Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Bad Gastein (AUT)

Men’s Parallel Slalom

More information
Organisation information
Skiclub Bad Gastein
K.F. Josef Straße 27
5640 Bad Gastein, Sankt Johann im Pongau
AUT
Phone: 43 6434 300 14
Email: rennbuero@badgastein.at; ursula.fornather@gastein.com

Podium

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Points WC Points
1 9 LOGINOV Dmitry 1000
2 11 SOBOLEV Andrey 800
3 19 BORMOLINI Maurizio 600
4 26 SARSEMBAEV Dmitry 500
5 22 BUSSLER Patrick 450
6 4 KISLINGER Sebastian 400
7 6 GALMARINI Nevin 360
8 10 PAYER Alexander 320
9 17 CAVIEZEL Dario DNF 290
10 27 BERGMANN Alexander 260
11 14 MICK Christoph 240
12 5 LEE Sangho 220
13 16 FISCHNALLER Roland 200
14 24 MATHIES Lukas 180
15 25 MARGUC Rok 160
16 32 STEFANER Johann 150
17 7 WILD Vic 56.29 140
18 38 KAMINO Shinnosuke 56.32 130
19 47 FLEPP Silvan 56.34 120
19 3 YANKOV Radoslav 56.34 120
21 2 BAUMEISTER Stefan 56.50 100
22 1 DUFOUR Sylvain 56.54 90
23 36 KOLEGOV Valery 56.56 80
24 35 BEAULIEU Sebastien 56.86 70
25 43 BAGOZZA Daniele 57.25 60
26 46 OBMANN Fabian 57.36 50
27 15 CORATTI Edwin 57.40 45
28 30 SHIBA Masaki 58.00 40
29 57 LEFEBVRE Jules 58.14 36
30 8 MARCH Aaron 59.24 32
31 37 KOTOV Konstantin 1:01.07 28
32 34 SHIPILOV Konstantin 1:01.25 26
33 31 MASTNAK Tim 28.10 24
34 33 HAFNER Jure 28.12 22
35 13 FLUETSCH Kaspar 28.22 20
36 41 HUPFAUER Christian 28.29 19
36 39 NOWACZYK Michal 28.29 19
38 23 TRAPP Michael 28.43 19
39 50 BI Ye 28.45 18
40 45 KWIATKOWSKI Oskar 28.47 18
41 12 PROMMEGGER Andreas 28.58 18
42 40 AUNER Arvid 28.60 17
43 29 GARDNER Darren 28.62 17
44 28 BURNS Robert 28.71 17
45 61 HUBER Elias 28.90 17
46 49 BELINSKYY Oleksandr 28.92 16
47 18 FELICETTI Mirko 28.97 16
48 44 GAUDET Arnaud 29.00 16
49 53 JURITZ Aron 29.06 15
50 55 DE OLIVEIRA Christian 29.09 15
51 56 SCHNEEBERGER Lukas 29.11 15
52 58 SHIN Bongshik 29.17 14
53 20 CHOI Bogun 30.10 14
54 62 IKOVIC Crt 30.15 14
55 51 HOFER Marc 30.47 14
55 48 ROSENCRANZ Ryan 30.47 14
57 65 ANGENEND Yannik 30.62 13
58 52 JI Myung Kon 30.63
59 59 BRUZEK Viktor 31.20
60 54 KHARUK Mykhailo 31.64
61 21 KIM Sangkyum 31.82
62 63 BACO Matej 33.17
63 64 POLAT Hamza 34.32

Did not finish

Bib Name
60 LEE Je Jung
42 MESSNER Gabriel