Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Falun (SWE)

Ladies’ SP F Qual

28 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 10:45
1st Run : 10:45
More information
Jury
TD FIS Gay-Perret Pierre
Mapelli Marco
FRA
ITA
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Svenska Skidspelen AB
Lugnetvaegen 16
791 31 Falun, Falun
SWE
Phone: +4610 708 69 00
Email: info@skidspelen.se
Website: http://www.skidspelen.se

Podium

1
3:00.64
2

FALK Hanna

(SWE)

3:00.72
3
3:01.87

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 12 BJOERGEN Marit 3:00.64  
2 17 FALK Hanna 3:00.72  
3 4 CALDWELL Sophie 3:01.87  
4 14 FALLA Maiken Caspersen 3:02.15  
5 5 DIGGINS Jessica 3:03.03  
6 23 NILSSON Stina 3:03.16  
7 20 VAN DER GRAAFF Laurien 3:03.66  
8 10 OESTBERG Ingvild Flugstad 3:03.97  
9 22 RINGWALD Sandra 3:04.14  
10 8 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 3:04.21  
11 25 VUERICH Gaia 3:04.72  
12 16 HARSEM Kathrine Rolsted 3:05.06  
13 3 INGEMARSDOTTER Ida 3:05.13  
14 11 MATVEEVA Natalia 3:05.27  
15 9 WENG Heidi 3:05.49  
16 28 LAUKKANEN Mari 3:05.59  
17 19 BJORNSEN Sadie 3:05.68  
18 32 VISNAR Katja 3:05.93  
19 15 KOLB Hanna 3:06.41  
20 6 FAEHNDRICH Nadine 3:06.48  
21 21 SUNDLING Jonna 3:06.73  
22 42 NORDSTROEM Maria 3:06.73  
23 7 EIDE Mari 3:06.80  
24 13 PARMAKOSKI Krista 3:07.24  
25 26 DEBERTOLIS Ilaria 3:07.27  
26 1 RANDALL Kikkan 3:07.28  
27 30 SOEMSKAR Linn 3:07.45  
28 27 FABJAN Vesna 3:08.05  
29 38 LAURENT Greta 3:08.74  
30 18 SARGENT Ida 3:08.92  
31 33 CEBASEK Alenka 3:08.98  
32 29 OEBERG Jennie 3:09.05  
33 34 SETTLIN Evelina 3:09.32  
34 45 BOEHLER Stefanie 3:09.45  
35 2 BELORUKOVA Yulia 3:10.10  
36 31 KYLLOENEN Anne 3:11.25  
37 46 BRENNAN Rosie 3:11.54  
38 24 LAMPIC Anamarija 3:11.64  
39 39 KOVALEVA Polina 3:11.67  
40 49 STADLOBER Teresa 3:12.17  
41 37 VEDENINA Daria 3:12.20  
42 41 SCHICHO Elisabeth 3:12.81  
43 40 CARL Victoria 3:13.44  
44 35 NISKANEN Kerttu 3:13.45  
45 53 ERKERS Frida 3:13.96  
46 50 BROWNE Cendrine 3:14.66  
47 48 LOCKNER Jackline 3:15.03  
48 44 NOVAKOVA Petra 3:15.11  
49 36 NEPRYAEVA Natalia 3:16.80  
50 52 MODIG Lovisa 3:18.33  
51 43 MOHLIN Elin 3:18.94  
52 55 KOLOMINA Yelena 3:20.42  
53 47 AULAND Clara 3:20.48  
54 54 BAANGMAN Hedda 3:22.11  
55 56 SOLIN Jenny 3:28.64  
56 51 GUINEY Elizabeth 3:33.51