Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Engelberg (SUI)

Men’s HS140 Qualification

More information
Organisation information
Engelberg-Titlis Veranstaltungs GmbH
Klosterstrasse 3
6390 Engelberg
SUI
Phone: +41 41 639 77 33
Email: weltcup@engelberg.ch
Website: http://www.weltcup-engelberg.ch/

Podium

1

KRAFT Stefan

(AUT)

144.5
2
140.7
3
139.9

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points
1 65 KRAFT Stefan 144.5
2 68 FREITAG Richard 140.7
3 60 EISENBICHLER Markus 139.9
4 58 KUBACKI Dawid 139.6
5 52 KOT Maciej 137.5
6 40 GRANERUD Halvor Egner 135.8
7 32 SCHLIERENZAUER Gregor 135.4
8 50 SEMENIC Anze 134.9
9 53 HULA Stefan 134.7
10 48 PREVC Peter 134.6
11 64 FORFANG Johann Andre 134.5
12 67 WELLINGER Andreas 134.4
13 36 HAYBOECK Michael 133.7
14 47 AMMANN Simon 132.7
15 38 TAKEUCHI Taku 132.5
16 35 BARTOL Tilen 132.1
17 57 GEIGER Karl 131.2
17 56 ZYLA Piotr 131.2
19 45 HUBER Daniel 129.5
20 66 TANDE Daniel Andre 129.1
20 14 PEIER Killian 129.1
22 46 STJERNEN Andreas 128.8
22 9 PREVC Domen 128.8
24 49 FANNEMEL Anders 127.8
25 42 ZAJC Timi 127.4
26 51 PASCHKE Pius 127.1
27 37 KORNILOV Denis 127.0
28 34 POPPINGER Manuel 126.9
29 62 KOBAYASHI Junshiro 126.5
30 61 DAMJAN Jernej 124.9
31 44 DESCHWANDEN Gregor 124.1
32 55 FETTNER Manuel 123.8
32 3 LEAROYD Jonathan 123.8
34 54 LEYHE Stephan 123.4
35 59 JOHANSSON Robert 122.8
36 4 ZOGRAFSKI Vladimir 122.4
37 63 STOCH Kamil 121.1
37 33 RHOADS William 121.1
39 31 AALTO Antti 120.8
40 30 WOLNY Jakub 120.7
41 23 KOUDELKA Roman 119.8
42 41 AIGNER Clemens 118.9
43 39 KASAI Noriaki 118.1
44 12 COLLOREDO Sebastian 114.6
45 6 EGLOFF Luca 114.5
46 10 BRESADOLA Davide 112.0
47 26 STURSA Vojtech 109.5
48 16 ROMASHOV Alexey 108.4
49 13 KRANJEC Robert 108.1
50 43 SCHMID Constantin 106.9
51 1 SCHULER Andreas 105.4
52 5 CHOI Seou 105.1
53 28 KOBAYASHI Ryoyu 104.2
54 8 GLASDER Michael 103.6
55 7 TKACHENKO Sergey 103.4
56 27 DESCOMBES SEVOIE Vincent 102.6
56 24 ROCH DUPLAND Thomas 102.6
58 11 BOYD-CLOWES Mackenzie 100.4
59 29 NOUSIAINEN Eetu 99.1
60 19 ALAMOMMO Andreas 98.2
61 17 VANCURA Tomas 92.9
62 21 NOMME Martti 91.6
63 2 CHOI Heung Chul 90.9
64 20 NAZAROV Mikhail 90.2
65 25 VASSILIEV Dimitry 88.0
66 18 ZHAPAROV Marat 79.8

Disqualified

Bib Name
22 INSAM Alex
15 SAKUYAMA Kento