Lahti (FIN)

World Ski Championships
Men's 15 km C
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
NISKANEN Iivo
1992
FIN
36:44.0
0.00
2
SUNDBY Martin Johnsrud
1984
NOR
+17.9
6.50
3
DYRHAUG Niklas
1987
NOR
+31.3
11.36
4
BESSMERTNYKH Alexander
1986
RUS
+41.8
15.17
5
TOENSETH Didrik
1991
NOR
+53.2
19.31
5
LARKOV Andrey
1989
RUS
+53.2
19.31
7
POLTORANIN Alexey
1987
KAZ
+1:06.3
24.07
8
JAUHOJAERVI Sami
1981
FIN
+1:09.7
25.30
9
OLSSON Johan
1980
SWE
+1:10.6
25.63
10
HALFVARSSON Calle
1989
SWE
+1:15.0
27.22
11
HEIKKINEN Matti
1983
FIN
+1:16.4
27.73
12
MUSGRAVE Andrew
1990
GBR
+1:27.4
31.72
13
RICKARDSSON Daniel
1982
SWE
+1:29.9
32.63
14
BURMAN Jens
1994
SWE
+1:36.1
34.88
15
KLAEBO Johannes Hoesflot
1996
NOR
+1:38.7
35.83
16
JOENSSON Emil
1985
SWE
+1:43.5
37.57
17
BAUMANN Jonas
1990
SUI
+1:52.4
40.80
18
BJORNSEN Erik
1991
USA
+1:56.7
42.36
19
BAUER Lukas
1977
CZE
+2:03.2
44.72
20
TURYSHEV Sergey
1985
RUS
+2:06.3
45.84
21
SALVADORI Giandomenico
1992
ITA
+2:07.1
46.13
22
VOLZHENTSEV Stanislav
1985
RUS
+2:19.1
50.49
23
MANIFICAT Maurice
1986
FRA
+2:19.4
50.60
24
NOECKLER Dietmar
1988
ITA
+2:21.4
51.32
24
LEHTONEN Lari
1987
FIN
+2:21.4
51.32
26
KARP Algo
1985
EST
+2:31.3
54.92
27
DOBLER Jonas
1991
GER
+2:31.8
55.10
28
JAKS Martin
1986
CZE
+2:32.6
55.39
29
ESTEVE ALTIMIRAS Irineu
1996
AND
+2:44.4
59.67
30
HAELG Philipp
1991
LIE
+2:50.8
62.00
31
BOEGL Lucas
1990
GER
+2:52.9
62.76
32
REHEMAA Aivar
1982
EST
+3:10.2
69.04
33
BRATRUD Kyle
1993
USA
+3:11.5
69.51
34
RANKEL Raido
1990
EST
+3:16.5
71.32
35
KERSHAW Devon
1982
CAN
+3:24.8
74.34
36
VEERPALU Andreas
1994
EST
+3:25.7
74.66
37
STADLOBER Luis
1991
AUT
+3:34.3
77.79
38
KNOP Petr
1994
CZE
+3:39.2
79.56
39
MIYAZAWA Hiroyuki
1991
JPN
+3:40.0
79.85
40
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
+3:40.7
80.11
41
VOLOTKA Denis
1985
KAZ
+3:42.4
80.73
41
BURY Dominik
1996
POL
+3:42.4
80.73
43
EINARSSON Snorri
1986
ISL
+3:46.2
82.11
44
JEANNEROD Alexis
1991
FRA
+3:46.9
82.36
45
BING Thomas
1990
GER
+3:52.0
84.21
46
YOUNG Andrew
1992
GBR
+4:00.6
87.33
47
PUKHKALO Vitaliy
1992
KAZ
+4:06.2
89.36
48
TSINZOV Veselin
1986
BUL
+4:18.2
93.72
49
WESTGAARD Thomas Hjalmar
1995
IRL
+4:19.2
94.08
50
NEWELL Andrew
1983
USA
+4:21.7
94.99
51
RYPL Miroslav
1992
CZE
+4:31.6
98.58
52
MIKAYELYAN Sergey
1992
ARM
+4:36.5
100.36
53
LIEDERER Niklas
1991
AUT
+4:49.3
105.01
54
LYUFT Ivan
1998
KAZ
+4:54.2
106.79
55
LUSTGARTEN Benjamin
1992
USA
+4:56.9
107.77
56
JOHNSGAARD Knute
1992
CAN
+5:00.7
109.15
57
SMITH Callum
1992
GBR
+5:03.4
110.13
58
KRASOVSKYI Oleksii
1994
UKR
+5:06.6
111.29
59
ORLYK Andrii
1998
UKR
+5:23.1
117.28
60
BELLINGHAM Phillip
1991
AUS
+5:38.3
122.79
61
KONYA Adam
1992
HUN
+5:46.8
125.88
62
KOVACS Paul
1990
AUS
+5:59.9
130.64
63
KLISZ Pawel
1992
POL
+6:15.0
136.12
64
BIKSE Indulis
1995
LAT
+6:19.6
137.79
65
COCKNEY Jesse
1989
CAN
+6:20.7
138.19
66
SEGEC Andrej
1994
SVK
+6:27.5
140.65
67
CLUGNET James
1996
GBR
+6:55.7
150.89
68
DADIC Edi
1993
CRO
+7:17.6
158.84
69
POPA Raul Mihai
1997
ROU
+7:20.1
159.75
70
HULGAARD Lasse
1991
DEN
+7:34.0
164.79
71
KLISEVICIUS Deividas
1997
LTU
+7:35.3
165.26
72
DE MARRE Thibaut
1998
BEL
+7:52.8
171.62
73
CHUCHUGANOV Yordan
1996
BUL
+7:54.3
172.16
74
CIOANCA Alin Florin
1995
ROU
+8:24.2
183.01
75
STROLIA Tautvydas
1995
LTU
+8:32.3
185.95
76
ROEMER Tue
1992
DEN
+8:45.7
190.82
77
PEREKHODA Ruslan
1987
UKR
+8:48.9
191.98
78
SEYD Seyed Sattar
1987
IRI
+8:49.5
192.20
79
YOLTUKHOVSKYY Oleg
1987
UKR
+8:54.2
193.90
80
DURSUN Hamza
1994
TUR
+8:57.4
195.06
81
JAKELIUNAS Lukas
1992
LTU
+9:22.4
204.14
82
HULGAARD Jens
1989
DEN
+10:01.8
218.44
83
BATMUNKH Achbadrakh
1994
MGL
+13:22.4
291.25
Did not qualify for final race
BAENA Bernardo
1990
VEN
 
DUBALARI Liviu
1996
MDA
 
MATVEEV Nikolai
1994
KGZ
 
LANGER Thierry
1991
BEL
 
LANGER Stephan
1976
BEL
 
TAWK Anthony
1999
LBN
 
GAIDUC Nicolae
1996
MDA
 
BAZOUNI Mansour
1991
LBN
 
BRAGIEL Paul Martin
1977
COL
 
MCALEENAN Dominic
1969
IRL
 
LANNES Carlos
1979
ARG
 
BAENA Cesar
1986
VEN
 
CHANG CALLE Jose
1974
ECU
 
ROSSITER Jan
1987
IRL
 
ACEVEDO Jhon
1979
COL
 
BM Shiva Kumar
1985
IND
 
KENNEDY Brian
1990
IRL
 
JUNGBLUTH RODRIGUEZ Klaus
1979
ECU
 
KOVACS Domonkos Matyas
1974
HUN
 
RAJACK Mark
1981
TTO
 
STROLIA Mantas
1986
LTU
 
BOCANCEA Cristian
1998
MDA
 
MAGHDID Alireza
1989
IRI
 
SHEMSHAKI Yasin
1988
IRI
 
BUKI Adam
1995
HUN
 
AGURTO Juan
1984
CHI
 
GYALLAI Soma Gergely
1997
HUN
 
LUTZ Leandro
1982
BRA
 
PAPARKOV Lyubomir
1998
BUL
 
KLISEVICIUS Deimantas
1999
LTU
 
SANTOS Victor
1997
BRA
 
HLADIKA Jakov
2000
CRO
 
SNORINS Janis
1995
LAT
 
LAGLER Kristof
1994
HUN
 
BRIEDIS Ingmars
1983
LAT
 
FERNANDEZ Yonathan Jesus
1986
CHI
 
NAKAS Georgios
1978
GRE
 
JONSSON Albert
1997
ISL
 
KRISTINSSON Brynjar Leo
1988
ISL
 
BAJORAVICIUS Azuolas
1999
LTU
 
BIRGISSON Saevar
1988
ISL
 
MONTGOMERY Nick
1993
AUS
 
SKENDER Marko
2001
CRO
 
VIYACHEV Nikolay
1998
BUL
 
PENCHEV Martin
1998
BUL
 
OGNYANOV Simeon
1999
BUL
 
ANGELIS Apostolos
1993
GRE
 
POGHOSYAN Tadevos
1993
ARM
 
OGLAGO Amed
1998
TUR
 
CRNKOVIC Kresimir
1995
CRO
 
BAASANSUREN Amarsanaa
1994
MGL
 
Did not finish
Disqualified
Did not start
Did not finish in qualification race
Disqualified in qualification race
Did not start in qualification race
Sanctions
Athlete
Nation
Sanction
ANTOLEC Jan
POL
Disqualification, ICR 343.8 violation classical technique
LARKOV Andrey
RUS
Written reprimand, ICR 343.8 violation classical technique
MIYAZAWA Hiroyuki
JPN
Written reprimand, ICR 343.8 violation classical technique
TURYSHEV Sergey
RUS
Written reprimand, ICR 343.8 violation classical technique