Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Falun (SWE)

Men’s SP F Qual

16 March 2018
CET time
1st Run : 10:25
More information
Organisation information
Svenska Skidspelen AB
Riksskidstadion
Lugnetvaegen 16
791 31 Falun, Falun
SWE
Phone: +46702585275
Email: info@skidspelen.se
Website: http://www.skidspelen.se

Podium

1
2:36.23
2
2:36.69
3
2:37.66

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 4 BOLSHUNOV Alexander 2:36.23  
2 1 KLAEBO Johannes Hoesflot 2:36.69  
3 31 GROS Baptiste 2:37.66  
4 8 PELLEGRINO Federico 2:38.36  
5 49 WESTBERG Karl-Johan 2:38.51  
6 24 HALFVARSSON Calle 2:39.10  
7 43 JAY Renaud 2:39.10  
8 29 SVENSSON Oskar 2:39.23  
9 28 PETERSON Teodor 2:39.57  
10 39 THORN Viktor 2:39.58  
11 7 CHANAVAT Lucas 2:39.78  
12 34 BRANDSDAL Eirik 2:40.27  
13 33 HAMILTON Simeon 2:40.33  
14 10 SKAR Sindre Bjoernestad 2:40.44  
15 48 MAEKI Joni 2:40.58  
16 18 HAKOLA Ristomatti 2:40.77  
17 41 PERSSON Anton 2:40.84  
18 44 MIYAZAWA Hiroyuki 2:41.13  
19 23 IVERSEN Emil 2:41.44  
20 40 JOENSSON Emil 2:41.49  
21 19 DE FABIANI Francesco 2:42.22  
22 3 SUNDBY Martin Johnsrud 2:42.26  
23 62 KIM Magnus 2:42.56  
24 37 YOUNG Andrew 2:42.72  
25 55 NOVAK Michal 2:42.75  
26 46 STAREGA Maciej 2:43.06  
27 54 TRITSCHER Bernhard 2:43.26  
28 36 BALDAUF Dominik 2:43.33  
29 57 BOLGER Kevin 2:43.34  
30 47 HELLNER Marcus 2:43.37  
31 45 BJORNSEN Erik 2:43.42  
32 50 LOCKE Julien 2:43.43  
33 32 JYLHAE Martti 2:43.60  
34 11 HARVEY Alex 2:43.61  
35 12 RETIVYKH Gleb 2:43.80  
36 22 DYRHAUG Niklas 2:44.17  
37 27 MANIFICAT Maurice 2:44.19  
38 38 SCHAAD Roman 2:44.20  
39 53 LINDBLAD Anton 2:44.69  
40 6 MUSGRAVE Andrew 2:44.70  
41 14 JOUVE Richard 2:44.84  
42 35 RASTELLI Maicol 2:44.93  
43 30 NEWELL Andrew 2:45.08  
44 72 CLUGNET James 2:45.23  
45 51 BING Thomas 2:45.27  
46 58 BELOV Evgeniy 2:45.41  
46 63 THORN Gabriel 2:45.41  
48 20 SPITSOV Denis 2:45.43  
49 68 BAUMANN Jonas 2:45.47  
50 21 COLOGNA Dario 2:45.83  
51 26 LARKOV Andrey 2:46.15  
52 42 SIMENC Miha 2:46.17  
52 52 FURGER Roman 2:46.17  
54 9 POLTORANIN Alexey 2:46.34  
55 59 VYLEGZHANIN Maxim 2:46.74  
56 74 BURY Dominik 2:46.75  
57 25 TOENSETH Didrik 2:46.92  
58 60 HYVARINEN Perttu 2:47.09  
59 75 YOSHIDA Keishin 2:47.24  
60 77 CALDWELL Patrick 2:47.25  
61 65 BACKSCHEIDER Adrien 2:47.39  
62 64 SANDSTROEM Bjoern 2:47.42  
63 15 KRUEGER Simen Hegstad 2:47.51  
64 61 RYPL Miroslav 2:47.54  
65 70 ROETHE Sjur 2:47.55  
66 13 NISKANEN Iivo 2:47.85  
67 2 CHERVOTKIN Alexey 2:48.04  
68 84 SALVADORI Giandomenico 2:48.15  
69 69 ERIKSSON Gustav 2:48.60  
70 88 HEIKKINEN Matti 2:48.71  
71 71 NOECKLER Dietmar 2:48.93  
72 82 PARISSE Clement 2:49.01  
73 5 HOLUND Hans Christer 2:49.20  
74 67 KERSHAW Devon 2:50.13  
75 81 LEHTONEN Lari 2:50.49  
76 78 DOBLER Jonas 2:50.85  
77 76 ANTOLEC Jan 2:51.38  
78 80 BURMAN Jens 2:51.42  
79 86 KNOP Petr 2:51.91  
80 83 SMITH Callum 2:52.27  
81 79 KILLICK Graeme 2:52.48  
82 16 GAILLARD Jean Marc 2:52.66  
83 85 BOEGL Lucas 2:52.87  
84 66 NORRIS David 2:53.04  
85 56 BESSMERTNYKH Alexander 2:53.46  
86 17 RICKARDSSON Daniel 2:53.67  
87 73 PATTERSON Scott 2:53.70  
88 91 DUVILLARD Robin 2:53.80  
89 90 NOTZ Florian 2:55.52  
90 87 BABA Naoto 2:57.71  
91 89 ENGDAHL Petter 2:59.50