Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lillehammer (NOR)

Men’s HS138 Qualification

More information
Organisation information
Lillehammer Skifestival AS
World Cup Lillehammer
Storgata 86
2615 Lillehammer, Lillehammer
NOR
Phone: 0047 61287320
Email: post@wclillehammer.no
Website: http://rawair.com

Podium

1
163.1
2
151.9
3

KRAFT Stefan

(AUT)

151.8

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points
1 63 EISENBICHLER Markus 163.1
2 60 FREITAG Richard 151.9
3 71 KRAFT Stefan 151.8
4 68 WELLINGER Andreas 151.4
5 56 JOHANSSON Robert 151.3
6 59 STJERNEN Andreas 149.1
7 46 FANNEMEL Anders 148.9
8 48 KOUDELKA Roman 147.1
9 35 FORFANG Johann Andre 146.0
10 61 ZYLA Piotr 145.9
11 44 DAMJAN Jernej 145.6
12 67 KOT Maciej 144.9
13 39 LANISEK Anze 141.4
14 62 PREVC Peter 140.9
15 49 KASAI Noriaki 134.1
16 31 MAEAETTAE Jarkko 131.7
17 50 ITO Daiki 131.6
18 52 LEYHE Stephan 130.6
19 41 SCHLIERENZAUER Gregor 130.5
20 65 HAYBOECK Michael 130.4
21 28 POLASEK Viktor 130.1
22 53 KOFLER Andreas 130.0
23 23 AUNE Joakim 129.2
24 42 AMMANN Simon 129.1
25 70 STOCH Kamil 128.5
26 37 SCHIFFNER Markus 128.0
27 58 DESCOMBES SEVOIE Vincent 127.7
28 26 ROMASHOV Alexey 127.2
29 64 FETTNER Manuel 126.4
30 36 JANDA Jakub 126.0
31 43 HULA Stefan 125.9
32 22 SAKUYAMA Kento 124.1
33 66 PREVC Domen 123.4
34 47 TAKEUCHI Taku 122.8
35 21 DESCHWANDEN Gregor 121.6
36 25 HILDE Tom 121.1
37 51 TEPES Jurij 120.8
38 45 ZIOBRO Jan 120.3
39 55 GEIGER Karl 118.8
40 11 PEIER Killian 118.5
41 20 MURANKA Klemens 118.4
42 24 LARINTO Ville 116.9
43 9 INSAM Alex 116.5
44 15 NAZAROV Mikhail 115.8
45 33 BICKNER Kevin 114.8
46 19 BRESADOLA Davide 114.4
47 34 BOYD-CLOWES Mackenzie 114.2
48 40 STURSA Vojtech 113.0
49 38 WANK Andreas 112.9
50 29 SEMENIC Anze 112.7
51 69 TANDE Daniel Andre 111.7
52 8 DEZMAN Nejc 105.8
53 54 KUBACKI Dawid 103.2
54 30 KOBAYASHI Junshiro 101.7
55 5 BAZHENOV Aleksandr 100.9
56 57 KLIMOV Evgeniy 98.6
57 12 IPCIOGLU Fatih Arda 95.4
58 16 ZHAPAROV Marat 94.6
59 14 RHOADS William 89.1
60 32 COLLOREDO Sebastian 88.7
61 18 GLASDER Michael 85.6
62 3 AALTO Antti 80.9
63 4 LARSON Casey 76.3
64 10 TKACHENKO Sergey 73.7
65 2 SCHULER Andreas 70.9
66 6 DELLASEGA Roberto 69.3
67 13 KARPENKO Nikolay 68.7
68 17 NURMSALU Kaarel 67.8
69 1 MUMINOV Sabirzhan 63.0

Disqualified

Bib Name
27 VANCURA Tomas
7 KOBAYASHI Ryoyu
Event’s races to see