Falun (SWE)

Stage World Cup
Ladies' 10 km C Mst
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
PARMAKOSKI Krista
1990
FIN
26:00.5
0.00
2
BJOERGEN Marit
1980
NOR
+0.2
0.18
3
OESTBERG Ingvild Flugstad
1990
NOR
+5.1
4.58
4
ANDERSSON Ebba
1997
SWE
+14.5
13.01
5
ISHIDA Masako
1980
JPN
+14.8
13.28
6
KALLA Charlotte
1987
SWE
+15.2
13.64
7
STADLOBER Teresa
1993
AUT
+15.4
13.82
8
DIGGINS Jessica
1991
USA
+15.5
13.91
9
JACOBSEN Astrid Uhrenholdt
1987
NOR
+24.8
22.25
10
NISKANEN Kerttu
1988
FIN
+26.2
23.51
11
BJORNSEN Sadie
1989
USA
+26.3
23.60
12
HAGA Ragnhild
1991
NOR
+31.3
28.08
13
SAARINEN Aino-Kaisa
1979
FIN
+31.6
28.35
14
HARSEM Kathrine Rolsted
1989
NOR
+32.2
28.89
15
HENNIG Katharina
1996
GER
+32.8
29.43
16
WENG Tiril Udnes
1996
NOR
+33.6
30.14
17
MATINTALO Johanna
1996
FIN
+34.0
30.50
18
SUNDLING Jonna
1994
SWE
+36.7
32.93
19
BELORUKOVA Yulia
1995
RUS
+38.2
34.27
20
SEDOVA Anastasia
1995
RUS
+39.3
35.26
21
DYVIK Anna
1994
SWE
+43.1
38.67
22
WENG Heidi
1991
NOR
+44.1
39.56
23
FAEHNDRICH Nadine
1995
SUI
+46.3
41.54
24
LAMPIC Anamarija
1995
SLO
+48.9
43.87
25
BROCARD Elisa
1984
ITA
+49.7
44.59
26
FALLA Maiken Caspersen
1990
NOR
+49.9
44.77
27
SLIND Silje Oeyre
1988
NOR
+51.3
46.02
28
CARL Victoria
1995
GER
+59.6
53.47
29
HAAG Anna
1986
SWE
+1:14.6
66.93
30
ZHAMBALOVA Alisa
1994
RUS
+1:15.5
67.73
31
INGEMARSDOTTER Ida
1985
SWE
+1:16.2
68.36
32
FINK Pia
1995
GER
+1:16.9
68.99
33
ZHEREBYATEVA Anna
1997
RUS
+1:19.6
71.41
34
VON SIEBENTHAL Nathalie
1993
SUI
+1:29.0
79.85
35
DAHLQVIST Maja
1994
SWE
+1:30.8
81.46
36
NISHIKAWA Emily
1989
CAN
+1:31.1
81.73
37
SLIND Kari Oeyre
1991
NOR
+1:32.6
83.08
38
VAN DER GRAAFF Laurien
1987
SUI
+1:34.0
84.33
39
MATVEEVA Natalia
1986
RUS
+1:34.6
84.87
40
KYLLOENEN Anne
1987
FIN
+1:35.2
85.41
41
CALDWELL Sophie
1990
USA
+1:36.1
86.22
42
FALK Hanna
1989
SWE
+1:38.6
88.46
43
BOEHLER Stefanie
1981
GER
+1:42.9
92.32
44
FRANKOWSKI Rosie
1991
USA
+1:43.7
93.03
45
SOEMSKAR Linn
1989
SWE
+1:47.6
96.53
46
MONONEN Laura
1984
FIN
+1:48.8
97.61
47
PATTERSON Caitlin
1990
USA
+1:54.8
102.99
48
JASKOWIEC Sylwia
1986
POL
+2:03.9
111.16
49
NORDSTROEM Maria
1991
SWE
+2:05.1
112.23
50
BROWNE Cendrine
1993
CAN
+2:05.7
112.77
51
THOMAS HUGUE Coraline
1984
FRA
+2:06.6
113.58
52
SARGENT Ida
1988
USA
+2:10.2
116.81
53
UNTERWEGER Lisa
1995
AUT
+2:19.3
124.97
54
STEPHEN Elizabeth
1987
USA
+2:20.0
125.60
55
ISTOMINA Mariya
1997
RUS
+2:23.1
128.38
56
HAGSTROEM Johanna
1998
SWE
+2:23.2
128.47
57
RANDALL Kikkan
1982
USA
+2:34.1
138.25
58
DURKINA Lidia
1997
RUS
+2:34.5
138.61
59
CEBASEK Alenka
1989
SLO
+2:40.7
144.17
60
MODIG Lovisa
1993
SWE
+2:41.5
144.89
61
BEATTY Dahria
1994
CAN
+2:46.6
149.46
62
OEBERG Jennie
1989
SWE
+2:47.0
149.82
63
NEKRASOVA Polina
1998
RUS
+2:50.2
152.69
64
MILLER Kaitlynn
1991
USA
+2:50.7
153.14
65
SETTLIN Evelina
1992
SWE
+2:55.6
157.54
66
FABJAN Vesna
1985
SLO
+3:27.1
185.80
67
LUNDGREN Moa
1998
SWE
+3:27.3
185.98
68
KODAMA Miki
1996
JPN
+5:15.4
282.96
69
KOCHER Zina
1982
CAN
+6:12.0
333.74
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Sanction
FABJAN Vesna
SLO
Verbal reprimand, ICR 343.6 did not follow marked course
HAGSTROEM Johanna
SWE
Written reprimand, ICR 343.9 obstruction
LUNDGREN Moa
SWE
Verbal reprimand, ICR 343.6 did not follow marked course