Zell am See (AUT)

European Cup
Men's Slalom
  •  
    1st Run:
     
    CET
  •  
    2nd Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
VIDOVIC Matej
1993
CRO
1:50.61
6.00
2
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
+0.06
6.39
3
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+0.79
11.14
4
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
+0.82
11.34
5
DIGRUBER Marc
1988
AUT
+1.13
13.36
6
STRASSER Linus
1992
GER
+1.30
14.46
7
SALA Tommaso
1995
ITA
+1.33
14.66
8
HETTEGGER Thomas
1994
AUT
+1.44
15.37
9
JAKOBSEN Kristoffer
1994
SWE
+1.65
16.74
10
SIMONET Sandro
1995
SUI
+1.70
17.07
11
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+1.72
17.20
12
SCHMID Philipp
1986
GER
+1.75
17.39
13
LUITZ Stefan
1992
GER
+1.78
17.59
14
STEHLE Dominik
1986
GER
+1.83
17.91
15
RUELAND Simon
1997
AUT
+1.86
18.11
16
LIBERATORE Federico
1995
ITA
+1.95
18.69
17
JOHANSSON Emil
1988
SWE
+2.04
19.28
18
KELLEY Robby
1990
USA
+2.06
19.41
19
LUNDBAECK Gustav
1993
SWE
+2.25
20.65
20
GRAF Mathias
1996
AUT
+2.37
21.43
21
MONSEN Marcus
1995
NOR
+2.38
21.49
22
BONVIN Anthony
1994
SUI
+2.46
22.01
23
GINNIS AJ
1994
USA
+2.48
22.14
24
HAUGAN Timon
1996
NOR
+2.68
23.45
25
GSTREIN Fabio
1997
AUT
+3.50
28.78
26
ROCHAT Marc
1992
SUI
+3.62
29.56
27
HACKER Pirmin
1996
AUT
+3.88
31.26
28
EIDE Peder Dahlum
1994
NOR
+4.20
33.34
29
GROSELJ Zan
1993
SLO
+4.35
34.32
30
BACHER Fabian
1993
ITA
+4.89
37.83
31
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+4.92
38.03
32
ERLER Tobias
1995
AUT
+5.09
39.13
33
JASICZEK Michal
1994
POL
+5.19
39.78
34
DA VILLA Davide
1995
ITA
+5.21
39.91
35
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
+5.58
42.32
36
CRAWFORD James
1997
CAN
+6.26
46.75
37
COLTIER Alexandre
1996
FRA
+7.17
52.67
38
NARITA Hideyuki
1993
JPN
+8.25
59.70
39
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
+9.32
66.67
40
MEISEN Bastian
1996
GER
+12.65
88.34
41
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
+13.42
93.36
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
DENAT Jeremy
1996
PER
 
HAAS VAN DER Spike
1997
NED
 
TAYLOR Laurie
1996
GBR
 
KATO Seigo
1998
JPN
 
POTH Robert
1997
GBR
 
WALCH Linus
1994
AUT
 
READ Jeffrey
1997
CAN
 
VINATZER Alex
1999
ITA
 
PITTERLE Martin
1995
AUT
 
NIEDERBERGER Bernhard
1993
SUI
 
PHILP Huston
1997
CAN
 
ZEIRINGER Fabian
1996
AUT
 
FAVROT Thibaut
1994
FRA
 
CASTELLON Rudy
1994
FRA
 
WINKELHORST Steffan
1992
NED
 
HANDOLIN Juho
1997
FIN
 
NUSHEV Georgi
1995
BUL
 
SCHMID Alexander
1994
GER
 
DEL CAMPO Juan
1994
ESP
 
FALAT Matej
1993
SVK
 
GUILLOT Victor
1996
FRA
 
BISSIG Semyel
1998
SUI
 
BINDERITSCH Bernhard
1994
AUT
 
LENGAUER-STOCKNER Hannes
1993
AUT
 
GABIOUD Dylan
1995
SUI
 
ALAERTS Kai
1989
BEL
 
KONO Kyosuke
1991
JPN
 
ZINGERLE Hannes
1995
ITA
 
MAURBERGER Simon
1995
ITA
 
WINDINGSTAD Rasmus
1993
NOR
 
ROBERTS Hig
1991
USA
 
KAAHRE Rickard
1991
SWE
 
BRUDEVOLL Bjoern
1997
NOR
 
CASSMAN Anthon
1993
SWE
 
THEOLIER Steven
1990
NED
 
SALARICH Joaquim
1994
ESP
 
POPOV Albert
1997
BUL
 
STROLZ Johannes
1992
AUT
 
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
 
NAKAMURA Shun
1995
JPN
 
SPIK Jakob
1994
SLO
 
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
 
ROENNGREN Mattias
1993
SWE
 
HENTTINEN Jens
1993
FIN
 
LEITGEB Richard
1994
AUT
 
ANKENY Michael
1991
USA
 
RONCI Giordano
1992
ITA
 
BUFFET Robin
1991
FRA
 
Disqualified 1st run