Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Oberstdorf (GER)

Men’s Gundersen LH HS137/10.0 Km

More information
Organisation information
Skisport- und Veranstaltungs-GmBh
Skiclub 1906 Oberstdorf e.V.
Am Faltenbach 27
87561 Oberstdorf, Schwaben
GER
Phone: 08322-8090300
Email: f.stern@audiarena.de

Podium

1
27:19.7
2

SEIDL Mario

(AUT)

27:22.1
3

WATABE Akito

(JPN)

27:27.3

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 8 GEIGER Vinzenz 27:19.7  
2 2 SEIDL Mario 27:22.1  
3 1 WATABE Akito 27:27.3  
4 7 HEROLA Ilkka 28:02.9  
5 5 RYDZEK Johannes 28:11.7  
6 6 LAHEURTE Maxime 28:47.1  
7 18 RIESSLE Fabian 28:56.6  
8 13 FRITZ Martin 28:59.6  
9 12 JOEBSTL Thomas 29:00.2  
10 3 REHRL Franz-Josef 29:01.6  
11 25 ILVES Kristjan 29:02.5  
12 23 GREIDERER Lukas 29:04.8  
13 10 WEBER Terence 29:06.9  
14 11 BRAUD Francois 29:07.5  
15 27 MAEKIAHO Arttu 29:21.6  
16 24 SLOWIOK Pawel 29:25.6  
17 17 ORTER Philipp 29:43.9  
18 14 FAISST Manuel 29:46.9  
19 9 KUPCZAK Szczepan 29:57.5  
20 30 PITTIN Alessandro 30:14.3  
21 26 SCHMID Julian 30:20.4  
22 32 DVORAK Miroslav 30:33.3  
23 31 MUHLETHALER Laurent 30:35.2  
24 33 VYTRVAL Jan 30:41.4  
25 19 VALLET Edgar 30:47.0  
26 21 LAMPARTER Johannes 30:48.2  
27 38 LOOMIS Ben 30:54.7  
28 37 MUTRU Leevi 30:57.6  
29 44 BUZZI Raffaele 30:58.6  
30 22 YAHIN Ernest 31:04.1  
31 34 HAHN Martin 31:09.5  
32 36 BARKOV Viacheslav 31:38.6  
33 20 MACH David 31:52.8  
34 45 MASTIEV Samir 31:55.1  
35 29 WELDE David 31:56.5  
36 35 HUETTEL Simon 32:20.4  
37 39 KOSTNER Aaron 32:27.5  
38 48 IVANOV Vitalii 32:42.4  
39 28 LEHNERT Luis 32:46.0  
40 53 JELEN Rok 34:29.1  
41 46 PAROLARI Denis  
42 49 ZEMEK David  
43 51 SHUMATE Jared  
44 52 ILVES Andreas  
45 40 BRECL Gasper  
46 43 VAXELAIRE Lilian  
47 47 RAKPAROV Chingiz  
48 41 KUDZIA Piotr  
49 50 ANDREWS Grant  
50 54 ORUSSAYEV Eldar  

Disqualified

Bib Name
26 SHIMIZU Aguri
44 GRUBER Bernhard
49 PORTYK Tomas
51 FRENZEL Eric

Did not start

Bib Name
4 WATABE Yoshito
15 NAGAI Hideaki
42 GOOD Jasper

Did not finish

Bib Name
16 SONEHARA Go