Team selections for Ruka Triple

26 November 2013 07:43
Ruka Triple
Ruka Triple -
NordicFocus

Norway, Sweden and Finland have announced their team selections from the upcoming World Cup opening weekend in Kuusamo, Finland.  Also known as the Ruka Triple.  

NORWAY

Ladies
Marit Bjørgen
Therese Johaug
Astrid Jacobsen
Celine Brun Li
Ingvild Flugstad Østberg
Maiken C Falla
Vibeke Skofterud
Heidi Weng
Kristin Størmer Steira
Kari Vikhagen Gjeitnes (OC-winner)

Men
Martin Johnsrud Sunday
Eldar Rønning
Sjur Røthe
Finn Hågen Krogh
Øystein Pettersen
Eirik Brandsdal
Ola Vigen Hattestad,
Pål Golberg
Chris Jespersen
Petter Northug (WC-winner)
Tomas Northug (COC-vinner)

SWEDEN

Ladies
Anna Haag
Britta Johansson-Norgren
Charlotte Kalla
Emma Wiken
Hanna Eriksson
Ida Ingemarsdotte
Magdalena Pajala
Stina Nilsson
Sofia Bleckur
Reserve: Evelina Settlin

Men
Anton Lindblad
Carl Halfvarson
Daniel Richardsson
Johan Olsson
Lars Nelson
Marcus Hellner
Martin Johansson
Tiio Söderhielm
Teodor Peterson
Reserve: Jens Eriksson

FINLAND

Ladies
Saarinen Aino-Kaisa
Roponen Riitta-Liisa
Mononen Laura
Malvalehto Mona-Liisa
Niskanen Kerttu
Lähteenmäki Krista
Kyllönen Anne.

Men
Similä Tero
Pentsinen Anssi
Lehtonen Lari
Jylhä Martti
Sami Jauhojärvi
Matti Heikkinen.

National Group Ladies: Sarasoja-Lilja Riikka, Grundvall Maria, Kauppinen Tanja, Lylynperä Katri, Pitkänen Marjaana. Reserves: Niiranen Krista, Hokkanen Heini.

National Group Men: Luusua Ari, Strandvall Matias, Nousiainen Ville, Mikkonen Juho, Ketelä Toni. Reserves: Hakola Ristomatti, Mäki Joni.

FRANCE

Ladies
Aurore JEAN
Célia AYMONIER
Coraline HUGUE
Aurélie DABUDYK

Men
Manificat Maurice
Gaillard Jean Marc
Miranda Cyril
Backscheider Adrien
Wibault Mathias

RUSSIA

Women
Yulia TCHEKALEVA
Julia IVANOVA
IKSANOVA Alija
Natalia Zhukova
GUSCHINA Mariya
Natalia Matveeva
Shapovalova Evgenia
Anastasia Dotsenko
Polina MEDVEDEVA
Soboleva Elena (COC - Winner)

Men
Alexander Legkov
Ilia Chernousov
Maxim Vylegzhanin
BELOV Evgeniy
JAPAROV Dmitriy
Sergey USTIUGOV
Nikita KRIUKOV
Anton Gafarov
BESSMERTNYKH Alexander
NOVIKOV Sergey (COC Winner)

GERMANY

Ladies
Nicole Fessel 
Denise Herrmann
Claudia Nystad
Monique Siegel 
Hanna Kolb 
Sandra Ringwald 
Katrin Zeller 

Mens
Tobias Angerer
Hannes Dotzler
Jens Filbrich
Franz Göring
Axel Teichmann
Tim Tscharnke
Tomas Bing
Jonas Dobler
Andy Bold