Fjaetervaalen (SWE)

European Cup
Men's Slalom
  •  
    1st Run:
     
    CET
  •  
    2nd Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ROCHAT Marc
1992
SUI
1:45.49
6.00
2
BUFFET Robin
1991
FRA
+1.38
15.42
3
STEHLE Dominik
1986
GER
+1.47
16.03
4
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
+1.48
16.10
5
SALA Tommaso
1995
ITA
+1.67
17.40
6
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+2.07
20.13
7
VIDOVIC Matej
1993
CRO
+2.18
20.88
8
SCHMID Philipp
1986
GER
+2.22
21.15
9
RODES Istok
1996
CRO
+2.28
21.56
10
MAURBERGER Simon
1995
ITA
+2.80
25.11
11
STROLZ Johannes
1992
AUT
+3.14
27.43
12
LIBERATORE Federico
1995
ITA
+3.15
27.50
13
HENTTINEN Jens
1993
FIN
+3.20
27.84
14
KOLEGA Elias
1996
CRO
+3.35
28.86
15
RASCHNER Dominik
1994
AUT
+3.37
29.00
16
BRUDEVOLL Bjoern
1997
NOR
+3.48
29.75
17
BONVIN Anthony
1994
SUI
+3.50
29.89
18
HETTEGGER Thomas
1994
AUT
+3.55
30.23
19
HAUGAN Timon
1996
NOR
+3.56
30.30
20
VINATZER Alex
1999
ITA
+3.57
30.37
21
GROSELJ Zan
1993
SLO
+3.58
30.43
22
ZINGERLE Hannes
1995
ITA
+3.61
30.64
23
BISSIG Semyel
1998
SUI
+3.66
30.98
24
JOHANSSON Emil
1988
SWE
+3.71
31.32
25
ROENNGREN Mattias
1993
SWE
+3.72
31.39
26
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
+3.85
32.28
27
RASANEN Joonas
1989
FIN
+4.27
35.14
28
TAYLOR Laurie
1996
GBR
+4.46
36.44
29
GRAF Mathias
1996
AUT
+4.48
36.58
30
HACKER Pirmin
1996
AUT
+4.78
38.62
31
EFIMOV Simon
1996
RUS
+5.02
40.26
32
LEITGEB Richard
1994
AUT
+5.69
44.84
33
SOLHEIM Fabian Wilkens
1996
NOR
+6.07
47.43
34
DEL CAMPO Juan
1994
ESP
+6.11
47.70
35
ENGVOLL Morten
1992
NOR
+6.59
50.98
36
HAASER Raphael
1997
AUT
+6.73
51.93
37
WINKELHORST Steffan
1992
NED
+7.18
55.01
38
GORI Francesco
1997
ITA
+8.00
60.60
39
GRAHN Dan Axel
1994
SWE
+8.89
66.68
40
KOLEGA Samuel
1999
CRO
+9.57
71.32
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
PERSSON Jacob
1998
SWE
 
HEDENBERG Wilhelm
1995
SWE
 
GRAPE LARSSON David
1995
SWE
 
ZVEJNIEKS Miks
1995
LAT
 
CAS Jure
1994
SLO
 
ALAYRACH Josh
1995
AND
 
GABRIELSSON Bjoern
1991
SWE
 
PERSSON Jesper
1995
SWE
 
CASSMAN Ludwig
1995
SWE
 
NORMANNSETH Wilhelm
2000
NOR
 
ALEKHIN Nikita
1998
RUS
 
SENCAR Dusan
1996
SLO
 
TEFRE Mathias
1999
NOR
 
DICK Lukas
1996
GER
 
BAUDIN Loic
1997
FRA
 
ESTEVE Axel
1994
AND
 
PIOLAINE Simon
1997
FRA
 
ALAERTS Kai
1989
BEL
 
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
 
PYASIK Evgenij
1993
RUS
 
ARENE Martin
1996
FRA
 
NORYS Frederik
1996
GER
 
ALLIOT LUGAZ Baptiste
1995
FRA
 
SAUTER Paul
1994
GER
 
ASK Jesper
1994
SWE
 
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
 
MEISEN Bastian
1996
GER
 
RAUCHFUSS Julian
1994
GER
 
DA VILLA Davide
1995
ITA
 
PFIFFNER Marco
1994
LIE
 
TREMMEL Anton
1994
GER
 
POPOV Albert
1997
BUL
 
PERTL Adrian
1996
AUT
 
BRUEGGER Matthias
1993
SUI
 
ZLATKOV Kamen
1997
BUL
 
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
 
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
 
GSTREIN Fabio
1997
AUT
 
NOEL Clement
1997
FRA
 
RONCI Giordano
1992
ITA
 
BACHER Fabian
1993
ITA
 
SIMONET Sandro
1995
SUI
 
Disqualified 1st run
Did not start 1st run