Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Chaikovskiy (RUS)

Men’s Gundersen NH HS106/10.0 K

5 January 2014
CET time
Local time
1st Run : 08:00
2nd Run : 10:00
1st Run : 13:00
2nd Run : 15:00
More informations
Jury
TD FIS Simic Branko
Abratis Thomas
SLO
GER
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation informations
Federation of Ski Jumping&Nordic Combined Russia
Luzhnetskaya nab.8
Moscow, 119991
RUS
Phone: +7 495 662 63 92
Email: sab@weltcup-b.org
Website: http://www.skijumpingrus.com

Podium

1
26:11.0
2
26:33.4
3
26:33.6

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 1 DENIFL Wilhelm 26:11.0  
2 12 KIRCHEISEN Bjoern 26:33.4  
3 8 DVORAK Miroslav 26:33.6  
4 3 HUG Tim 26:41.9  
5 9 KLAPFER Lukas 26:51.4  
6 43 FLETCHER Taylor 26:51.9  
7 6 KJELBOTN Thomas 26:52.3  
8 45 JOHANSEN Truls Soenstehagen 27:19.9  
9 44 BUFFARD Hugo 27:21.5  
10 38 BAUER Armin 27:23.9  
11 14 PIHO Han Hendrik 27:29.3  
12 31 COSTA Samuel 27:33.4  
13 40 MARTIN Nicolas 27:34.9  
14 20 LEINONEN Mikke 27:35.4  
15 21 KAMMERLANDER Tobias 27:35.7  
16 34 PIHO Kail 27:36.1  
17 23 VAEHAESOEYRINKI Eetu 27:38.9  
18 36 MORWEISER Janis 27:41.3  
19 25 PASICHNYK Viktor 27:41.8  
20 29 LEMMERER Harald 27:45.0  
21 22 BERLOT Gasper 27:46.4  
22 11 GREIDERER Lukas 27:47.2  
23 5 BOESL Wolfgang 27:49.4  
24 24 ORANIC Mitja 27:50.1  
25 10 TIIRMAA Karl-August 28:00.6  
26 26 REHRL Franz-Josef 28:03.7  
27 32 GUY Samuel 28:15.7  
28 18 WASEL Johannes 28:19.1  
29 15 PORTYK Tomas 28:19.4  
30 16 ILVES Kristjan 28:22.5  
31 39 SCHNEIDER Sepp 28:40.1  
32 41 SLAVIK Tomas 28:43.2  
33 7 NABEEV Niyaz 28:48.3  
34 13 CIESLAR Adam 28:58.5  
35 50 DENNEY Brett 29:02.5  
36 33 SALO Jussi 29:04.4  
37 51 LOOMIS Adam 29:07.3  
38 46 MASTIEV Samir 29:12.6  
39 49 MICHIELLI Giuseppe 29:15.5  
40 37 SLOWIOK Pawel 29:18.1  
41 28 BJOERNSTAD Espen 29:35.7  
42 4 SIMON Tobias 29:46.3  
43 52 HENDRICKSON Nick 30:05.7  
44 30 VODSEDALEK Ales 30:11.1  
45 2 KLIMOV Evgeniy 30:52.5  
46 19 KALINICHENKO Vitaliy 31:07.1  
47 53 WARD Michael 32:10.0  

Disqualified

Bib Name
42 ISAYKIN Denis

Did not start

Bib Name
48 BARKOV Viacheslav
47 SHARABAYEV Sergej
35 YAHIN Ernest
27 DRUML Tomaz
17 HANNON Theo