Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lillehammer (NOR)

Men’s Skiathlon15km/15km C/F

More information
Organisation information
Lillehammer Skifestival AS
FIS Worldcup Lillhammer
Storgata 86
2615 Lillehammer
NOR
Phone: 0047 61 28 73 20
Email: hanne@gyro.no
Website: www.wclillehammer.no

Podium

1
1:19:22.9
2
1:20:06.9
3
1:20:09.8

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 1 SUNDBY Martin Johnsrud 1:19:22.9  
2 4 DYRHAUG Niklas 1:20:06.9  
3 7 HOLUND Hans Christer 1:20:09.8  
4 9 ROETHE Sjur 1:20:36.4  
5 15 MANIFICAT Maurice 1:20:41.1  
6 13 NORTHUG Petter Jr. 1:20:51.4  
7 41 IVERSEN Emil 1:20:52.1  
8 17 GLOEERSEN Anders 1:20:53.1  
9 30 VOLZHENTSEV Stanislav 1:21:10.1  
10 2 HARVEY Alex 1:21:20.0  
11 27 LARKOV Andrey 1:21:20.2  
12 14 JOHANSSON Martin 1:21:21.5  
13 29 SVEEN Simen Andreas 1:21:21.9  
14 3 LEGKOV Alexander 1:21:21.9  
15 24 DOBLER Jonas 1:21:36.0  
16 46 NOTZ Florian 1:21:41.4  
17 40 NYENGET Martin Loewstroem 1:21:42.8  
18 56 PEPENE Paul Constantin 1:21:44.8  
19 26 CLARA Roland 1:21:45.4  
20 38 HAGA Magne 1:21:49.3  
21 45 KILLICK Graeme 1:21:50.2  
22 11 TURYSHEV Sergey 1:21:50.2  
23 20 KERSHAW Devon 1:21:53.5  
24 37 BABIKOV Ivan 1:21:55.2  
25 63 HOFFMAN Noah 1:21:57.5  
26 33 RUNDGREEN Mathias 1:22:11.6  
27 10 COLOGNA Dario 1:22:11.6  
28 21 USTIUGOV Sergey 1:22:14.4  
29 39 HELGESTAD Daniel Myrmael 1:22:21.3  
30 6 TOENSETH Didrik 1:22:23.6  
31 42 KRUEGER Simen Hegstad 1:22:28.4  
32 5 DE FABIANI Francesco 1:22:41.1  
33 16 MUSGRAVE Andrew 1:22:45.0  
34 36 SVANEBO Anders 1:22:45.4  
35 18 BACKSCHEIDER Adrien 1:22:46.7  
36 32 LIVERS Toni 1:22:59.6  
37 31 JAKS Martin 1:23:00.3  
38 23 JAUHOJAERVI Sami 1:23:30.1  
39 12 VYLEGZHANIN Maxim 1:23:51.6  
40 59 KATZ Andreas 1:23:55.3  
41 50 LENTING Akira 1:24:18.6  
42 52 BJORNSEN Erik 1:24:32.0  
43 35 TSCHARNKE Tim 1:24:34.2  
44 28 GAILLARD Jean Marc 1:24:35.3  
45 53 HOEL Johan 1:24:37.9  
46 47 ANDERSSON Simon 1:24:47.7  
47 19 POLTORANIN Alexey 1:24:49.6  
48 34 BAUMANN Jonas 1:24:50.6  
49 68 TEFRE Gjoeran 1:25:00.2  
50 76 KNOP Petr 1:25:07.1  
51 69 EISENLAUER Sebastian 1:25:07.2  
52 70 RANKEL Raido 1:25:07.5  
53 64 RENNEMO Anders Tettli 1:25:18.3  
54 55 BURMAN Jens 1:25:28.9  
55 73 NORBERG Mikael 1:25:35.4  
56 49 SALVADORI Giandomenico 1:25:49.1  
57 57 PARISSE Clement 1:25:52.0  
58 66 REHEMAA Aivar 1:25:55.7  
59 54 HAKOLA Ristomatti 1:27:10.0  
60 48 SOMPPI Michael 1:27:14.8  
61 43 YOSHIDA Keishin 1:27:46.1  
62 65 NARUSE Kaichi 1:27:56.9  
63 60 LOEFALD Hallvard 1:28:05.5  
64 44 FREEMAN Kris 1:28:19.4  
65 67 RUUS Marcus 1:28:29.0  
66 79 KIM Magnus 1:28:29.6  
67 62 TARANTOLA Damien 1:28:52.1  
68 51 FURGER Roman 1:29:29.5  
69 74 LUUSUA Ari 1:29:30.7  
70 75 AKHMADIYEV Yerdos 1:29:36.1  

Lapped

Bib Name
72 HOGIU Petrica
71 CHEREPANOV Sergey
58 UDA Takatsugu
77 HWANG Jun-ho
78 BORTSOV Konstantin

Did not finish

Bib Name
61 NYENG Emil
25 NOECKLER Dietmar
22 PERL Curdin
8 KROGH Finn Haagen