Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Organisation information
Skisport-und Veranstaltungs GmbH
Am Faltenbach 27
87561 Oberstdorf, Schwaben
GER
Phone: +49 (8322) 8090300
Email: info@erdinger-arena.de
Website: http:// http://www.erdinger-arena.de

Podium

1

IVERSEN Emil

(NOR)

29:49.8
2
29:50.2
3
29:50.7

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 17 IVERSEN Emil 29:49.8  
2 39 SKAR Sindre Bjoernestad 29:50.2  
3 18 DE FABIANI Francesco 29:50.7  
4 1 COLOGNA Dario 29:53.5  
5 4 HARVEY Alex 29:53.8  
6 22 MUSGRAVE Andrew 29:53.8  
7 44 KROGH Finn Haagen 29:53.8  
8 6 SUNDBY Martin Johnsrud 29:54.0  
9 10 BING Thomas 29:54.7  
10 13 MANIFICAT Maurice 29:55.0  
11 40 BOEGL Lucas 29:55.6  
12 12 GAILLARD Jean Marc 29:55.6  
13 35 DOBLER Jonas 29:56.4  
14 63 TARANTOLA Damien 29:56.5  
15 54 SVENSSON Oskar 29:56.8  
16 50 NOECKLER Dietmar 29:56.9  
17 21 PARISSE Clement 29:57.4  
18 38 ROETHE Sjur 29:57.5  
19 49 PRALONG Candide 29:57.6  
20 53 NOTZ Florian 29:57.9  
21 65 MAETTIG Valentin 29:59.0  
22 9 HELLNER Marcus 29:59.1  
23 59 BRUGGER Janosch 29:59.3  
24 43 BURMAN Jens 29:59.7  
25 42 TOENSETH Didrik 29:59.8  
26 5 POLTORANIN Alexey 30:00.1  
27 32 VITSENKO Alexey 30:00.4  
28 2 USTIUGOV Sergey 30:00.9  
29 7 HOLUND Hans Christer 30:01.1  
30 26 JAKS Martin 30:01.1  
31 37 TAMMJARV Karel 30:01.2  
32 20 BJORNSEN Erik 30:01.5  
33 23 MELNICHENKO Andrey 30:02.3  
34 57 KUEHNE Andy 30:02.4  
35 66 NOVAK Michal 30:03.2  
36 31 YAKIMUSHKIN Ivan 30:03.8  
37 60 LUUSUA Ari 30:04.0  
38 55 KNOP Petr 30:04.4  
39 64 CALDWELL Patrick 30:05.3  
40 3 BOLSHUNOV Alexander 30:05.7  
41 36 KATZ Andreas 30:06.0  
42 8 CHERVOTKIN Alexey 30:06.9  
43 58 RAZYM Ales 30:07.0  
44 29 LIVERS Toni 30:07.2  
45 62 SEMENOV Michail 30:11.3  
46 33 BAUMANN Jonas 30:11.6  
47 14 RICKARDSSON Daniel 30:12.1  
48 61 RETIVYKH Gleb 30:12.2  
49 48 WICK Thomas 30:12.3  
50 67 VEERPALU Andreas 30:12.5  
51 47 BALDAUF Dominik 30:13.1  
52 24 BACKSCHEIDER Adrien 30:21.6  
53 69 NEWELL Andrew 30:33.0  
54 19 HALFVARSSON Calle 30:39.6  
55 52 TRITSCHER Bernhard 30:40.1  
56 25 SALVADORI Giandomenico 30:40.2  
57 51 BERTOLINA Mirco 30:40.3  
58 34 EISENLAUER Sebastian 30:52.9  
59 41 OJANSIVU Antti 30:52.9  
60 45 LAPIERRE Jules 30:53.2  
61 11 LARKOV Andrey 30:54.2  
62 27 SPITSOV Denis 30:54.3  
63 15 DYRHAUG Niklas 30:56.0  
64 70 KOLL Kristjan 31:39.2  
65 28 VOLZHENTSEV Stanislav 31:59.9  
66 56 KITTILAE Kusti 32:00.1  
67 68 BIKSE Indulis 33:50.0  

Did not start

Bib Name
16 PELLEGRINO Federico
30 RASTELLI Maicol
46 HAMILTON Simeon