Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Innsbruck (AUT)

Men’s HS130 Qualification

3 January 2014
No start times information yet
More information
Jury
TD FIS Zarucchi Fredy
Sambugaro Sandro
SUI
ITA
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
SC Berg Isel
zH Herrn Alfons Schranz
Bergiselweg 3
6020 Innsbruck
AUT
Phone: 43 (0)512 575 69 0
Email: innsbruck@vierschanzentournee.com
Website: www.bergiselspringen.at

Podium

1
126.8
2
126.4
3
124.4

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points
1 56 FANNEMEL Anders 126.8
2 66 DIETHART Thomas 126.4
3 53 LOITZL Wolfgang 124.4
4 65 KRAUS Marinus 121.2
5 73 BARDAL Anders 121.1
6 75 STOCH Kamil 119.6
7 34 JACOBSEN Anders 118.5
8 44 HVALA Jaka 116.9
9 36 KORNILOV Denis 116.8
10 64 PREVC Peter 115.6
11 68 FREUND Severin 115.4
12 26 NAGLIC Tomaz 115.3
13 47 MURANKA Klemens 114.8
14 45 DESCHWANDEN Gregor 114.7
15 42 KUBACKI Dawid 114.5
16 62 ITO Daiki 114.0
17 35 WATASE Yuta 113.8
18 31 JUSTIN Rok 113.7
19 48 VELTA Rune 113.4
20 49 KOFLER Andreas 113.2
21 70 WELLINGER Andreas 112.1
22 43 GEIGER Karl 111.4
22 37 KOIVURANTA Anssi 111.4
24 54 WANK Andreas 110.5
25 6 HAZETDINOV Ilmir 110.2
26 74 SCHLIERENZAUER Gregor 109.5
27 40 MATURA Jan 109.4
28 69 KASAI Noriaki 109.3
29 24 HAJEK Antonin 109.2
30 41 HAYBOECK Michael 109.1
31 58 AHONEN Janne 108.6
32 59 FREITAG Richard 108.0
33 52 NEUMAYER Michael 107.8
34 29 MAEAETTAE Jarkko 107.5
35 60 KOT Maciej 107.3
36 27 DELLASEGA Roberto 107.1
37 1 SCHIFFNER Markus 106.2
38 63 ZIOBRO Jan 106.1
39 50 KRAFT Stefan 105.2
40 13 FRENETTE Peter 104.8
40 11 LAMY CHAPPUIS Ronan 104.8
42 10 COLLOREDO Sebastian 104.6
43 28 HLAVA Lukas 104.1
44 38 FETTNER Manuel 103.4
45 32 BOYD-CLOWES Mackenzie 103.0
46 67 TAKEUCHI Taku 102.8
47 18 KOZISEK Cestmir 102.7
48 61 KRANJEC Robert 102.6
49 5 POPPINGER Manuel 102.3
50 55 BIEGUN Krzysztof 101.8
51 23 FAIRALL Nicholas 100.7
52 57 TEPES Jurij 99.6
53 25 DAMJAN Jernej 98.3
54 51 JANDA Jakub 98.2
55 22 KAELIN Pascal 97.8
56 46 INGVALDSEN Ole Marius 95.9
57 8 NIEMI Sami 95.5
58 33 DESCOMBES SEVOIE Vincent 93.4
59 30 ROMASHOV Alexey 93.3
60 7 OKABE Takanobu 92.8
61 21 MAKSIMOCHKIN Mikhail 92.5
62 14 MUMINOV Sabirzhan 91.2
63 39 HILDE Tom 91.0
64 12 KANG Chil-ku 89.8
65 3 STAUDER Christoph 85.3
66 16 ZHAPAROV Marat 84.1
67 4 GREIDERER Simon 78.0
68 19 POLYCHRONIDIS Nico 77.5
69 20 NURMSALU Kaarel 76.1
70 15 CIKL Martin 70.6
71 17 KIM Hyun-ki 67.9
72 9 KARLEN Gabriel 59.3

Disqualified

Bib Name
2 ALTENBURGER Florian

Did not start

Bib Name
72 AMMANN Simon
71 MORGENSTERN Thomas
Event’s races to see