Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Otepää (EST)

Men’s SP F Qual

18 February 2017
CET time
Local time
1st Run : 08:30
1st Run : 09:30
More information
Jury
TD FIS Aalberg John
Fort Mathieu
NOR
FRA
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Estonian Ski Association
Lõõtsa 8
11415 Tallinn, 37
EST
Phone: +3726031516
Email: info@suusaliit.ee
Website: http://www.suusaliit.ee

Podium

1
3:04.56
2
3:05.29
3
3:07.35

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 22 KLAEBO Johannes Hoesflot 3:04.56  
2 13 PELLEGRINO Federico 3:05.29  
3 5 CHANAVAT Lucas 3:07.35  
4 24 HALFVARSSON Calle 3:07.64  
5 15 HAKOLA Ristomatti 3:07.71  
6 9 USTIUGOV Sergey 3:07.92  
7 3 HAMILTON Simeon 3:08.57  
8 2 KROGH Finn Haagen 3:08.96  
9 7 SKAR Sindre Bjoernestad 3:09.38  
10 25 JYLHAE Martti 3:09.55  
11 10 YOUNG Andrew 3:09.59  
12 23 TAUGBOEL Haavard Solaas 3:09.79  
13 21 BRANDSDAL Eirik 3:10.30  
14 4 GROS Baptiste 3:10.37  
15 26 NORTHUG Petter Jr. 3:10.75  
16 8 NEWELL Andrew 3:11.47  
17 28 PENTSINEN Anssi 3:11.79  
18 33 MIYAZAWA Hiroyuki 3:11.91  
19 14 RETIVYKH Gleb 3:11.98  
20 18 STAREGA Maciej 3:12.09  
21 30 JAY Renaud 3:12.91  
22 31 TRITSCHER Bernhard 3:13.00  
23 50 POLTORANIN Alexey 3:13.55  
24 51 KORPELA Heikki 3:13.75  
25 36 FURGER Roman 3:14.29  
26 16 PARFENOV Andrey 3:14.29  
27 12 HEDIGER Jovian 3:14.30  
28 47 URBANI Simone 3:14.76  
29 17 HARVEY Alex 3:14.82  
30 35 WESTBERG Karl-Johan 3:14.90  
31 19 PETERSON Teodor 3:15.50  
32 29 EISENLAUER Sebastian 3:15.55  
33 20 GAFAROV Anton 3:15.60  
34 41 KRIUKOV Nikita 3:15.62  
35 56 LAMPIC Janez 3:16.07  
36 6 PANZHINSKIY Alexander 3:16.39  
37 40 BALDAUF Dominik 3:16.43  
38 34 VUORINEN Lauri 3:16.60  
39 46 STADLOBER Luis 3:16.72  
40 11 VALJAS Len 3:16.90  
41 69 HELLWEGER Michael 3:17.18  
42 57 VOLOTKA Denis 3:17.36  
43 32 KILP Marko 3:17.43  
44 62 TIBERGHIEN Jean 3:17.44  
45 38 COLOGNA Dario 3:17.71  
46 53 CHAUVIN Valentin 3:17.78  
47 45 KUKLIN Mikhail 3:18.17  
48 55 KLISZ Pawel 3:18.26  
49 67 TAMMJARV Karel 3:18.63  
50 52 KERSHAW Devon 3:18.92  
51 87 MIKAYELYAN Sergey 3:18.98  
52 75 BING Thomas 3:19.20  
53 44 BJORNSEN Erik 3:19.28  
54 43 COCKNEY Jesse 3:19.76  
55 37 RANKEL Raido 3:20.10  
56 48 JOHNSGAARD Knute 3:20.13  
57 85 HAUKE Max 3:20.20  
58 60 ASTAPENKA Yury 3:20.53  
59 61 ALEV Alvar Johannes 3:20.83  
60 59 KOLL Kristjan 3:21.01  
61 68 RAZYM Ales 3:22.37  
62 65 BIKSE Indulis 3:23.20  
63 80 RAKHIMBAYEV Daulet 3:23.33  
64 76 LUSTGARTEN Benjamin 3:23.51  
65 49 BELLINGHAM Phillip 3:24.26  
66 84 KORGE Kaarel Kasper 3:24.36  
67 63 DADIC Edi 3:24.48  
68 39 KUMMEL Peeter 3:24.54  
69 72 BURY Kamil 3:24.96  
70 73 ROOS Henri 3:25.47  
71 42 BARTON Jan 3:25.75  
72 70 KRASOVSKYI Oleksii 3:26.29  
73 74 REMMELG Martin 3:26.37  
74 64 HAELG Philipp 3:26.77  
75 88 REHEMAA Aivar 3:27.20  
76 54 MLYNAR Peter 3:27.83  
77 1 JOUVE Richard 3:28.71  
78 58 EINASTE Kein 3:28.86  
79 78 WESTGAARD Thomas Hjalmar 3:28.95  
80 81 STROLIA Tautvydas 3:29.49  
81 77 BURY Dominik 3:29.80  
82 71 TERENTJEV Stepan 3:29.82  
83 82 KAURSON Tomas 3:30.12  
84 90 YOLTUKHOVSKYY Oleg 3:31.03  
85 79 POLLUSTE Mart Kevin 3:31.75  
86 86 KOVACS Paul 3:35.00  
87 89 MONTGOMERY Nick 3:47.51  

Did not start

Bib Name
83 MOELLER Martin
66 KILLICK Graeme

Did not finish

Bib Name
27 SUNDBY Martin Johnsrud