Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Ruka (FIN)

Men’s HS142 Qualification

24 November 2017
CET time
Local time
1st Run : 18:00
1st Run : 19:00
More information
Organisation information
Kuusamon Erae-Veikot
Vanttajantie 6B
93600 Kuusamo, Pohjois-Pohjanmaa
FIN
Phone: +358 8 8181 123; +358 8 8181 122
Email: kev@rukanordic.com
Website: http://www.rukanordic.com

Podium

1

KRAFT Stefan

(AUT)

151.8
2
144.1
3
129.9

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points
1 74 KRAFT Stefan 151.8
2 59 FORFANG Johann Andre 144.1
3 73 FREITAG Richard 129.9
4 48 HAYBOECK Michael 129.8
5 76 KOBAYASHI Junshiro 124.8
6 40 AMMANN Simon 124.7
7 68 WELLINGER Andreas 123.5
8 41 BRESADOLA Davide 121.3
9 75 STOCH Kamil 119.3
10 66 KUBACKI Dawid 117.3
11 62 EISENBICHLER Markus 117.1
12 65 PASCHKE Pius 115.2
13 21 LANISEK Anze 115.0
14 61 FETTNER Manuel 114.0
15 49 AALTO Antti 113.1
16 53 GRANERUD Halvor Egner 111.4
17 72 TANDE Daniel Andre 109.9
18 60 GEIGER Karl 109.1
19 8 DESCHWANDEN Gregor 108.7
20 17 DAMJAN Jernej 107.9
21 14 STURSA Vojtech 104.7
22 50 POPPINGER Manuel 104.1
23 20 PEIER Killian 103.9
24 29 KORNILOV Denis 102.2
25 67 LEYHE Stephan 101.9
26 18 RHOADS William 100.7
27 32 SCHIFFNER Markus 98.8
28 69 HULA Stefan 96.6
29 64 JOHANSSON Robert 96.3
30 55 AIGNER Clemens 93.7
31 11 AHONEN Janne 87.0
32 70 ZYLA Piotr 74.1
33 9 BOYD-CLOWES Mackenzie 72.5
34 33 SEMENIC Anze 72.2
35 44 GLASDER Michael 70.9
36 3 ASIKAINEN Lauri 68.8
37 35 TROFIMOV Roman Sergeevich 67.5
38 56 BARTOL Tilen 65.6
39 63 STJERNEN Andreas 65.0
40 57 PREVC Peter 63.9
41 58 KOT Maciej 63.5
42 13 KRANJEC Robert 62.6
43 42 POLASEK Viktor 60.5
44 26 DESCOMBES SEVOIE Vincent 58.9
45 37 SCHULER Andreas 58.3
46 7 WOLNY Jakub 55.6
47 45 TAKEUCHI Taku 54.7
48 2 KORHONEN Janne 54.4
49 46 COLLOREDO Sebastian 52.9
49 25 NOMME Martti 52.9
51 43 NAZAROV Mikhail 51.7
52 28 ALAMOMMO Andreas 47.6
53 22 KLIMOV Evgeniy 47.0
54 24 VANCURA Tomas 45.5
55 71 HUBER Daniel 45.3
56 54 SIEGEL David 44.1
57 1 KYTOESAHO Niko 43.8
58 38 KOUDELKA Roman 41.2
59 19 ZHAPAROV Marat 39.1
60 31 BICKNER Kevin 36.5
61 16 KOROLEV Alexey 35.6
62 27 MALTSEV Kevin 34.8
63 30 IPCIOGLU Fatih Arda 34.7
64 47 KASAI Noriaki 34.6
65 23 TEPES Jurij 33.4
65 15 MAEAETTAE Jarkko 33.4
67 52 FANNEMEL Anders 29.4
68 34 INSAM Alex 29.3
69 12 BEDIR Muhammed Ali 25.2
70 5 OJALA Juho 23.8
71 10 KARPENKO Nikolay 23.1
72 4 TAEHKAEVUORI Frans 18.2

Disqualified

Bib Name
51 KOBAYASHI Ryoyu
39 TKACHENKO Sergey
6 NOUSIAINEN Eetu