE Martti  
36 36 NEWELL Andrew  
37 37 PANZHINSKIY Alexander  
38 38 MULLER Claudio  
39 39 ARNAULT Clement  
40 40 COLOGNA Dario  
41 41 TRITSCHER Bernhard  
42 42 SUNDBY Martin Johnsrud  
43 43 BALDAUF Dominik  
44 44 NIZZI Enrico  
45 45 SIMENC Miha  
46 46 KOZISEK Dusan  
47 47 URBANI Simone  
48 48 KAESER Erwan  
49 49 KERSHAW Devon  
50 50 PARFENOV Andrey  
51 52 BELLINGHAM Phillip  
51 51 KILP Marko  
53 53 BARTON Jan  
54 54 WEEGER Markus  
55 55 KUKLIN Mikhail  
56 56 HOESLI Corsin  
57 57 MIKKONEN Juho  
58 58 SCHAAD Fabian  
59 59 KINDSCHI Joeri  
60 60 JOHNSGAARD Knute  
61 61 MUSGRAVE Andrew  
62 62 BERTOLINA Mirco  
63 63 KLISZ Pawel  
64 64 VORANAU Aliaksandr  
65 65 LAMPIC Janez  
66 66 NOVAK Michal  
67 67 THOMPSON Bob  
68 68 VAICIULIS Modestas  
69 69 RUEESCH Jason  
70 70 RANKEL Raido  
71 71 MAETTIG Valentin  
72 72 VOLOTKA Denis  
73 73 SHIELDS Andy  
74 74 WENZL Josef  
75 75 KUMMEL Peeter  
76 76 INNIGER Mathias  
77 77 HAMMER Simon  
78 78 TSINZOV Veselin  
79 79 RIEDLSPERGER Tobias  
80 80 MALYSHEV Alexandr  
81 81 HAMMER Reto  
82 82 KRASOVSKYI Oleksii  
83 83 WATSON Callum  
84 84 BORTSOV Konstantin  
85 85 MLYNAR Peter  
86 86 MALYSHEV Sergey  
87 87 HAUKE Max  
88 89 ALEV Alvar Johannes  
88 88 PROSEN Luka  
90 90 TERENTJEV Stepan  
91 91 ORLYK Andrii  
92 92 BIKSE Indulis  
93 93 POLLOCK Mark  
94 94 MOELLER Martin  
95 95 PACKER Eric  

Did not start

Bib Name
1003 DEMENTIEV Eugeniy
1002 HALFVARSSON Calle

Did not finish

Bib Name
1001 COCKNEY Jesse