Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Jury
TD FIS Rakic Riikka
Serrano Allan
SUI
USA
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Alberta World Cup Society
1995 Olympic Way, Suite 100
Canmore, Alberta
T1W 2T6
CAN
Phone: +1 403 688 0292
Email: clewis@albertaworldcup.com
Website: skitourcanada.com

Podium

1
47:24.1
2
48:21.8
3
49:16.6

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 3 SUNDBY Martin Johnsrud 47:24.1 +39.6
2 1 USTIUGOV Sergey 48:21.8 +57.7
3 2 NORTHUG Petter Jr. 49:16.6 +1:20.2
4 7 MANIFICAT Maurice 49:42.5 +1:29.5
5 4 HARVEY Alex 50:18.0 +43.6
6 9 HEIKKINEN Matti 50:30.9 +1:18.9
7 6 IVERSEN Emil 51:36.8 +35.6
8 8 HOLUND Hans Christer 52:38.4 +58.6
9 5 KROGH Finn Haagen 52:47.8 +1:54.7
10 10 HELLNER Marcus 53:25.4 +38.0
11 12 LARKOV Andrey 54:12.2 +8.3
12 13 POLTORANIN Alexey 54:15.1 +29.7
13 14 BESSMERTNYKH Alexander 54:18.2 +30.7
14 15 BABIKOV Ivan 54:54.4 +13.2
15 16 GAILLARD Jean Marc 54:57.6 +23.4
16 17 KERSHAW Devon 55:41.2 +10.8
17 18 BAUER Lukas 56:08.8 +4.6
18 19 VYLEGZHANIN Maxim 56:22.5 +25.1
19 22 DE FABIANI Francesco 56:53.8 +14.4
20 21 DUVILLARD Robin 57:15.0 +7.8
21 23 BELOV Evgeniy 57:23.4 +28.5
22 20 TURYSHEV Sergey 57:40.3 +39.3
23 24 NOECKLER Dietmar 58:23.2 +25.0
24 26 LEHTONEN Lari 58:28.0 +15.9
25 28 DOBLER Jonas 59:02.7 +3.4
26 30 BAUMANN Jonas 59:06.2 +23.7
27 27 KILLICK Graeme 59:08.4 +24.2
28 25 TRITSCHER Bernhard 59:19.0 +1:14.8
29 32 ANDERSSON Simon 59:47.0 +12.9
30 29 JOHANSSON Martin 59:57.1 +27.9
31 33 PELLEGRINO Federico 59:58.1 +4.8
32 35 BURMAN Jens 59:58.1 +4.6
33 36 CHERNOUSOV Ilia 1:00:19.7 +14.0
34 37 HOFFMAN Noah 1:00:44.6 +4.2
35 34 EISENLAUER Sebastian 1:00:54.8 +1:00.2
36 31 MUSGRAVE Andrew 1:01:38.1 +2:07.5
37 38 JAKS Martin 1:02:06.6 +1:11.3
38 39 BRANDSDAL Eirik 1:02:14.9 +1:10.2
39 42 SALVADORI Giandomenico 1:02:19.3 +5.9
40 41 VOLZHENTSEV Stanislav 1:02:21.7 +5.2
41 40 SVENSSON Oskar 1:04:41.7 +2:27.5
42 43 BJORNSEN Erik 1:05:48.7 +2:13.4
43 46 SANDAU Kevin 1:06:14.2 +1:17.9
44 44 PETERSON Teodor 1:06:36.9 +2:20.7
45 45 JOUVE Richard 1:06:56.0 +1:59.8
46 49 PATTERSON Scott 1:10:10.0 +1:07.2
47 47 GROS Baptiste 1:10:15.7 +3:17.4
48 50 STADLOBER Luis 1:11:41.7 +2:27.3
49 52 SOMPPI Michael 1:14:11.2 +1:44.5
50 51 KENNEDY Russell 1:15:16.1 +4:27.3
51 53 ELLIOTT Tad 1:17:28.7 +4:03.5

Did not start

Bib Name
48 VALJAS Len
11 TOENSETH Didrik