2018-19 U.S. Freeski Team Nominations

23 May 2018 13:01
Nick Goepper competing in the slopestyle World Cup finals at Mammoth Mountain
Nick Goepper competing in the slopestyle World Cup finals at Mammoth Mountain -
FIS/Kielpinski

U.S. Ski & Snowboard has announced its U.S. Freeski Team halfpipe and slopestyle nominations for the 2018-19 season. Nominations include those active athletes who qualified based on published selection criteria in the prior season.

Nominations for this year’s team include a strong group of Olympic medalists and veteran athletes, as well as a contingent of young talent from freeski programs around the country. Coming off a spectacular season with four Olympic medals, six X Games medals and more than 30 World Cup and major event podiums, the U.S. Freeski Team is poised for another year of Best in the World performances.

Each athlete accepting the nomination to the U.S. Freeski Team receives world class program support, along with access to the U.S. Ski & Snowboard Center of Excellence, as well as athletic benefits including an elite coaching, sport science, sports medicine and high performance staff, and education opportunities.

An official team announcement will be made in the fall.

  


U.S. Freeski Team 2018-19 Team Nominations (Hometown; Club; USASA Series; Birthdate)

HALFPIPE
PRO TEAM
Men
Aaron Blunck (Crested Butte, Colo.; Ski & Snowboard Club Vail; Rocky Mountain Series; 4/12/96)
Lyman Currier (Boulder, Colo.; Winter Park Freeski Team; Rocky Mountain Series; 8/28/94)
Alex Ferreira (Aspen, Colo.; Aspen Valley Ski & Snowboard Club; Aspen/Snowmass Series; 8/14/94)
Birk Irving (Winter Park, Colo.; Winter Park Freeride Team; Rocky Mountain Series; 7/26/99)
Gus Kenworthy (Telluride, Colo.; Telluride High School; Southwest Colorado Series; 10/1/91)
Taylor Seaton (Avon, Colo.; 7/16/90)
David Wise (Reno, Nev.; 6/30/90)
Torin Yater-Wallace (Basalt, Colo.; Aspen Valley Ski & Snowboard Club; Aspen/Snowmass Series; 12/2/95)

Women
Maddie Bowman (S. Lake Tahoe, Calif.; Sierra-at-Tahoe Education Foundation; South Tahoe Series; 1/10/94)
Annalisa Drew (Andover, Mass.; Ski & Snowboard Club Vail; Southwest Colorado Series; 5/28/93)
Devin Logan (West Dover, Vt.; Mount Snow Academy; Southern Vermont Series; 2/17/93)
Brita Sigourney (Carmel, Calif.; Intermountain Series; 1/17/90)
Carly Margulies (Mammoth Lakes, Calif.; Mammoth Mountain Freeski Team; Unbound Series; 12/24/97)

ROOKIE TEAM
Men
Jacob Beebe (Bend, Ore.; Sun Valley Ski Education Foundation; Big Mountain West Series; 6/15/99)
Hunter Hess (Bend, Ore.; Mt. Bachelor Sports Education Foundation; Central Oregon Series; 10/01/98)
Jaxin Hoerter (Breckenridge, Colo.; 7/17/00)
Dylan Ladd (Lakewood, Colo.; Winter Park Competition Center; Rocky Mountain Series; 8/29/01)
Sammy Schuiling (Steamboat Springs, Colo.; Ski & Snowboard Club Vail; Rocky Mountain Series; 7/16/00)

Women
Anna Gorham (Bend, Ore.; Central Oregon Series; 7/22/00)
Abigale Hansen (June Lake, Calif.; Mammoth Mountain Freeski Team; Unbound Series; 5/26/98)
Svea Irving (Winter Park, Colo.; Winter Park Freeride Team; Rocky Mountain Series; 2/27/02)

SLOPESTYLE
PRO TEAM
Men
Bobby Brown (Denver, Colo.; Rocky Mountain Series; 6/5/91)
Joss Christensen (Park City, Utah; Park City Ski and Snowboard; 12/20/91)
Nick Goepper (Lawrenceburg, Ind.; Hanley Consulting Inc.; Rocky Mountain Series; 3/14/94)
Alex Hall (Salt Lake City, Utah; Park City Ski and Snowboard; Big Mountain West Series; 9/21/98)
Gus Kenworthy (Telluride, Colo.; Telluride High School; Southwest Colorado Series; 10/1/91)
Colby Stevenson (Park City, Utah; Park City Ski and Snowboard; Big Mountain West Series; 10/3/97)
McRae Williams (Park City, Utah; Intermountain Series; 10/13/90)

Women
Caroline Claire (Manchester Center, Vt.; Stratton Mountain School; Southern Vermont Series; 2/2/00)
Julia Krass (Hanover, N.H.; Park City Ski and Snowboard; New Hampshire Series; 6/7/97)
Devin Logan (West Dover, Vt.; Mount Snow Academy; Southern Vermont Series; 2/17/93)
Darian Stevens (Missoula, Mont.; Missoula Freestyle Ski Team; 10/29/96)
Maggie Voisin (Whitefish, Mont.; Whitefish Mountain Resort Freestyle Team; Big Mountain West Series; 12/14/98)

ROOKIE TEAM
Men
Willie Borm (Chaska, Minn.; Midwest Freeskiing Association; 5/21/97)
Mac Forehand (Winhall, Vt.; Stratton Mountain School; Southern Vermont Series; 8/4/01)
Cody LaPlante (Truckee, Calif.; Squaw Valley Freestyle and Freeride Team; Far West Series; 2/15/02)
Richard Thomas (Orono, Minn.; Midwest Freeskiing Association; 8/16/01)

Women
Marin Hamill (Park City, Utah; Park City Ski and Snowboard; Big Mountain West Series; 4/5/01)
Rell Harwood (Park City, Utah; Park City Ski and Snowboard; Big Mountain West Series; 6/1/01)
Grace Henderson (Madbury, N.H.; Waterville Valley BBTS; New Hampshire Series; 4/28/01)

Find out more HERE