Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
More information
Jury
TD FIS Gurzeler Thomas
SUI
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
ASV Welschnofen Carezza (bz85)
Dolomitenstrasse 26a
39056 Welschnofen ìBZ
ITA
Phone: 39 0471 61 41 39
Email: info@carezza.it
Website: www.carezza.it

Podium

2

KOSIR Zan

(SLO)

DNF
3

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points WC Points
1 18 UNTERKOFLER Anton
2 6 KOSIR Zan DNF
3 10 MATHIES Lukas
4 11 MARGUC Rok
5 3 KARL Benjamin
6 8 GALMARINI Nevin
7 4 WILD Vic DSQ
8 1 SCHOCH Philipp
9 7 WALDER Ingemar
10 34 CORATTI Edwin
11 12 MORISON Matthew DSQ
12 38 YOSHIOKA Kentaro
13 14 PROMMEGGER Andreas DNF
14 9 GRABNER Siegfried
15 17 DUFOUR Sylvain
16 5 MARCH Aaron
17 22 FLUETSCH Kaspar 1:08.42
18 30 BAUMEISTER Stefan 1:08.54
19 36 BERGMANN Alexander 1:08.56
20 21 BUSSLER Patrick 1:08.64
21 16 REITER Justin 1:08.66
22 37 ERLACHER Meinhard 1:08.71
23 15 SOBOLEV Andrey 1:08.77
24 59 DEMSAR Jernej 1:08.82
25 33 KOLEGOV Valery 1:08.83
26 58 LAMBERT Michael 1:09.50
27 56 BARLOW Steve 1:09.71
28 29 BELKIN Aleksandr 1:09.88
29 41 GARDNER Darren 1:10.33
30 20 SCHOCH Simon 1:10.41
31 27 ANDERSON Jasey Jay 1:10.43
32 47 SHIPILOV Konstantin 1:10.85
33 52 PENYAK Yosyf 34.38
34 2 FISCHNALLER Roland 34.57
35 54 PONTI Luca 34.98
36 46 MCLEISH Adam 35.00
37 48 VALK Tomas 35.01
37 28 PAYER Alexander 35.01
39 24 KISLINGER Sebastian 35.09
40 62 YANKOV Radoslav 35.22
41 61 HAFNER Jure 35.23
42 23 STEFANER Johann 35.29
43 45 BORMOLINI Maurizio 35.35
44 31 MICK Christoph 35.46
45 43 TRAHAN Indrik 35.50
46 51 KOEPF Maximilian 35.68
47 63 HEIM Corsin 35.83
48 42 BELINSKYY Oleksandr 35.98
49 49 CARTER Matthew 36.05
50 55 KIM Sang-kyum 36.23
51 44 TRAPP Michael 36.25
52 57 LEE Sang-ho 36.62
53 39 HOFER Hannes 37.08
54 67 JELINEK Albert 37.11
55 68 BI Ye 37.47
56 60 FIELDS Converse 37.50
57 40 GASIENICA-DANIEL Andrzej 37.57
58 50 FELICETTI Mirko 37.77
59 32 WEIS Daniel 37.80
60 66 WILKES Richard 39.27

Disqualified

Bib Name
KREBS Daniel
KWIATKOWSKI Oskar

Did not finish

Bib Name
DETKOV Stanislav
FLANDER Rok
HALDI Roland
LAUSEGGER Andreas
MASTNAK Tim
SINDELAR Petr