Sochi/Rosa Khutor (RUS)

FIS Junior World Ski Championships
Men's Slalom

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RODES Istok
1996
CRO
1:36.84
6.22
2
NORYS Frederik
1996
GER
+0.65
11.05
3
KOLEGA Elias
1996
CRO
+0.85
12.54
4
SALA Tommaso
1995
ITA
+1.89
20.27
5
CRAWFORD James
1997
CAN
+1.99
21.02
6
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
+2.28
23.17
7
HEGELE Georg
1996
GER
+2.39
23.99
8
MAURBERGER Simon
1995
ITA
+2.58
25.40
9
MARCHANT Armand
1997
BEL
+2.88
27.63
10
MONSEN Marcus
1995
NOR
+3.15
29.64
11
GSTREIN Fabio
1997
AUT
+3.74
34.03
12
NUSHEV Georgi
1995
BUL
+4.17
37.22
13
KOHLER Marco
1997
SUI
+4.43
39.16
14
TODOROV Yoan
1997
BUL
+4.45
39.31
15
DICK Lukas
1996
GER
+4.58
40.27
16
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+4.65
40.79
17
ZLATKOV Kamen
1997
BUL
+4.74
41.46
18
NEF Tanguy
1996
SUI
+4.92
42.80
19
LEEVER Alex
1995
USA
+5.07
43.92
20
ZABYSTRAN Jan
1998
CZE
+5.97
50.61
21
GATEAU Elie
1995
FRA
+6.11
51.65
22
KOYAMA Yohei
1998
JPN
+6.91
57.60
23
MATSUMOTO Tatsuki
1996
JPN
+7.25
60.12
24
ALAYRACH Josh
1995
AND
+7.90
64.96
25
BEBENEK Szymon
1998
POL
+8.16
66.89
26
MONSEN Zack
1997
SWE
+8.82
71.80
27
ANTONIOU Ioannis
1995
GRE
+9.31
75.44
28
FOREJTEK Filip
1997
CZE
+9.66
78.04
29
GUERRERO Hermogenes
1998
CHI
+11.06
88.45
30
SZOLLOS Barnabas
1998
HUN
+11.65
92.84
31
SZOLLOS Benjamin
1996
HUN
+11.75
93.58
32
CHERTSIN Daniil
1997
BLR
+15.63
122.43
33
NAGY Bence
1998
HUN
+19.98
154.77
34
ASSOUAD Albert
1998
LIB
+33.90
258.26
35
KAYROUZ Cyril
1999
LIB
+33.92
258.41
36
KAINTHLA Shivam
1995
IND
+1:07.46
507.78
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
KARAPETYAN Ashot
1999
ARM
 
SHARMA Vineet
1996
IND
 
CERVINO Jean-Marie
1997
LUX
 
DANOV Sergey
1997
KAZ
 
GRAVIER Balthazar
1999
ARG
 
ALLENDES Francisco
1999
CHI
 
VALLECILLO Juan Pablo
1999
ARG
 
TZIOVAS Nikolaos
1997
GRE
 
BACIGALUPO Tomas
1998
ARG
 
COMERFORD Cormac
1996
IRL
 
HOLSCHER Kay
1998
CHI
 
SVITKOV Gennadiy
1997
RUS
 
COURRIEU Kevin
1997
AND
 
LUIK Juhan
1997
EST
 
HABDAS Piotr
1998
POL
 
KENNEY Patrick
1997
USA
 
SUNDIN Olle
1997
SWE
 
SZWEBEL Florian
1996
USA
 
CASSMAN Ludwig
1995
SWE
 
SALVADORES Xavier
1996
AND
 
PROIOS Ioannis
1995
GRE
 
PERRIER Paul
1995
FRA
 
SOLSONA Robert
1995
AND
 
MAKELA Eetu
1998
FIN
 
MAJOR Billy
1996
GBR
 
LAIDLAW Harry
1996
AUS
 
DUFFY Drew
1995
USA
 
MYAGKOV Fedor
1996
RUS
 
ZELLER Yannik
1996
GER
 
LUIK Tonis
1995
EST
 
ODERMATT Marco
1997
SUI
 
ARVIDSSON Erik
1996
USA
 
MEISEN Bastian
1996
GER
 
KAKIZAKI Yumenosuke
1995
JPN
 
RAPOSO Charlie
1996
GBR
 
HROBAT Miha
1995
SLO
 
READ Jeffrey
1997
CAN
 
GERACI Hugo
1996
FRA
 
HAUGAN Timon
1996
NOR
 
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
 
HACKER Pirmin
1996
AUT
 
EFIMOV Simon
1996
RUS
 
GUILLOT Victor
1996
FRA
 
GRYM Hannes
1996
SWE
 
GRAF Mathias
1996
AUT
 
VACCARI Hans
1996
ITA
 
NOEL Clement
1997
FRA
 
LAHNSTEINER Maximilian
1996
AUT
 
SIMONET Sandro
1995
SUI
 
DA VILLA Davide
1995
ITA
 
Disqualified 1st run
Did not start 1st run