official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
1:43.24
23.73
2
ZOESCHG Alexander
1987
ITA
+2.31
37.16
3
WOJTIUK Jan
1983
POL
+2.54
38.49
4
STEHLE Dominik
1986
GER
+2.71
39.48
5
HERZOG Alexander
1988
AUT
+2.97
40.99
6
FIVA Alex
1986
SUI
+3.11
41.80
7
RYDING David
1986
GBR
+3.12
41.86
8
SPISS Thomas
1988
AUT
+3.53
44.25
9
TRIENDL Armin
1989
AUT
+3.58
44.54
10
LIEBL Sebastian
1989
GER
+3.86
46.16
11
BENNETT James
1986
GBR
+3.94
46.63
12
SUPPIGER Raphael
1987
SUI
+4.09
47.50
13
PAK Maxim
1984
RUS
+4.28
48.60
14
BORTOLOTTI Matteo
1984
ITA
+4.74
51.28
15
STICKL Simon
1987
GER
+4.99
52.73
16
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
+5.03
52.96
17
KELEMEN Josef
1984
CZE
+5.38
55.00
18
PODBREZNIK LEKIC Jure
1989
SLO
+5.39
55.06
19
HATA Yu
1983
JPN
+6.44
61.16
20
ANDERSEN Eric
1987
USA
+6.96
64.18
21
KULLAS Nicholaus
1987
USA
+7.52
67.43
22
STEINBACHER Christian
1990
GER
+8.84
75.11
23
BAYER Patrick
1989
GER
+9.10
76.62
24
STAMMEL Christoph
1987
GER
+9.83
80.86
25
STAUBITZER Benedikt
1990
GER
+10.05
82.14
26
ASOIAN Nathan
1985
USA
+10.55
85.04
27
NIGG Andreas
1985
LIE
+10.57
85.16
28
KIND Samuel
1988
LIE
+10.80
86.50
29
FINK Fabian
1990
GER
+11.57
90.97
30
KYUNG Sung-Hyun
1990
KOR
+12.28
95.10
30
LINDEN Erik
1990
GER
+12.28
95.10
32
FUNTEK Jost
1990
SLO
+13.06
99.63
33
REISER Stefan
1990
GER
+14.11
105.73
34
LEITNER Josef
1990
GER
+22.33
153.51
35
JECL Simon
1986
SLO
+37.77
243.24
Did not finish 2nd run
KAUFMANN Marco
1989
SUI
HEYENBROCK Felix
1989
GER
SCHWARZ Dominik
1989
GER
WEGHOFER Patrick
1989
GER
BERNER Korbinian
1989
GER
PLENAGL Alexander
1988
GER
ZORKO Tadej
1984
SLO
RUETTIGER Steffen
1983
GER
MARTINI Alex
1986
ITA
DENGLER Martin
1984
GER
WITZMANN Klaus Hermann
1984
GER
KLOTZ Siegmar
1987
ITA
VACEK Ludvik
1976
CZE
WYSSMUELLER Pascal
1987
SUI
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
LONGHI Omar
1980
ITA
PROMOK Franz
1987
AUT
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
HALIKOV Andrei
1984
RUS
SCHWARZENBOECK Hannes
1990
GER
OBERMEIER Michael
1987
GER
GEBERT Marcel
1986
LIE
COLYER Mike
1989
GBR
SWEETSER Samuel
1984
USA
MITTERER Christian
1990
GER
BRANDNER Klaus
1990
GER
ECKERT Paul
1990
GER
ZACHER Andi
1990
GER
SCHNEIDER Michael
1989
SUI
POTOCNIK Urban
1989
SLO
JOAS Pirmin
1989
GER
EBERLE Bernhard
1985
LIE
STOCKKAMP Maximilian
1988
GER
KRZISNIK Gasper
1989
SLO
KRAUSE Daniel
1988
GER
SCHUCHTER Daniel
1989
LIE
LENHERR Jonas
1989
SUI
EHRL Maximilian
1990
GER
PETERLIN Fabio
1987
ITA
TEPINA Jan
1989
SLO
PASCHKE Simon
1988
GER
ROBINSON Craig
1987
GBR
GEHRIG Marc
1988
SUI
PLOETZ Stefan
1988
GER
HIRTLE Axel
1989
GER
REEVES Alex
1987
USA
MORTON Kenneth
1986
GBR
DALM Cornelius
1986
GER
BERESFORD Gary
1985
USA
GOLLINGER Guido
1987
GER
MLINSEK Filip
1988
SLO
GUZZO Federico
1986
ITA
WOLF Magnus
1986
GER
MATITZ Sandro
1987
SUI
VELECIC Tomaz
1987
SLO
RESENBERGER Anton
1988
GER
LECHNER Hannes
1989
GER
SCHWAGER Marco
1988
SUI
DRAGASCHNIG Patrick
1987
GER
SANDER Andreas
1989
GER
JOHNSON Austin
1987
USA
PALSSON Sindri M.
1982
ISL
WINDLIN Lars
1987
SUI
SCHAFFERER Marco
1984
BIH
SCHMID Philipp
1986
GER
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
BRAJOVIC Grega
1981
SLO
GRAF Bernhard
1988
AUT
DIGRUBER Marc
1988
AUT
FISCHER Daniel
1985
GER
SCHMID Stephan
1986
GER
HENDRYCH Jiri
1983
CZE
NOBLE Andrew
1984
GBR
WANNINGER Christian
1981
GER
VALSSON Kristinn Ingi
1985
ISL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run