Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Oberstdorf (GER)

Men’s HS137 Qualification

More information
Organisation information
Skisport- und Veranstaltungs GmbH, SC1906 Oberstdo
Am Faltenbach 27
87561 Oberstdorf, Schwaben
GER
Phone: 49 (8322) 8090300
Email: f.stern@erdinger-arena.de
Website: http://www.erdinger-arena.de

Podium

1
148.1
2
142.1
3

KRAFT Stefan

(AUT)

141.9

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points
1 67 FREITAG Richard 148.1
2 61 KOBAYASHI Junshiro 142.1
3 63 KRAFT Stefan 141.9
4 54 GEIGER Karl 141.8
5 62 FORFANG Johann Andre 141.7
6 48 PREVC Peter 140.0
6 55 KUBACKI Dawid 140.0
8 52 LEYHE Stephan 138.9
9 28 KOBAYASHI Ryoyu 138.4
10 60 EISENBICHLER Markus 137.9
11 59 DAMJAN Jernej 135.3
12 51 HULA Stefan 134.3
13 39 HAYBOECK Michael 133.7
14 66 WELLINGER Andreas 132.3
15 58 JOHANSSON Robert 131.3
16 30 SIEGEL David 131.0
17 49 AMMANN Simon 130.4
18 57 ZYLA Piotr 129.4
19 38 ZAJC Timi 127.5
20 65 TANDE Daniel Andre 127.3
21 46 GRANERUD Halvor Egner 126.0
21 56 FANNEMEL Anders 126.0
23 53 FETTNER Manuel 125.7
24 40 AIGNER Clemens 125.5
25 15 KLIMOV Evgeniy 124.9
26 18 JELAR Ziga 124.8
27 50 KOT Maciej 123.9
28 64 STOCH Kamil 123.3
29 43 HUBER Daniel 122.3
30 45 PASCHKE Pius 122.2
31 47 STJERNEN Andreas 120.7
32 35 KASAI Noriaki 120.5
33 9 LEAROYD Jonathan 120.0
34 42 DESCHWANDEN Gregor 118.3
35 32 SCHLIERENZAUER Gregor 118.2
36 29 NOUSIAINEN Eetu 117.3
36 44 SEMENIC Anze 117.3
38 25 PEIER Killian 116.7
39 14 KOUDELKA Roman 115.8
39 27 DESCOMBES SEVOIE Vincent 115.8
41 19 KOZISEK Cestmir 115.1
42 31 AALTO Antti 114.9
43 26 STURSA Vojtech 113.6
44 37 SCHMID Constantin 113.4
45 10 INSAM Alex 112.3
46 36 BARTOL Tilen 112.2
47 5 WANK Andreas 109.9
48 4 HAMANN Martin 107.9
49 41 TAKEUCHI Taku 107.7
50 23 BOYD-CLOWES Mackenzie 107.5
51 33 WOLNY Jakub 106.9
52 1 FUCHS Tim 106.4
53 8 SAKUYAMA Kento 105.4
54 13 ZOGRAFSKI Vladimir 102.5
55 34 KORNILOV Denis 102.3
56 24 VASSILIEV Dimitry 102.2
57 20 TEPES Jurij 99.8
58 22 POLASEK Viktor 97.9
59 12 MAEAETTAE Jarkko 95.5
60 17 COLLOREDO Sebastian 92.5
61 3 BAER Moritz 89.3
62 11 NAZAROV Mikhail 88.3
63 21 AIGRO Artti 85.1
64 7 IPCIOGLU Fatih Arda 80.7
65 2 HOFFMANN Felix 78.9
66 6 BRESADOLA Davide 73.3

Disqualified

Bib Name
16 MUMINOV Sabirzhan
Event’s races to see