Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kuusamo (FIN)

Men’s HS142 Qualification

28 November 2013
CET time
Local time
1st Run : 19:00
1st Run : 20:00
More informations
Jury
TD FIS Gros Gabrjel
Kathol Christian
Jelko
AUT
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation informations
Nordic Opening
Kuusamon Erä-Veikot
Vanttajantie 6B
FI-93600 Kuusamo
FIN
Phone: 358 8 8181 123, 358 8 818 1122
Email: kev@nordicopening.com
Website: http://www.nordicopening.com

Podium

1
154.3
2
146.6
3
145.5

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points
1 62 MORGENSTERN Thomas 154.3
2 49 FREUND Severin 146.6
3 59 LOITZL Wolfgang 145.5
4 56 PREVC Peter 145.1
5 58 VASSILIEV Dimitry 144.3
6 19 SCHLIERENZAUER Gregor 144.0
7 7 BRESADOLA Davide 141.5
8 40 VELTA Rune 139.9
9 51 SHIMIZU Reruhi 138.7
10 61 AHONEN Janne 138.1
11 26 ITO Daiki 135.2
12 16 ROMASHOV Alexey 134.5
13 9 ASIKAINEN Lauri 132.9
14 50 KASAI Noriaki 132.6
14 11 NAGLIC Tomaz 132.6
16 43 STOCH Kamil 132.5
17 47 NEUMAYER Michael 130.0
18 35 JOHANSSON Robert 129.8
19 54 KRANJEC Robert 129.7
20 66 FETTNER Manuel 128.0
21 15 HVALA Jaka 127.4
22 52 GEIGER Karl 124.6
23 60 WATASE Yuta 123.5
24 14 WANK Andreas 122.9
25 5 KOIVURANTA Anssi 122.3
26 17 FAIRALL Nicholas 122.2
27 32 PUNGERTAR Matjaz 121.1
28 2 KLINGA Sebastian 120.6
29 55 KUBACKI Dawid 119.4
30 4 MAEAETTAE Jarkko 117.5
31 44 MATURA Jan 117.4
32 57 HAPPONEN Janne 117.2
33 6 MUOTKA Olli 116.5
34 65 JANDA Jakub 116.4
35 12 STJERNEN Andreas 115.6
36 42 MECHLER Maximilian 114.7
37 28 LAMY CHAPPUIS Ronan 113.8
38 45 HAZETDINOV Ilmir 112.8
39 8 BJERKEENGEN Fredrik 112.4
40 21 ZHAPAROV Marat 112.3
41 37 BOYD-CLOWES Mackenzie 109.7
42 64 INGVALDSEN Ole Marius 108.6
42 38 KOFLER Andreas 108.6
44 22 DAMJAN Jernej 107.5
45 3 YLITAPIO Santeri 106.5
46 46 HAJEK Antonin 106.4
47 1 HEISKANEN Sami 104.3
48 41 HLAVA Lukas 103.8
49 33 DESCOMBES SEVOIE Vincent 103.7
50 53 KORNILOV Denis 101.8
51 39 ALEXANDER Nicholas 98.0
52 31 CIKL Martin 97.5
53 48 FANNEMEL Anders 96.4
54 36 KAELIN Pascal 93.7
55 13 DELLASEGA Roberto 90.2
56 18 HULA Stefan 88.5
57 20 POLYCHRONIDIS Nico 85.4
58 10 KOREK Dusty 84.3
59 25 KOZISEK Cestmir 83.7
60 23 ZOGRAFSKI Vladimir 68.4
61 30 KANG Chil-ku 67.4
62 34 CHOI Heung-chul 64.0
63 27 NORDIN Carl 52.1
64 29 PCHELINTSEV Alexey 50.3

Disqualified

Bib Name
63 KRAFT Stefan
24 SAMMELSELG Siim-Tanel
Event’s races to see