Schladming (AUT)

FIS World Ski Championships
Men's Slalom
  •  
    1st Run:
     
    CET
  •  
    2nd Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
1:51.03
0.00
2
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+0.42
2.35
3
MATT Mario
1979
AUT
+0.65
3.63
4
MYHRER Andre
1983
SWE
+1.05
5.86
5
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.12
6.25
6
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+1.24
6.92
7
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.49
8.32
8
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+1.82
10.16
9
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.93
10.78
10
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.17
12.12
11
GROSS Stefano
1986
ITA
+2.31
12.90
12
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+2.43
13.57
13
RAICH Benjamin
1978
AUT
+2.59
14.46
14
JANYK Michael
1982
CAN
+2.78
15.52
15
ZAMPA Adam
1990
SVK
+2.86
15.97
16
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
+3.00
16.75
17
VOGEL Markus
1984
SUI
+3.03
16.92
18
GINI Marc
1984
SUI
+3.11
17.37
19
SASAKI Akira
1981
JPN
+3.33
18.59
20
KRYZL Krystof
1986
CZE
+3.51
19.60
21
LUITZ Stefan
1992
GER
+3.63
20.27
22
THEOLIER Steven
1990
FRA
+4.20
23.45
23
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+4.51
25.18
24
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+4.72
26.36
25
SKUBE Matic
1988
SLO
+6.42
35.85
26
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+6.98
38.98
27
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+7.61
42.49
28
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+7.88
44.00
29
TREJBAL Filip
1985
CZE
+7.92
44.23
30
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+9.32
52.04
31
PRISADOV Stefan
1990
BUL
+9.48
52.94
32
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
+9.78
54.61
33
VIDOVIC Matej
1993
CRO
+10.64
59.41
34
PFIFFNER Marco
1994
LIE
+11.56
64.55
35
PHILP Trevor
1992
CAN
+14.33
80.02
36
SMITH Warren Cummings
1992
EST
+14.60
81.53
37
BRACHNER Patrick
1992
AZE
+15.88
88.68
38
DANILOCHKIN Yuri
1991
BLR
+18.58
103.75
39
GUDMUNDSSON Brynjar-Jokull
1989
ISL
+21.75
121.45
40
BONOU Nikos
1986
GRE
+24.41
136.31
41
PARK Hyun
1993
KOR
+26.85
149.93
42
TOLA Erjon
1986
ALB
+30.60
170.87
43
VORONOV Artem
1993
UZB
+31.90
178.13
44
OSCH Geoffrey
1994
LUX
+32.61
182.10
45
PAPAMICHAEL Constantinos
1993
CYP
+35.29
197.06
46
FENIANOS Tarek
1990
LIB
+38.39
214.37
47
BUJTAS Csaba
1992
HUN
+38.62
215.66
Did not qualify for 2nd run
Did not qualify for final race
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
Did not start 1st run
Did not finish 2nd run in qualification race
Disqualified 2nd run in qualification race
Did not finish 1st run in qualification race
WU Meng-che
1995
TPE
BORISOV Ivan
1979
KGZ
TRELEVSKI Andrey
1979
KGZ
NOTZ Jedrij
1974
AZE
KHACHATRYAN Davit
1992
ARM
SPEELMAN Sive
1995
RSA
BRANCAL Ricardo
1996
POR
DYWILI Tsotane
1992
RSA
MANUKYAN Yura
1991
ARM
OERUM Frederic Ramsgaard
1995
DEN
DAMGAARD Kristian-Lyhne
1987
DEN
BIZZOCCHI Lorenzo
1993
SMR
MICHELOTTI Vincenzo Romano
1996
SMR
GALLAGHER Hubert
1994
IRL
TIMOFEEV Evgeniy
1994
KGZ
GHAZARYAN Arsen
1992
ARM
TUMAS Aivaras
1995
LTU
JANULIONIS Karolis
1992
LTU
YNGLAND Kim
1984
LUX
LEFKARITIS Dinos
1995
CYP
HEATH Alexander
1978
RSA
STARK Marton
1988
HUN
NASHOKU Marjan
1995
MKD
MOHBAT Alexandre
1995
LIB
HUANG Haibin
1990
CHN
SARKANIS Toms
1993
LAT
JAPHARIDZE Soso
1996
GEO
SZEPESI Bertold
1990
HUN
PESIC Mladen
1994
SRB
ZHANG Yuxin
1989
CHN
KOVBASNYUK Ivan
1993
UKR
VON APPEN Henrik
1994
CHI
DAUGULIS Kaspars
1989
LAT
HODZIC Haris
1996
BIH
VUKOVIC Andrija
1994
SRB
ALAERTS Xan
1992
BEL
JAFARI Seyed Morteza
1992
IRI
PREBBLE Nick
1993
NZL
ISAKSSON Arnar-Geir
1994
ISL
CARVALLO Benjamin
1991
CHI
FEASEY Willis
1992
NZL
HILZINGER Alexander
1994
LIE
SNORRASON Sturla-Snaer
1994
ISL
MURTAGH Rodrigo
1991
ARG
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
LAIKERT Igor
1991
BIH
KRISTGEIRSSON Einar-Kristinn
1994
ISL
GARNIEWICZ Mateusz
1990
POL
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
PERAUDO Ross
1992
AUS
BROWN Philip
1991
CAN
LAIDLAW Luke
1992
AUS
Disqualified 1st run in qualification race
Did not start 1st run in qualification race