Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Garmisch-Partenkirchen (GER)

Men’s HS140 Qualification

31 December 2013
No start times information yet
More informations
Jury
TD FIS Kuusinen Eero
Sambugaro Sandro
FIN
ITA
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation informations
SC Partenkirchen
OK
Schnitzschulstrasse 17
D-82467 Garmisch-Partenkirchen
GER
Phone: 49 (8821) 2003
Email: info@skiclub-partenkirchen.de
Website: www.deutscherskiverband.de

Podium

1
144.8
2

STOCH Kamil

(POL)

142.5
3
138.5

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points
1 57 DIETHART Thomas 144.8
2 73 STOCH Kamil 142.5
3 67 MORGENSTERN Thomas 138.5
4 61 PREVC Peter 137.6
5 59 KRANJEC Robert 135.8
6 72 BARDAL Anders 135.6
7 70 AMMANN Simon 133.5
8 37 HAYBOECK Michael 132.1
9 45 FANNEMEL Anders 131.5
10 68 TAKEUCHI Taku 131.3
11 66 KASAI Noriaki 130.7
12 60 ITO Daiki 130.2
13 42 MURANKA Klemens 130.0
14 31 JACOBSEN Anders 129.5
15 71 SCHLIERENZAUER Gregor 128.8
16 55 AHONEN Janne 127.6
17 29 MATURA Jan 127.5
18 62 ZIOBRO Jan 126.7
19 51 WANK Andreas 126.5
20 53 BIEGUN Krzysztof 125.3
21 13 KOIVURANTA Anssi 125.1
22 64 KRAUS Marinus 125.0
23 52 LOITZL Wolfgang 124.7
23 43 KOFLER Andreas 124.7
25 48 KRAFT Stefan 124.0
26 1 EISENBICHLER Markus 123.9
27 28 MAEAETTAE Jarkko 123.1
28 56 TEPES Jurij 123.0
29 46 VELTA Rune 121.6
30 6 SCHMITT Martin 121.2
31 25 NAGLIC Tomaz 121.0
32 41 DESCHWANDEN Gregor 120.6
33 58 KOT Maciej 119.9
34 39 HVALA Jaka 118.0
35 15 DAMJAN Jernej 117.9
36 50 NEUMAYER Michael 117.7
36 49 JANDA Jakub 117.7
38 30 JUSTIN Rok 116.5
39 24 HAJEK Antonin 116.3
40 35 KORNILOV Denis 116.2
41 69 FREUND Severin 115.8
42 16 HAZETDINOV Ilmir 115.2
43 65 WELLINGER Andreas 114.7
44 4 WENIG Daniel 114.6
45 8 NIEMI Sami 113.7
46 34 WATASE Yuta 113.6
47 27 HLAVA Lukas 113.3
48 40 GEIGER Karl 113.0
49 54 FREITAG Richard 112.8
50 9 LAMY CHAPPUIS Ronan 111.3
51 23 KAELIN Pascal 110.4
52 63 ZYLA Piotr 110.0
52 21 KOZISEK Cestmir 110.0
54 5 QUECK Danny 109.9
55 32 BOYD-CLOWES Mackenzie 109.7
56 44 INGVALDSEN Ole Marius 109.2
57 33 DESCOMBES SEVOIE Vincent 106.6
58 20 POLYCHRONIDIS Nico 105.1
59 38 HILDE Tom 105.0
60 11 KIM Hyun-ki 104.3
61 18 KOUDELKA Roman 103.8
62 36 BRESADOLA Davide 103.3
63 19 OKABE Takanobu 101.5
64 2 MAYLAENDER Jan 99.2
65 17 NURMSALU Kaarel 98.4
66 26 DELLASEGA Roberto 98.3
67 3 BRADATSCH Sebastian 92.5
68 47 VASSILIEV Dimitry 92.0
69 22 CHOI Heung-chul 89.2
70 12 MAKSIMOCHKIN Mikhail 87.8
71 10 GRIGOLI Marco 87.1
72 7 MUMINOV Sabirzhan 86.2

Disqualified

Bib Name
14 ZHAPAROV Marat
Event’s races to see