Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Oberstdorf (GER)

Men’s HS137 Qualification

28 December 2013
No start times information yet
More informations
Jury
TD FIS Pertile Sandro
Nyman Tom
ITA
FIN
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation informations
Skisport- und Veranstaltungs GmbH/
Skiclub 1906 Oberstdorf e.V.
AM Faltenbach 27
D-87561 Oberstdorf
GER
Phone: 49 (8322) 8090300
Email: s.huber@erdinger-arena.de
Website: www.erdinger-arena.de

Podium

1
153.9
2
151.2
3

AMMANN Simon

(SUI)

150.8

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points
1 70 BARDAL Anders 153.9
2 65 KASAI Noriaki 151.2
3 66 AMMANN Simon 150.8
4 49 DIETHART Thomas 150.6
5 57 PREVC Peter 148.7
6 72 STOCH Kamil 147.1
7 71 SCHLIERENZAUER Gregor 146.9
8 64 MORGENSTERN Thomas 145.7
9 69 FREUND Severin 141.1
10 67 TAKEUCHI Taku 140.2
11 41 KOFLER Andreas 140.0
12 58 KOT Maciej 139.8
13 53 BIEGUN Krzysztof 139.6
14 59 ITO Daiki 139.0
15 48 WANK Andreas 138.2
16 52 LOITZL Wolfgang 137.6
17 31 JACOBSEN Anders 137.3
18 56 AHONEN Janne 137.0
19 63 ZYLA Piotr 136.9
19 62 ZIOBRO Jan 136.9
21 15 HAYBOECK Michael 136.5
22 61 KRAUS Marinus 136.3
23 38 MURANKA Klemens 136.0
24 39 HVALA Jaka 135.5
25 14 DAMJAN Jernej 134.8
26 68 WELLINGER Andreas 133.2
27 54 TEPES Jurij 132.4
27 37 HILDE Tom 132.4
29 44 NEUMAYER Michael 131.7
30 50 KRAFT Stefan 131.5
31 35 KORNILOV Denis 130.8
32 24 HAJEK Antonin 129.7
33 60 KRANJEC Robert 129.5
34 5 WENIG Daniel 129.4
35 34 WATASE Yuta 128.9
36 30 MATURA Jan 128.3
37 20 LAMY CHAPPUIS Ronan 128.1
38 42 DESCHWANDEN Gregor 127.5
39 55 FREITAG Richard 125.5
40 26 NAGLIC Tomaz 124.3
41 43 INGVALDSEN Ole Marius 124.2
42 4 QUECK Danny 123.8
43 10 HAZETDINOV Ilmir 123.2
44 18 KOZISEK Cestmir 123.0
45 7 KOIVURANTA Anssi 122.4
46 32 JUSTIN Rok 122.0
47 28 BOYD-CLOWES Mackenzie 121.0
48 25 MAEAETTAE Jarkko 120.5
49 6 SCHMITT Martin 120.0
50 11 HLAVA Lukas 119.9
51 40 GEIGER Karl 119.2
52 51 JANDA Jakub 118.8
53 2 EISENBICHLER Markus 117.6
54 19 KIM Hyun-ki 117.4
55 1 MAYLAENDER Jan 117.2
56 46 VELTA Rune 115.7
57 27 DELLASEGA Roberto 115.0
58 36 BRESADOLA Davide 112.6
59 17 NURMSALU Kaarel 111.5
60 45 FANNEMEL Anders 111.4
61 33 DESCOMBES SEVOIE Vincent 110.5
62 21 CHOI Heung-chul 108.4
63 9 OKABE Takanobu 105.2
64 3 MECHLER Maximilian 103.5
65 29 ROMASHOV Alexey 102.9
66 12 NIEMI Sami 102.6
67 8 POLYCHRONIDIS Nico 100.7
68 23 CIKL Martin 99.5
69 22 PCHELINTSEV Alexey 95.2
70 47 VASSILIEV Dimitry 92.6
71 16 ZHAPAROV Radik 83.4

Did not start

Bib Name
13 ZOGRAFSKI Vladimir
Event’s races to see