Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Jury
TD FIS Laine Jarkko
Muehln Uwe
FIN
GER
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation informations
Ski Club Seefeld
zH Frau Yvonne Weichhart
Mösererstraße 632a | Postfach 88
6100 Seefeld
AUT
Phone: 43 (0)512 527 89
Email: y.weichhart@seefeld-sports.at
Website: www.weltcup-seefeld.com

Podium

1

FRENZEL Eric

(GER)

12:37.4
2
12:45.8
3
12:46.8

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 2 FRENZEL Eric 12:37.4  
2 12 MOAN Magnus Hovdal 12:45.8  
3 3 EDELMANN Tino 12:46.8  
4 1 KLEMETSEN Haavard 12:49.1  
5 8 RYDZEK Johannes 12:49.4  
6 11 FLETCHER Bryan 13:02.6  
7 14 WATABE Akito 13:03.4  
8 17 DEMONG Bill 13:04.4  
9 18 LAMY CHAPPUIS Jason 13:05.1  
10 15 HEROLA Ilkka 13:08.3  
11 22 SCHMID Jan 13:11.9  
12 9 GRUBER Bernhard 13:12.6  
13 21 RIESSLE Fabian 13:15.4  
14 7 HAUG Tobias 13:15.9  
15 13 BIELER Christoph 13:18.5  
16 30 PITTIN Alessandro 13:21.6  
17 4 KATO Taihei 13:24.4  
18 39 KOKSLIEN Mikko 13:29.2  
19 24 STECHER Mario 13:30.9  
20 5 DENIFL Wilhelm 13:33.0  
21 25 FAISST Manuel 13:35.6  
22 26 HUG Tim 13:37.4  
23 35 LACROIX Sebastien 13:39.2  
24 32 ORTER Philipp 13:41.8  
25 37 NAGAI Hideaki 13:42.4  
26 28 BRAUD Francois 13:42.7  
27 33 LAHEURTE Maxime 13:43.3  
28 6 WATABE Yoshito 13:43.9  
29 10 CHURAVY Pavel 13:44.0  
30 23 JELENKO Marjan 13:46.6  
31 50 PICHLMAYER Marco 13:50.6  
32 55 KROG Magnus 13:50.7  
33 52 KIRCHEISEN Bjoern 13:51.5  
34 44 COSTA Samuel 13:51.9  
35 27 KAMMERLANDER Tobias 13:52.1  
36 29 KLAPFER Lukas 13:53.6  
37 31 GRAABAK Joergen 13:58.4  
38 20 BOESL Wolfgang 13:58.5  
39 42 WELDE David 14:00.7  
40 51 SCHNEIDER Sepp 14:01.4  
41 16 ILVES Kristjan 14:01.7  
42 45 PIHO Han Hendrik 14:01.9  
43 47 SEIDL Mario 14:03.1  
44 41 TIIRMAA Karl-August 14:04.1  
45 57 RUNGGALDIER Lukas 14:05.8  
46 58 BAUER Armin 14:06.0  
47 38 RYYNAENEN Janne 14:07.1  
48 36 CIESLAR Adam 14:09.2  
49 49 BERLOT Gasper 14:12.4  
50 19 PORTYK Tomas 14:12.4  
51 60 DRUML Tomaz 14:20.8  
52 43 LANGE Jakob 14:24.5  
53 40 HANNON Theo 14:27.2  
54 46 DVORAK Miroslav 14:27.5  
55 61 BUFFARD Hugo 14:31.7  
56 64 FLETCHER Taylor 14:31.9  
57 56 ORANIC Mitja 14:40.6  
58 48 VAEHAESOEYRINKI Eetu 14:46.0  
59 59 PIHO Kail 14:56.5  
60 53 SLAVIK Tomas 15:00.1  
61 63 LEMMERER Harald 15:05.1  
62 54 SLOWIOK Pawel 15:07.2  
63 62 DENNEY Brett 15:15.1  
64 34 KALINICHENKO Vitaliy 15:34.5  
65 65 NABEEV Niyaz 16:01.8  
66 66 BALANDA Ruslan 16:08.1  
67 67 PANIN Ivan 16:08.8  
68 69 SAVILL Wesley 16:31.5  

Did not start

Bib Name
68 SHARABAYEV Sergej