Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

PyeongChang (KOR)

Men’s SP C Qual

13 February 2018
CET time
Local time
1st Run : 10:15
1st Run : 18:15
More information
Organisation information
OC "PyeongChang 2018"
KOR
Website: www.pyeongchang2018.com/en

Podium

1
3:08.54
2
3:08.73
3
3:10.20

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 9 HAKOLA Ristomatti 3:08.54  
2 19 KLAEBO Johannes Hoesflot 3:08.73  
3 5 BOLSHUNOV Alexander 3:10.20  
4 27 RASTELLI Maicol 3:11.32  
5 12 PETERSON Teodor 3:11.55  
6 22 PANZHINSKIY Alexander 3:11.63  
7 13 SVENSSON Oskar 3:12.02  
8 30 THORN Viktor 3:12.19  
9 16 PELLEGRINO Federico 3:13.18  
10 1 HALFVARSSON Calle 3:13.27  
11 17 GOLBERG Paal 3:13.71  
12 8 IVERSEN Emil 3:14.36  
13 24 POLTORANIN Alexey 3:14.43  
14 25 VITSENKO Alexey 3:14.56  
15 32 KILP Marko 3:15.05  
16 31 EISENLAUER Sebastian 3:15.06  
17 11 HEDIGER Jovian 3:15.86  
18 7 BRANDSDAL Eirik 3:15.95  
19 2 HAMILTON Simeon 3:16.13  
20 4 GROS Baptiste 3:16.27  
21 10 NISKANEN Iivo 3:16.37  
22 45 BING Thomas 3:16.66  
23 14 VUORINEN Lauri 3:16.69  
24 6 JYLHAE Martti 3:16.79  
25 51 MLYNAR Peter 3:16.82  
26 39 VALJAS Len 3:17.11  
27 41 VORANAU Aliaksandr 3:17.12  
28 53 BURY Kamil 3:17.15  
29 3 JOUVE Richard 3:17.69  
30 34 BJORNSEN Erik 3:17.69  
31 33 RANKEL Raido 3:17.88  
32 15 HARVEY Alex 3:17.95  
32 29 SIMENC Miha 3:17.95  
34 20 CHANAVAT Lucas 3:18.46  
35 23 BALDAUF Dominik 3:18.54  
35 52 COCKNEY Jesse 3:18.54  
37 21 NEWELL Andrew 3:19.36  
38 26 STAREGA Maciej 3:19.42  
39 60 SCHNIDER Ueli 3:19.47  
40 50 BERTOLINA Mirco 3:20.07  
41 38 ZELGER Stefan 3:20.18  
42 44 HANNEMAN Logan 3:20.74  
43 58 RAZYM Ales 3:21.05  
44 47 VAICIULIS Modestas 3:21.10  
45 18 YOUNG Andrew 3:21.50  
46 28 LAMPIC Janez 3:22.03  
47 59 CIOANCA Alin Florin 3:22.22  
48 37 MELNICHENKO Andrey 3:22.27  
49 56 KIM Magnus 3:22.36  
50 35 KAESER Erwan 3:22.48  
51 43 VOLOTKA Denis 3:22.52  
52 49 TAMMJARV Karel 3:22.68  
53 36 STADLOBER Luis 3:23.01  
54 46 KENNEDY Russell 3:23.37  
55 71 PEDERSEN Isak Stianson 3:24.57  
56 62 SEGEC Andrej 3:24.84  
57 63 CHANLOUNG Mark 3:26.12  
58 55 RYPL Miroslav 3:27.46  
59 68 TSINZOV Veselin 3:28.19  
60 40 NOVAK Michal 3:28.33  
61 61 SULEK Miroslav 3:28.74  
62 70 WESTGAARD Thomas Hjalmar 3:29.61  
63 57 BIKSE Indulis 3:30.53  
64 67 STROLIA Mantas 3:31.11  
65 42 BELLINGHAM Phillip 3:31.54  
66 54 WANG Qiang 3:31.56  
67 65 KONYA Adam 3:31.84  
68 75 CHUCHUGANOV Yordan 3:32.62  
69 66 DADIC Edi 3:33.17  
70 48 KRASOVSKYI Oleksii 3:33.40  
71 73 DURSUN Hamza 3:36.53  
72 74 MIKAYELYAN Mikayel 3:37.40  
73 69 ORLYK Andrii 3:39.18  
74 80 ANGELIS Apostolos 3:47.10  
75 72 RASTIC Damir 3:50.65  
76 78 SEYD Seyed Sattar 3:56.08  
77 77 AYCICEK Omer 3:57.91  
78 76 ZHARKYMBAEV Tariel 4:05.99  
79 79 JADA Stavre 4:23.85  

Disqualified

Bib Name
64 SUN Qinghai