Garmisch-Partenkirchen (GER)

FIS World Ski Championships
Men's Giant Slalom
  •  
    1st Run:
     
    CET
  •  
    2nd Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LIGETY Ted
1984
USA
2:10.56
0.00
2
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+0.08
0.53
3
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+0.43
2.87
4
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+0.49
3.27
5
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+0.73
4.86
6
FANARA Thomas
1981
FRA
+0.76
5.06
7
JANKA Carlo
1986
SUI
+0.92
6.13
8
CUCHE Didier
1974
SUI
+0.93
6.20
9
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+0.94
6.26
10
SANDELL Marcus
1987
FIN
+1.10
7.33
11
BAUMANN Romed
1986
AUT
+1.21
8.06
12
MILLER Bode
1977
USA
+1.27
8.46
13
MURISIER Justin
1992
SUI
+1.34
8.93
13
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.34
8.93
15
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.41
9.40
16
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+1.50
10.00
17
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.61
10.73
18
OLSSON Matts
1988
SWE
+1.63
10.86
19
BANK Ondrej
1980
CZE
+1.83
12.19
20
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+1.95
12.99
21
BERTHOD Marc
1983
SUI
+2.02
13.46
22
SIEBER Bjoern
1989
AUT
+2.06
13.73
23
GOERGL Stephan
1978
AUT
+2.09
13.93
24
VILETTA Sandro
1986
SUI
+2.19
14.59
25
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.36
15.73
26
SKUBE Matic
1988
SLO
+2.52
16.79
27
ROMAR Andreas
1989
FIN
+2.61
17.39
28
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+2.76
18.39
29
LUITZ Stefan
1992
GER
+2.80
18.66
30
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
+3.06
20.39
31
KRYZL Krystof
1986
CZE
+3.16
21.06
32
TORSTI Samu
1991
FIN
+3.21
21.39
33
FREY Thomas
1984
FRA
+3.29
21.92
34
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+3.37
22.46
35
NICKERSON Warner
1981
USA
+4.20
27.99
36
ZIKA Adam
1989
CZE
+4.34
28.92
37
DE LA CUESTA Paul
1988
ESP
+4.35
28.99
38
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+4.92
32.78
39
RYDING David
1986
GBR
+5.23
34.85
40
VIDOSA Roger
1984
AND
+5.47
36.45
41
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+6.29
41.91
42
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+6.58
43.85
43
CAFE Tim
1987
NZL
+7.52
50.11
44
JENOT Olivier
1988
MON
+7.66
51.04
45
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
+7.90
52.64
46
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
+7.99
53.24
47
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
+8.16
54.38
48
HEEB Simon
1991
LIE
+9.39
62.57
49
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+10.05
66.97
50
BENIAIDZE Alex
1991
GEO
+10.36
69.03
51
DANILOCHKIN Yuri
1991
BLR
+10.83
72.17
52
KOSHKIN Dmitriy
1986
KAZ
+11.87
79.10
53
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
+23.18
154.46
Did not qualify for 2nd run
Did not qualify for final race
70
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
+5.16
71
ESTEVE RIGAIL Kevin
1989
AND
+5.57
72
PFIFFNER Marco
1994
LIE
+6.85
73
ANGUITA Martin
1991
CHI
+6.90
74
CARVALLO Nicolas
1991
CHI
+7.52
75
KIYA DARBANDSARI Mohammad
1989
IRI
+7.63
76
DEHARI Dardan
1990
MKD
+8.00
77
BARBU Alexandru
1987
ROU
+8.07
78
KUTLIK Matej
1991
SVK
+8.45
79
PIMENOV Taras
1984
KAZ
+8.59
80
VAKHTANGISHVILI Kote
1991
GEO
+8.93
81
MOLLIN Bart
1981
BEL
+8.95
82
ZAMPA Andreas
1993
SVK
+9.09
83
BRACHNER Patrick
1992
AZE
+9.83
84
LINDNER Georg
1983
MDA
+9.84
85
GEDEVANISHVILI Dimitri
1993
GEO
+10.42
86
DAUGULIS Kaspars
1989
LAT
+10.87
87
TELYCHUK Vasyl
1992
UKR
+11.50
88
POCCARD Marc
1989
AUS
+11.73
89
SAVEH SHEMSHAKI Hossein
1985
IRI
+12.01
90
FESHCHUK Rostyslav
1990
UKR
+12.10
91
ECHEVERRIA Jose Tomas
1992
CHI
+12.29
92
ASTVALDSSON Jon-Gauti
1991
ISL
+12.45
93
SIMSEK Emre
1987
TUR
+12.71
94
BUJTAS Csaba
1992
HUN
+13.57
95
GUDMUNDSSON Brynjar-Jokull
1989
ISL
+13.93
96
BRISHKA Roberts
1993
LAT
+14.31
97
DOLGYY Sergiy
1984
UKR
+14.67
98
STENE Nils-Henrik
1988
DEN
+15.13
99
LI Lei
1987
CHN
+15.17
100
TIR Omid
1984
IRI
+15.58
101
BENE Marton
1986
HUN
+16.17
102
BROWN Callum
1994
AUS
+16.48
103
MADSEN Nicolai
1991
DEN
+17.14
104
DUS Evgeny
1992
BLR
+17.15
105
GUGLIELMINI Fabio
1994
BRA
+18.51
106
MAZALEUSKI Siarhei
1992
BLR
+19.61
106
SETUBAL Paulo E.
1988
BRA
+19.61
108
KARAMANIDIS Chrysostomos
1990
GRE
+20.81
109
GHAZARYAN Arsen
1992
ARM
+20.85
110
MINIC Mladen
1993
MNE
+21.06
111
MC SHERA Shane
1990
IRL
+22.68
112
TIMOFEEV Evgeniy
1994
KGZ
+23.47
113
BABIKOV Dmitriy
1990
UZB
+24.23
114
TIAN Yuheng
1985
CHN
+24.66
115
BARNETZ Niv
1994
ISR
+25.05
116
BORISOV Igor
1965
KGZ
+25.07
117
MCKELVEY Nicholas
1991
IRL
+25.62
118
MANUKYAN Yura
1991
ARM
+27.30
119
TRIERWEILER Ben
1988
LUX
+33.48
120
SPEELMAN Sive
1995
RSA
+34.18
121
DYWILI Tsotane
1992
RSA
+35.09
122
MARQUES Joao-Miguel
1992
POR
+47.61
123
KHACHATRYAN Davit
1992
ARM
+49.50
124
NKRUMAH-ACHEAMPONG Kwame
1974
GHA
+50.30
125
THAKUR Rajat
1994
IND
+54.58
126
GONCALVES Jorge
1968
POR
+55.87
127
ROY Jean-Pierre
1963
HAI
+1:00.02
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not finish 2nd run in qualification race
Did not start 2nd run in qualification race
Did not finish 1st run in qualification race
Disqualified 1st run in qualification race
Did not start 1st run in qualification race