2018-19 U.S. Snowboard Team Nominations

24 May 2018 12:36
Kelly Clark, Chloe Kim, and Maddie Mastro are among the athletes nominated to the 2018-19 U.S. Snowboard Team (U.S. Ski & Snowboard)
Kelly Clark, Chloe Kim, and Maddie Mastro are among the athletes nominated to the 2018-19 U.S. Snowboard Team (U.S. Ski & Snowboard) -
US Snowboarding

U.S. Ski & Snowboard has announced the U.S. Snowboard Team halfpipe and slopestyle/big air nominations for the 2018-19 season.

The U.S. fielded one of the most dominant snowboard teams ever last season, bringing home seven Olympic medals, including four gold.

 

Olympic Champions Chloe Kim (Torrance, Calif.), Jamie Anderson (S. Lake Tahoe, Calif.) and Red Gerard (Silverthorne, Colo.) are just a few of the returning veterans on the 27-athlete pro team rosters, along some more talented young riders on the development and rookie teams.


U.S. Snowboard Team 2018-19 Team Nominations

(Hometown; Club; USASA Series; Birthdate)


HALFPIPE

PRO TEAM

Men

Chase Blackwell (Longmont, Colo.; Jim Smith Club; Rocky Mountain Series; 2/27/99)

Ben Ferguson (Bend, Ore.; Central Oregon Series; 1/21/95)

Gabe Ferguson (Bend, Ore.; Central Oregon Series; 4/16/99)

Taylor Gold (Steamboat Springs, Colo.; Steamboat Springs Winter Sports Club; Rocky Mountain Series; 11/17/93)

Chase Josey (Hailey, Idaho; Sun Valley Ski Education Foundation; Big Mountain West Series; 3/31/95)

Toby Miller (Truckee, Calif; Tahoe Select Snowboard Team; North Tahoe Series; 2/14/00)

Jake Pates (Eagle, Colo.; 7/30/98)

Ryan Wachendorfer (Edwards, Colo.; Ski & Snowboard Club Vail; Rocky Mountain Series; 2/3/98)

 

Women

Kelly Clark (Mammoth Lakes, Calif.; Mount Snow Academy, Mammoth Mountain Snowboard Team; Southern Vermont Series; 7/26/83)

Arielle Gold (Steamboat Springs, Colo.; Steamboat Springs Winter Sports Club; Rocky Mountain Series; 5/4/96)

Chloe Kim (Torrance, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 4/23/00)

Maddie Mastro (Wrightwood, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 2/22/00)

 

ROOKIE TEAM

Men

Jake Canter (Evergreen, Colo.; Aspen Valley Ski & Snowboard Club; Aspen Snowmass Series; 7/19/03)

Lucas Foster (Telluride, Colo.; Telluride Ski and Snowboard Club; Rocky Mountain Series; 9/17/99)

Jason Wolle (Winter Park, Colo.; Jim Smith Club; Rocky Mountain Series; 11/30/99)

Jack Coyne (Edwards, Colo.; Ski & Snowboard Club Vail; Rocky Mountain Series; 01/17/2002)

 

Women

Tessa Maud (Carlsbad, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 10/10/03)

Jade Thurgood (Salt Lake City, Utah; Park City Ski and Snowboard; Big Mountain West Series 1/27/02)

Anna Valentine (Sparta, N.J.; Okemo Mountain School; Southern Vermont Series; 2/20/00)

 

SLOPESTYLE/BIG AIR

 

PRO TEAM

Men

Nik Baden (Steamboat Springs, Colo.; Steamboat Springs Winter Sports Club; Rocky Mountain Series; 1/13/98)

Chris Corning (Silverthorne, Colo.; Aspen Valley Ski & Snowboard Club; Rocky Mountain Series; 9/7/99)

Brock Crouch (Mammoth Lakes, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 8/22/99)

Brandon Davis (Mammoth Lakes, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 8/30/95)

Lyon Farrell (Haiku, Hawaii; Rocky Mountain Series; 11/22/98)

Red Gerard (Silverthorne, Colo.; Rocky Mountain Series; 6/29/00)

Judd Henkes (La Jolla, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 4/3/01)

Chandler Hunt (Park City, Utah; Park City Ski and Snowboard; Big Mountain West Series; 11/4/98)

Kyle Mack (West Bloomfield, Mich.; Great Lakes Snow Series; 9/6/97)

Ryan Stassel (Anchorage, Alaska; Auburn Ski Club; Big Alaska Series; 10/23/92)

 

Women

Jamie Anderson (S. Lake Tahoe, Calif.; South Tahoe Series; 9/13/90)

Jessika Jenson (Rigby, Idaho; Big Mountain West Series; 8/7/91)

Hailey Langland (San Clemente, Calif.; Tahoe Select Snowboard Team; Tahoe Series; 8/2/00)

Julia Marino (Westport, Conn.; Southern Vermont Series; 9/11/97)

Karly Shorr (Milford, Mich.; Auburn Ski Club; Great Lakes Series; 5/18/94)

 

ROOKIE TEAM

Men

Jake Canter (Evergreen, Colo.; Aspen Valley Ski & Snowboard Club; Aspen Snowmass Series; 7/19/03)

Dusty Henricksen (Mammoth Lakes, Calif; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 2/2/03)

Sean Fitzsimons (Hood River, Ore.; Mount Bachelor Ski Education Foundation; Central Oregon Series; 9/22/00)

Luke Winkelmann (Blowing Rock, N.C.; Kirk’s Camp; Rocky Mountain Series: 12/18/00)

 

Women

Nora Healey (Plymouth, N.H.; Waterville Valley BBTS; Eastern Series; 6/16/98)

Courtney Rummel (West Bend, Wisc.; Wisconsin Advanced Ski and Snowboard Program; Upper Midwest Snow Series; 11/12/03)

Ty Schnorrbusch (Monroe Township, N.J.; Tom Anderson, Rocky Mountain Series 5/15/02)

Jade Thurgood (Salt Lake City, Utah; Park City Ski & Snowboard; Big Mountain West Series; 1/27/02)