Val di Fiemme (ITA)

World Ski Championships
Ladies' SP C Final
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
1
BJOERGEN Marit
1980
NOR
2
INGEMARSDOTTER Ida
1985
SWE
3
FALLA Maiken Caspersen
1990
NOR
4
VISNAR Katja
1984
SLO
5
NILSSON Stina
1993
SWE
6
KOWALCZYK Justyna
1983
POL
7
MALVALEHTO Mona-Lisa
1983
FIN
8
PROCHAZKOVA Alena
1984
SVK
9
NISKANEN Kerttu
1988
FIN
10
HERRMANN Denise
1988
GER
11
KALLA Charlotte
1987
SWE
12
FESSEL Nicole
1983
GER
13
SMUTNA Katerina
1983
AUT
14
LAHTEENMAKI Krista
1990
FIN
15
DOTSENKO Anastasia
1986
RUS
16
JACOBSEN Astrid Uhrenholdt
1987
NOR
17
OESTBERG Ingvild Flugstad
1990
NOR
18
IVANOVA Julia
1985
RUS
19
RANDALL Kikkan
1982
USA
20
CALDWELL Sophie
1990
USA
21
MATVEEVA Natalia
1986
RUS
22
JEAN Aurore
1985
FRA
23
KOLB Hanna
1991
GER
24
BRUN-LIE Celine
1988
NOR
25
OJASTE Triin
1990
EST
26
KYLLOENEN Anne
1987
FIN
27
SHAPOVALOVA Evgenia
1986
RUS
28
PAJALA Magdalena
1988
SWE
29
FABJAN Vesna
1985
SLO
30
VAN DER GRAAFF Laurien
1987
SUI
31
LAURENT Greta
1992
ITA
32
BJORNSEN Sadie
1989
USA
33
SARGENT Ida
1988
USA
34
GROHOVA Karolina
1990
CZE
35
VRABCOVA - NYVLTOVA Eva
1986
CZE
36
AYMONIER Celia
1991
FRA
37
CEBASEK Alenka
1989
SLO
38
RINGWALD Sandra
1990
GER
39
MUSCHET Kerstin
1988
AUT
40
SZYMANCZAK Agnieszka
1984
POL
41
MAN Dandan
1989
CHN
42
GAIAZOVA Daria
1983
CAN
43
VUERICH Gaia
1991
ITA
44
PORMEISTER Piret
1985
EST
45
KAMINSKAYA Valiantsina
1987
BLR
46
GRUBER Bettina
1985
SUI
47
BAUDIN Francesca
1993
ITA
48
JONES Perianne
1985
CAN
49
DUPONT Andrea
1980
CAN
50
ANTYPENKO Tetyana
1981
UKR
51
CHARVATOVA Lucie
1993
CZE
52
SCHUETZOVA Sandra
1991
CZE
53
RAZINGER Nika
1993
SLO
54
KUBINSKA Kornelia
1985
POL
55
DEBERTOLIS Ilaria
1989
ITA
56
MACIUSZEK Paulina
1985
POL
57
NISHIKAWA Emily
1989
CAN
58
LI Hongxue
1984
CHN
59
MUSGRAVE Rosamund
1986
GBR
60
STOYAN Anna
1993
KAZ
61
BOTTOMLEY Esther
1983
AUS
62
YATSKAYA Oxana
1978
KAZ
63
KLEMENTOVA Barbora
1994
SVK
64
LANCHAKOVA Viktoriya
1988
KAZ
65
SHEVCHENKO Anna
1993
KAZ
66
KOTSCHOVA Daniela
1985
SVK
67
VAHTRA Kaija
1986
EST
68
BROZNIC Nina
1991
CRO
69
GRYGORENKO Kateryna
1985
UKR
70
LI Xin
1992
CHN
71
DAUSHKANE Inga
1980
LAT
72
MALEC Vedrana
1990
CRO
73
ARDISAUSKAITE Ingrida
1993
LTU
74
YOUNG Sarah
1989
GBR
75
MALCHEVA Teodora
1983
BUL
76
LELETKO Iryna
1993
UKR
77
SARA Timeea
1992
ROU
78
SZOCS Emoke
1985
HUN
79
TRNKA Anna
1994
AUS
80
GRIGOROVA-BURGOVA Antoniya
1986
BUL
81
PETERSONE Vineta
1999
LAT
82
SCHLOER Signe
1983
DEN
83
MUIZHNIECE Anda
1991
LAT
84
GRIMMER Lescinska
1982
AUS
85
SIMON Agnes
1974
HUN
86
PAPP Ildiko
1982
HUN
87
VAROSYAN Syuzanna
1987
ARM
88
MKHITARYAN Anna
1996
ARM
89
KOVALOVA Natalija
1993
LAT
90
GALSTYAN Katya
1993
ARM
91
ZAMBO Viktoria
1977
HUN
92
VAROSYAN Valya
1992
ARM
93
BOUMPA Maria
1993
GRE
94
CAMENSCIC Alexandra
1988
MDA
95
REZASOLTANI Farzaneh
1985
IRI
96
CRAVCENCO Doina
1993
MDA
97
BERGHII Anna
1993
MDA
98
SAVOJIASL Gholnaz
1990
IRI
99
CIOBANU Dumitrita
1993
MDA
100
KIASHEMSHAKI Azadeh
1989
IRI
Disqualified
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Sanction
JEAN Aurore
FRA
Written reprimand, ICR 343.9 obstruction
MALVALEHTO Mona-Lisa
FIN
Written reprimand, ICR 343.9 obstruction