Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Ramsau am Dachstein (AUT)

Men’s Gundersen NH HS98/10.0 Km

15 December 2013
No start times information yet
0 files available for download
More information
Jury
TD FIS Simic Branko
Abratis Thomas
SLO
GER
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
WSV Ramsau am Dachstein
zH Herrn Dr. Alois Stadlober
Sportbüro Ramsau - Nr. 337
8972 Ramsau am Dachstein
AUT
Phone: 43 (0)3687 811 01
Email: office@ramsausport.com
Website: www.ramsausport.com

Podium

1

FRENZEL Eric

(GER)

21:52.4
2
21:57.7
3
21:58.0

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 3 FRENZEL Eric 21:52.4  
2 1 KLEMETSEN Haavard 21:57.7  
3 32 KOKSLIEN Mikko 21:58.0  
4 13 KROG Magnus 21:58.7  
5 8 WATABE Akito 21:59.5  
6 29 RIESSLE Fabian 22:00.0  
7 30 FLETCHER Bryan 22:02.3  
8 7 KLAPFER Lukas 22:02.6  
9 16 DEMONG Bill 22:03.0  
10 19 RYDZEK Johannes 22:03.4  
11 6 BIELER Christoph 22:03.7  
12 11 SCHMID Jan 22:05.0  
13 5 WATABE Yoshito 22:06.7  
14 23 FAISST Manuel 22:10.8  
15 2 HAUG Tobias 22:11.3  
16 28 STECHER Mario 22:16.5  
17 17 GRUBER Bernhard 22:17.0  
18 4 NAGAI Hideaki 22:26.3  
19 43 MOAN Magnus Hovdal 22:36.7  
20 9 PORTYK Tomas 22:38.2  
21 36 HUG Tim 22:38.5  
22 35 LAMY CHAPPUIS Jason 22:38.7  
23 27 COSTA Samuel 22:39.2  
24 12 JELENKO Marjan 22:39.5  
25 10 LAHEURTE Maxime 22:40.2  
26 22 HEROLA Ilkka 22:40.5  
27 24 REHRL Franz-Josef 22:53.9  
28 18 KAMMERLANDER Tobias 22:58.0  
29 15 RYYNAENEN Janne 23:03.3  
30 20 KATO Taihei 23:07.6  
31 34 SCHNEIDER Sepp 23:14.5  
32 25 DENIFL Wilhelm 23:15.2  
33 40 LODWICK Todd 23:20.8  
34 38 POMMER David 23:26.7  
35 31 DVORAK Miroslav 23:28.1  
36 49 GRAABAK Joergen 23:47.0  
37 33 BRAUD Francois 23:52.3  
38 39 SEIDL Mario 23:54.1  
39 46 LEINONEN Mikke 23:55.9  
40 42 HANNON Theo 23:59.0  
41 37 VODSEDALEK Ales 24:09.9  
42 14 TIIRMAA Karl-August 24:25.6  
43 50 PICHLMAYER Marco 24:32.1  
44 44 CHURAVY Pavel 24:56.6  
45 45 PANIN Ivan 24:57.7  
46 48 YAMAMOTO Shun 25:39.5  
47 41 GASIENICA Andrzej 26:03.6  

Disqualified

Bib Name
47 KAMMERLANDER Carlos

Did not start

Bib Name
26 EDELMANN Tino
21 ILVES Kristjan