Garmisch-Partenkirchen (GER)

FIS World Ski Championships
Men's Slalom
  •  
    1st Run:
     
    CET
  •  
    2nd Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
1:41.72
0.00
2
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+0.43
2.58
3
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.61
3.66
4
MATT Mario
1979
AUT
+0.82
4.92
5
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+0.87
5.22
6
YUASA Naoki
1983
JPN
+0.96
5.76
7
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.06
6.36
8
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.16
6.96
9
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.31
7.86
10
MYHRER Andre
1983
SWE
+1.50
9.00
11
BAECK Axel
1987
SWE
+1.77
10.61
12
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.87
11.21
13
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.91
11.45
14
IMBODEN Urs
1975
MDA
+2.06
12.35
15
KASPER Nolan
1989
USA
+2.11
12.65
16
TREJBAL Filip
1985
CZE
+2.12
12.71
17
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+2.19
13.13
18
DREIER Christoph
1981
AUT
+2.30
13.79
19
LIGETY Ted
1984
USA
+2.45
14.69
20
WHITE Trevor
1984
CAN
+2.70
16.19
21
DOPFER Fritz
1987
GER
+2.79
16.73
22
GROSS Stefano
1986
ITA
+3.21
19.25
23
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+3.85
23.09
24
ZAMPA Adam
1990
SVK
+3.92
23.51
25
MURISIER Justin
1992
SUI
+5.56
33.34
26
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
+5.92
35.50
27
VOGEL Markus
1984
SUI
+6.03
36.16
28
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+6.91
41.44
29
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+7.66
45.94
30
ZUBCIC Filip
1993
CRO
+8.76
52.53
31
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
+9.28
55.65
32
VIDOSA Roger
1984
AND
+9.41
56.43
33
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+10.29
61.71
34
JENOT Olivier
1988
MON
+11.39
68.30
35
RISHWORTH Mike
1987
AUS
+12.03
72.14
36
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
+14.40
86.35
37
GINI Marc
1984
SUI
+15.02
90.07
38
SPENCE Brad
1984
CAN
+15.03
90.13
39
KRYZL Krystof
1986
CZE
+15.71
94.21
40
BONOU Nikos
1986
GRE
+17.25
103.45
41
VIAL Christian
1984
DEN
+18.34
109.98
42
LONGHI Jhonatan
1988
BRA
+18.52
111.06
43
KOSIC Bojan
1990
MNE
+21.10
126.53
44
SZEPESI Bertold
1990
HUN
+21.31
127.79
45
RUMIANCEV Vitalij
1985
LTU
+21.34
127.97
46
VAKHNENKO Igor
1981
UKR
+22.48
134.81
47
RUDIC Marko
1990
BIH
+33.33
199.88
48
TURKSEVER Erdinc
1985
TUR
+33.84
202.93
Did not qualify for final race
49
STEVENS Hugh
1986
AUS
+4.03
50
MOLLIN Bart
1981
BEL
+4.08
51
VIDOVIC Matej
1993
CRO
+5.08
52
MEINERS Maarten
1992
NED
+5.59
53
PFIFFNER Marco
1994
LIE
+5.79
54
OEHRI Josef
1991
LIE
+6.69
55
KLUSAK Michal
1990
POL
+6.87
56
DEHARI Dardan
1990
MKD
+7.61
57
LINDNER Georg
1983
MDA
+10.30
58
GEDEVANISHVILI Dimitri
1993
GEO
+11.79
59
SIMSEK Emre
1987
TUR
+13.69
60
KEKESI Marton
1995
HUN
+17.32
61
KARAMANIDIS Chrysostomos
1990
GRE
+17.56
62
MAZALEUSKI Siarhei
1992
BLR
+17.58
63
OETTL REYES Manfred
1993
PER
+17.95
64
DUS Evgeny
1992
BLR
+19.92
65
DAMGAARD Kristian-Lyhne
1987
DEN
+20.05
66
VINCZE Akos
1978
HUN
+20.90
67
BABIKOV Dmitriy
1990
UZB
+23.92
68
STENE Nils-Henrik
1988
DEN
+26.03
69
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
+30.40
70
MANUKYAN Yura
1991
ARM
+31.69
71
GIRST Patrick
1989
LUX
+32.11
72
GHAZARYAN Arsen
1992
ARM
+32.57
73
TRELEVSKI Andrey
1979
KGZ
+35.40
74
FENIANOS Tarek
1990
LIB
+39.91
75
KHACHATRYAN Davit
1992
ARM
+44.01
76
NKRUMAH-ACHEAMPONG Kwame
1974
GHA
+45.38
77
DYWILI Tsotane
1992
RSA
+47.69
78
ROY Jean-Pierre
1963
HAI
+1:13.45
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
NERSISYAN Arsen
1987
ARM
 
HEATH Alexander
1978
RSA
 
PAPAMICHAEL Constantinos
1993
CYP
 
ZHANG Yuxin
1989
CHN
 
ANGUITA Martin
1991
CHI
 
DANILOCHKIN Yuri
1991
BLR
 
BRACHNER Patrick
1992
AZE
 
KHUBER Martin
1992
KAZ
 
BENIAIDZE Alex
1991
GEO
 
NAN Ioan-Gabriel
1980
ROU
 
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
 
HEEB Simon
1991
LIE
 
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
 
CARRERAS Pol
1990
ESP
 
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
 
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
 
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
 
SAVEH SHEMSHAKI Porya
1987
IRI
 
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
 
LUITZ Stefan
1992
GER
 
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
 
KIM Woo-Sung
1986
KOR
 
ALAERTS Kai
1989
BEL
 
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
 
ZUEV Stepan
1988
RUS
 
SANDELL Marcus
1987
FIN
 
RYDING David
1986
GBR
 
KYUNG Sung-Hyun
1990
KOR
 
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
 
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
 
VRABLIK Martin
1982
CZE
 
BAXTER Noel
1981
GBR
 
BJORGVINSSON Bjorgvin
1980
ISL
 
TISSOT Maxime
1986
FRA
 
PALANDER Kalle
1977
FIN
 
BRANDENBURG Will
1987
USA
 
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
 
BANK Ondrej
1980
CZE
 
JANYK Michael
1982
CAN
 
MISSILLIER Steve
1984
FRA
 
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
 
Disqualified 1st run
Did not finish 2nd run in qualification race
Disqualified 2nd run in qualification race
Did not start 2nd run in qualification race
Did not finish 1st run in qualification race
Disqualified 1st run in qualification race
Did not start 1st run in qualification race