Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Klingenthal (GER)

Men’s HS140 Qualification

2 October 2017
No start times information yet
More information
Jury
TD FIS Pertile Sandro
Koch Friedrich
ITA
AUT
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
VSC Klingenthal E.V.
Floßgrabenweg 1
08248 Klingenthal, Chemnitz
GER
Phone: 0049 37465-45690
Email: info@weltcup-klingenthal.de

Podium

1
134.1

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points
1 76 KUBACKI Dawid 134.1
2 65 JOHANSSON Robert 125.1
2 59 FORFANG Johann Andre 125.1
4 54 WELLINGER Andreas 125.0
5 73 KOT Maciej 124.4
6 66 HULA Stefan 122.4
7 47 SCHLIERENZAUER Gregor 121.1
8 53 MURANKA Klemens 121.0
9 70 ZYLA Piotr 120.8
10 49 STOCH Kamil 119.1
11 74 KOBAYASHI Junshiro 118.8
11 58 TANDE Daniel Andre 118.8
13 61 GEIGER Karl 118.0
13 56 KRAFT Stefan 118.0
15 62 COLLOREDO Sebastian 117.3
16 52 INSAM Alex 117.1
17 44 WOLNY Jakub 116.7
18 64 AMMANN Simon 114.7
19 15 DESCOMBES SEVOIE Vincent 114.6
20 40 PREVC Peter 113.5
21 75 LANISEK Anze 112.9
22 7 POPPINGER Manuel 112.8
23 42 FETTNER Manuel 111.5
24 60 BRESADOLA Davide 111.2
25 30 EISENBICHLER Markus 110.6
26 39 NAZAROV Mikhail 109.5
27 68 SEMENIC Anze 109.1
28 50 WANK Andreas 109.0
29 28 FREITAG Richard 107.9
30 41 PEIER Killian 107.7
31 67 KORNILOV Denis 107.6
32 24 VANCURA Tomas 107.2
33 57 TAKEUCHI Taku 107.0
34 29 HARADA Yumu 106.9
35 36 PASCHKE Pius 106.2
36 51 FANNEMEL Anders 105.1
37 35 ALAMOMMO Andreas 104.9
38 4 SIEGEL David 104.5
39 69 LEYHE Stephan 103.6
40 27 SCHULER Andreas 103.4
41 19 AIGRO Artti 103.1
42 71 GANGNES Kenneth 102.9
43 33 LARINTO Ville 102.7
44 38 JELAR Ziga 102.5
45 34 AIGNER Clemens 102.4
46 21 SCHMID Constantin 102.1
47 72 KLIMOV Evgeniy 102.0
48 20 STURSA Vojtech 101.8
49 1 LISSO Justin 101.4
50 13 HLAVA Lukas 100.0
51 46 BICKNER Kevin 98.3
52 43 SCHIFFNER Markus 97.7
53 18 BOYD-CLOWES Mackenzie 97.6
54 3 HOFFMANN Felix 97.4
55 26 HAYBOECK Michael 97.0
56 63 JUSTIN Rok 96.8
57 37 ZUPANCIC Miran 95.5
58 23 JANDA Jakub 94.4
59 9 ZOGRAFSKI Vladimir 93.8
60 16 NOMME Martti 92.5
61 32 PAVLOVCIC Bor 91.8
62 22 ITO Kenshiro 91.4
63 45 ROMASHOV Alexey 88.0
64 17 RHOADS William 87.8
65 31 STJERNEN Andreas 87.7
66 25 POLASEK Viktor 87.3
67 55 AALTO Antti 84.8
68 5 MUMINOV Sabirzhan 83.6
69 2 BAER Moritz 83.2
70 10 PITEA Sorin Iulian 78.9
71 12 KIM Hyun-ki 72.0
72 14 KALINICHENKO Vitaliy 71.3
73 8 IPCIOGLU Fatih Arda 66.5
74 6 BEDIR Muhammed Ali 62.5
75 11 KARPENKO Nikolay 49.9

Disqualified

Bib Name
48 ITO Daiki
Event’s races to see