Obdach (AUT)

FIS
Men's Slalom
  •  
    1st Run:
     
    CET
  •  
    2nd Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LEITGEB Richard
1994
AUT
1:46.29
10.28
2
VINATZER Alex
1999
ITA
+0.33
12.52
3
BRUDEVOLL Bjoern
1997
NOR
+0.53
13.87
4
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
+0.59
14.28
5
HACKER Pirmin
1996
AUT
+0.97
16.85
6
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
+1.35
19.42
7
GSTREIN Fabio
1997
AUT
+1.36
19.49
8
ZLATKOV Kamen
1997
BUL
+1.37
19.56
9
GROSELJ Zan
1993
SLO
+1.40
19.76
10
RASANEN Joonas
1989
FIN
+1.44
20.03
11
CHRISTENSEN Simen Ramberg
1993
NOR
+1.47
20.24
12
WINKELHORST Steffan
1992
NED
+1.75
22.13
13
GORI Francesco
1997
ITA
+1.85
22.81
14
ZEIRINGER Fabian
1996
AUT
+1.88
23.01
15
HAASER Raphael
1997
AUT
+2.58
27.76
16
BORGNAES Christian
1996
AUT
+2.71
28.64
17
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
+2.88
29.79
18
KOLEGA Samuel
1999
CRO
+2.98
30.47
19
HIMMELSBACH Fabian
1999
GER
+3.25
32.30
20
PITTERLE Martin
1995
AUT
+3.26
32.36
21
TAKKI Teddy
1996
FIN
+3.65
35.00
22
ZABYSTRAN Jan
1998
CZE
+3.79
35.95
23
OBAUER Gotthard
1996
AUT
+4.16
38.46
24
HANDOLIN Juho
1997
FIN
+4.17
38.53
25
PFOEDERL Nikolaus
1998
GER
+4.38
39.95
26
HACKER Felix
1999
AUT
+4.61
41.51
27
OPETNIK Moritz
1998
AUT
+4.67
41.91
28
CAS Jure
1994
SLO
+4.88
43.34
29
RUPNIK Matevz
1997
SLO
+5.75
49.23
30
THAURER Stefan
1999
AUT
+6.74
55.94
31
STOCKINGER Jonas
1999
GER
+6.97
57.49
32
STURM Joshua
2001
AUT
+7.19
58.98
33
JORDAN Asher
1999
CAN
+7.45
60.75
34
AHO Saku
1997
FIN
+8.11
65.22
35
FEURSTEIN Lukas
2001
AUT
+8.54
68.13
36
TITSCHER Lukas
1998
AUT
+8.56
68.26
37
OBERLADER Lukas
1997
AUT
+9.19
72.53
38
MEISSL Christoph
2000
AUT
+9.47
74.43
39
ROSSUM VAN Max
1998
NED
+9.81
76.73
40
KRAEMMER Matthias
2000
AUT
+10.40
80.73
41
NEUMANN Tobias
2000
AUT
+10.80
83.44
42
EICHBERGER Stefan
2000
AUT
+10.99
84.73
43
KIRSHENBLATT Max
1998
CAN
+13.30
100.37
44
RODLHOFER Josef
2000
AUT
+13.84
104.03
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SCHOENBERGER Julian
2001
AUT
 
LEIKAM Stefan
2001
AUT
 
GMEINBAUER Lukas
1999
AUT
 
PERSCHLER Lukas
1999
AUT
 
ZANKL Maximilian
2000
AUT
 
FLEISCH Simon
2000
AUT
 
GOENITZER Patrick
2000
AUT
 
SCHMIDT Alexander
1999
AUT
 
POELL Marco
2000
AUT
 
PICHLER Rupert
1999
AUT
 
HUETTEL Martin
1998
AUT
 
VONIER Paul
2000
AUT
 
KREUZWIESER Andreas
1994
AUT
 
WIELAND Paul
1999
AUT
 
PICHLER Nico
1998
AUT
 
BAUER Manuel
2000
AUT
 
STEINTHALER Georg
2000
AUT
 
LIPBURGER Manuel
2000
AUT
 
RUDIGIER Peter
1999
AUT
 
RONNER Jan
2000
AUT
 
ROSA Antonio
2000
AUT
 
GRASSER Julian
1999
AUT
 
RIESER Stefan
1999
AUT
 
SCHENNACH Alexander
1999
AUT
 
PETELIN Helmuth
1999
AUT
 
POMBERGER Alexander
1995
AUT
 
LANZENBERGER Luca
1999
AUT
 
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
 
KERBER Maximilian
1997
AUT
 
NAIRZ Gabriel
1999
AUT
 
GSTREIN Luca
2000
AUT
 
DORNAUER Armin
2000
AUT
 
SPIECKER Florian
1998
AUT
 
SKORNSCHEK Robin
1998
AUT
 
HACKL Noah
1999
AUT
 
JUFFINGER Dominik
1998
AUT
 
FEURSTEIN Patrick
1996
AUT
 
MAALOEY Espen
1995
NOR
 
DVORNIK Jaka
1997
SLO
 
SLJIVIC Marko
1996
BIH
 
DORNER Thomas
1998
AUT
 
ZAECHLING Florian
1995
AUT
 
TODOROV Yoan
1997
BUL
 
BIALOBRZYCKI Dominik
1995
POL
 
NIKIC Leon
1999
CRO
 
SJOBERG Marlon
1997
FIN
 
VERBEKE Tom
1997
BEL
 
CANZIO Pietro
1998
ITA
 
TANNER Luca
1997
AUT
 
GRATZ Fabian
1997
GER
 
SENCAR Dusan
1996
SLO
 
SOLHEIM Aage
1996
NOR
 
NIEMELA Arttu
1994
FIN
 
DVORNIK Aljaz
1995
SLO
 
EIDE Peder Dahlum
1994
NOR
 
RUELAND Simon
1997
AUT
 
RODES Istok
1996
CRO
 
GRAF Mathias
1996
AUT
 
Disqualified 1st run
Did not start 1st run