Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

PyeongChang (KOR)

Men’s SP C Qual

3 February 2017
CET time
Local time
1st Run : 09:10
1st Run : 17:10
More information
Jury
TD FIS Prykaeri Jussi
Jons Tomas
FIN
SWE
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
The PyeongChang Organizing Committee for the 2018
108-27 Olympic-ro
232-950 Daegwanryeong-myeon, Pyeongchang-gun
KOR
Phone: +82 33 350 3426
Email: crosscountry@pyeongchang2018.com
Website: http://www.hellopyeongchang.com

Podium

1
3:26.78
2

VALJAS Len

(CAN)

3:28.75
3
3:30.35

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 4 PANZHINSKIY Alexander 3:26.78  
2 3 VALJAS Len 3:28.75  
3 5 CHANAVAT Lucas 3:30.35  
4 6 FOSSLI Sondre Turvoll 3:30.42  
5 8 JOUVE Richard 3:31.28  
6 2 RETIVYKH Gleb 3:31.31  
7 10 NEWELL Andrew 3:31.96  
8 1 GROS Baptiste 3:33.18  
9 13 MIYAZAWA Hiroyuki 3:33.45  
10 28 PETROV Pavel 3:33.52  
11 11 NYENGET Martin Loewstroem 3:34.98  
12 7 HAMILTON Simeon 3:35.04  
13 26 RUNDGREEN Mathias 3:35.44  
14 21 STOCK Daniel 3:35.45  
15 16 PARFENOV Andrey 3:36.52  
16 19 COCKNEY Jesse 3:37.02  
17 15 KETELAE Toni 3:37.16  
18 17 SILFVER Erik 3:37.79  
19 14 VUORINEN Lauri 3:37.80  
20 34 NORUM Robin 3:38.04  
21 25 VOKUEV Ermil 3:38.69  
22 9 KILP Marko 3:39.26  
23 33 ERIKSSON Gustav 3:39.99  
24 48 KUEHNE Andy 3:40.05  
25 29 LAPOINTE Simon 3:40.93  
26 12 KRIUKOV Nikita 3:41.27  
27 31 EINASTE Kein 3:42.61  
28 38 WICK Thomas 3:42.90  
29 46 GELSO Matthew Phillip 3:43.44  
30 18 KAESER Erwan 3:43.72  
31 30 THOMPSON Bob 3:43.73  
32 27 COLOGNA Gianluca 3:44.04  
33 39 KASHIWABARA Nobuhito 3:44.20  
34 41 CHEBOTKO Nikolay 3:44.64  
35 20 KUKLIN Mikhail 3:44.67  
36 32 LOCKE Julien 3:44.68  
37 36 MAETTIG Valentin 3:45.20  
38 22 BELLINGHAM Phillip 3:46.00  
39 47 NARUSE Kaichi 3:46.05  
40 42 BIELER Livio 3:47.46  
41 24 VAICIULIS Modestas 3:47.59  
42 23 LINDBLAD Anton 3:48.78  
43 49 VELICHKO Yevgeniy 3:49.61  
44 44 PATTERSON Scott 3:50.99  
45 51 KOVACS Paul 3:51.31  
46 40 SEMENOV Michail 3:51.43  
47 35 VOLOTKA Denis 3:51.52  
48 43 HOFFMAN Noah 3:52.06  
49 50 HWANG Jun-ho 3:52.66  
50 53 KIM Eun-ho 3:54.01  
51 45 STROLIA Tautvydas 3:59.97  
52 52 PARK Seong-beom 4:01.82  
53 56 KIM Min-Woo 4:03.24  
54 55 KIM Dae-hyun 4:04.54  
55 54 CHO Yong-jin 4:07.31  

Did not start

Bib Name
37 KIM Magnus