Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Chaux Neuve (FRA)

Men’s Gundersen LH HS117/10.0 K

11 January 2014
No start times information yet
0 files available for download
More information
Jury
TD FIS Mantila Jarkko
Roggia Andrea
FIN
ITA
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Nordic Evenements
50 rue des Marquisats
74000 Annecy
FRA
Phone: 33(624) 03 11 57
Email: contact@nordic-evenements.fr
Website: http://worldcup-chauxneuve.fr

Podium

1
27:14.4
2

KROG Magnus

(NOR)

27:15.3
3
27:15.7

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 19 KOKSLIEN Mikko 27:14.4  
2 10 KROG Magnus 27:15.3  
3 13 GRAABAK Joergen 27:15.7  
4 1 FRENZEL Eric 27:15.7  
5 22 MOAN Magnus Hovdal 27:18.5  
6 3 GRUBER Bernhard 27:21.9  
7 11 LAMY CHAPPUIS Jason 27:34.4  
8 7 SCHMID Jan 27:57.8  
9 6 KLEMETSEN Haavard 28:02.6  
10 45 PITTIN Alessandro 28:04.8  
11 16 RIESSLE Fabian 28:07.4  
12 4 BIELER Christoph 28:12.0  
13 35 DEMONG Bill 28:31.8  
14 9 EDELMANN Tino 28:34.2  
15 27 LEMMERER Harald 28:34.6  
16 18 STECHER Mario 28:35.8  
17 14 KATO Taihei 28:38.6  
18 2 DENIFL Wilhelm 28:41.2  
19 34 LACROIX Sebastien 28:41.5  
20 23 CHURAVY Pavel 28:54.7  
21 21 HEROLA Ilkka 28:56.3  
22 33 NAGAI Hideaki 28:56.3  
23 8 SEIDL Mario 28:57.0  
24 41 RUNGGALDIER Lukas 28:58.5  
25 15 JELENKO Marjan 29:06.0  
26 32 LANGE Jakob 29:09.2  
27 46 DRUML Tomaz 29:18.8  
28 38 FLETCHER Bryan 29:20.8  
29 40 RYDZEK Johannes 29:22.7  
30 24 FAISST Manuel 29:24.1  
31 37 KAMMERLANDER Tobias 29:24.8  
32 26 HUG Tim 29:25.8  
33 39 COSTA Samuel 29:27.3  
34 31 LAHEURTE Maxime 29:27.8  
35 20 TIIRMAA Karl-August 29:28.3  
36 5 HAUG Tobias 29:28.7  
37 42 MICHIELLI Giuseppe 29:39.3  
38 30 PIHO Han Hendrik 29:41.1  
39 25 RYYNAENEN Janne 29:43.0  
40 29 SLOWIOK Pawel 29:44.2  
41 17 BRAUD Francois 29:44.5  
42 36 KIRCHEISEN Bjoern 29:56.1  
43 48 ORANIC Mitja 30:22.0  
44 49 CIESLAR Adam 30:49.1  
45 12 KJELBOTN Thomas 30:52.2  
46 47 YAMAMOTO Shun 31:06.4  
47 43 RYPL Lukas 31:46.2  
48 44 YAHIN Ernest 32:20.6  

Did not start

Bib Name
31 WATABE Yoshito

Did not finish

Bib Name
28 PASICHNYK Viktor