official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MOLTUDAL Stian Aam
1977
NOR
2:04.74
16.89
2
SANDE Trygve
1979
NOR
+0.84
22.34
3
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+1.10
24.03
4
SELANDER Bjoern
1980
SWE
+1.87
29.03
5
ERIKSSON Mattias
1973
SWE
+1.88
29.10
6
SATO Teruyuki
1977
JPN
+3.28
38.19
7
HAMMARBERG Bo
1971
SWE
+3.32
38.45
8
LEWEN Lars
1975
SWE
+3.46
39.36
9
BJOERGE Lars
1978
NOR
+3.53
39.81
10
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+3.58
40.14
11
KALWA Michal
1978
POL
+3.82
41.70
12
ERIKSEN Stian Hauge
1977
NOR
+3.83
41.76
13
FOSSHEIM Jan Erik
1977
NOR
+4.33
45.01
14
FREBERG Alexander
1981
NOR
+4.57
46.57
15
NILSEN Andreas
1980
NOR
+4.89
48.64
16
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+5.48
52.47
17
OEVSTHUS Svein
1981
NOR
+5.52
52.73
18
LIND Jonas
1979
SWE
+5.63
53.45
19
MIDDELTON Lars
1980
NOR
+6.83
61.24
20
RINGVOLD Christian
1981
NOR
+6.84
61.31
21
VEEN Kjetil
1981
NOR
+6.89
61.63
22
MOERCK Stefan
1980
SWE
+7.36
64.68
23
LOESETH SUNDE Lars
1982
NOR
+7.68
66.76
24
WASILENCZYK Bartlomiej
1979
POL
+8.14
69.75
25
AASHEIM Tarjei
1981
NOR
+8.42
71.57
26
WAALER Christian
1981
NOR
+10.42
84.55
27
ISHIOKA Chikage
1982
JPN
+10.73
86.57
28
CHRISTENSEN Gustav
1980
NOR
+11.15
89.29
29
OEDEGAARD Kristian L.
1982
NOR
+11.39
90.85
30
PAGLIAI Rossano
1982
ITA
+11.64
92.47
31
STRANDNES Ivar
1981
NOR
+11.99
94.75
32
ROTARIS Nicola
1982
ITA
+13.64
105.46
33
HEIBERG-ANDERSEN Axel
1982
NOR
+13.66
105.59
34
SKORPEN Asbjoern
1982
NOR
+15.98
120.66
35
GEDDE DAHL Wilhelm
1981
NOR
+16.11
121.50
36
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
+16.12
121.57
37
BOEDTKER Mathias
1982
NOR
+16.17
121.89
38
HANSTEEN Philip
1982
NOR
+17.81
132.54
39
XAIZ Gilberto
1983
ITA
+17.91
133.19
Did not finish 2nd run
BERGH JAKOBSEN Knut Erik
1979
NOR
BJERKE Nicolai
1980
NOR
CUIBE Carl Axel
1980
SWE
FIEDLER Jan
1981
CZE
FLAATEN Bjoern Martin
1981
NOR
HAFSTEIN Johann Haukur
1979
ISL
HANSEN Richard
1980
NOR
HERHEIM Brede
1980
NOR
JOERGENSEN Gaute S.
1981
NOR
KEDRIN Maxim
1982
RUS
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
LIOEEN Jim Tore
1978
NOR
NIELSEN Kristoffer Aanerud
1982
NOR
NIELSEN Rune
1976
NOR
NYSAETER Oeyvind
1980
NOR
OESTBY Rune Andre
1973
NOR
OTTAR Aslak
1977
NOR
REFSNES Glenn
1980
NOR
SMAALAND Kjetil G.
1981
NOR
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
STUBSRUD Andreas
1978
NOR
SYBERG Goeran
1980
SWE
TANAKA Takuma Ii
1982
JPN
VASICEK Jiri
1979
CZE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ANDERSSON Mattias
1975
SWE
ANDRESEN Morten
1980
NOR
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BOENAA Soelve
1978
NOR
BOTTOLFS Geir
1981
NOR
DAASVATN Andreas
1980
NOR
DAMSTUEN Andreas
1979
NOR
DOBROWLSKI Wojciech
1976
POL
FAGERHUS Kristian
1979
NOR
FRIDRIKSSON Runar
1979
ISL
FURSETH Knut Arne
1977
NOR
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
HERLAND Cato Dyrset
1981
NOR
HOEGHEIM Baard Thuen
1982
NOR
JENSEN Christian
1982
NOR
JOHANSSON Pontus Ii
1978
SWE
KNUTSEN Vegard
1981
NOR
LOEVAAS Erik
1979
NOR
MALCZEWSKI Marcin
1980
POL
MELHUS Christoffer
1982
NOR
MODAHL John
1980
NOR
NOER Kjetil
1979
NOR
OEVSTHUS Kristian
1979
NOR
OLSSON Pierre
1979
SWE
PODGORNY Wojciech
1980
POL
SEM Eirik
1979
NOR
SKRINSRUD Simen
1982
NOR
SOEHOEL ROERING Petter
1982
NOR
TORP Christian Fredrik
1980
NOR
TVEIT Magnus
1981
NOR
WHISTLER James
1981
GBR
YOKOTA Shohei
1982
JPN
YUASA Naoki
1983
JPN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run