Gaellivare (SWE)

World Cup
Men's Rel 4x10 km M

OFFICIAL RESULTS

Rank
Name
Year
Nation
Tot. Time
Final
1
GERMANY I
GER
ANGERER Tobias
1977
FILBRICH Jens
1979
GOERING Franz
1984
TEICHMANN Axel
1979
2
RUSSIA I
RUS
+24.6
DEMENTIEV Eugeniy
1983
PANKRATOV Nikolay
1982
ROTCHEV Vassili
1980
LEGKOV Alexander
1983
3
CZECH REPUBLIC
CZE
+37.3
BAUER Lukas
1977
KOUKAL Martin
1978
MAGAL Jiri
1977
SPERL Milan
1980
4
NORWAY I
NOR
+43.7
BJOERNDALEN Ole Einar
1974
HOFSTAD Tore Ruud
1979
SVARTEDAL Jens Arne
1976
ROENNING Eldar
1982
5
FRANCE
FRA
+1:01.4
GAILLARD Jean Marc
1980
JONNIER Emmanuel
1975
ROUSSELET Alexandre
1977
VITTOZ Vincent
1975
6
GERMANY II
GER
+1:24.6
BOCHERT Kay
1982
REICHELT Tom
1982
SEIFERT Benjamin
1982
SOMMERFELDT Rene
1974
7
KAZAKHSTAN
KAZ
+1:28.8
CHEBOTKO Nikolay
1982
ODNODVORTSEV Maxim
1980
KOSCHEVOY Yevgeniy
1984
CHEREPANOV Sergey
1986
8
SWEDEN I
SWE
+1:48.2
ANDREASSON Rikard
1979
FREDRIKSSON Mathias
1973
LARSSON Martin
1979
OESTBERG Fredrik
1979
9
FINLAND
FIN
+2:00.4
JAUHOJAERVI Sami
1981
KATTILAKOSKI Teemu
1977
HEIKKINEN Matti
1983
NOUSIAINEN Ville
1983
10
ITALY I
ITA
+2:17.7
CHECCHI Valerio
1980
PILLER COTTRER Pietro
1974
ZORZI Cristian
1972
CLARA Roland
1982
11
NORWAY II
NOR
+2:30.1
AASEN OUREN Geir Ludvig
1974
HORNTVEDT Kristian
1982
GJERDALEN Tord Asle
1983
BERGER Lars
1979
12
SWITZERLAND
SUI
+2:43.4
DIEZIG Thomas
1981
FISCHER Remo
1981
LIVERS Toni
1983
PERL Curdin
1984
13
RUSSIA II
RUS
+3:57.9
BABIKOV YVAN
1977
VYLEGZHANIN Maxim
1982
ALYPOV Ivan
1982
CHERNOUSOV Ilia
1986
14
SWEDEN IV
SWE
+4:01.7
BERGLUND Gustaf
1978
LARSSON Peter
1978
SOEDERHIELM Tiio
1984
LOEFSTROEM Hakan
1984
15
JAPAN
JPN
+4:06.2
EBISAWA Katsuhito
1972
KOMAMURA Shunsuke
1979
NARUSE Nobu
1984
ONDA Yuichi
1980
16
ITALY II
ITA
+4:31.1
DI CENTA Giorgio
1972
FRASNELLI Loris
1979
MORIGGL Thomas
1981
SANTUS Fabio
1976
17
UNITED STATES OF AMERICA
USA
+5:09.3
CHAMBERLAIN David
1975
FREEMAN Kris
1980
JOHNSON Andrew
1978
NEWELL Andrew
1983
18
SWEDEN II
SWE
+6:22.0
HOEGBERG Anders
1976
LIND Bjoern
1978
RICKARDSSON Daniel
1982
HELLNER Marcus
1985
19
ESTONIA
EST
+6:41.9
KOKK Kaspar
1982
MAE Jaak
1972
REHEMAA Aivar
1982
KARP Algo
1985
20
SWEDEN III
SWE
+6:47.3
FREDRIKSSON Thobias
1975
KARLSSON Niklas
1980
OJALA Mikael
1985
KARLSSON Fredrik
1985
21
CHINA
CHN
+11:03.1
GELIANG Li
1981
SONGTAO Wang
1985
LI Zhonghai
1986
SUN Qinghai
1988
Disqualified
Disqualified doping offence