official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
1:45:17
17.05
2
BRENNA Petter
1986
NOR
+7
17.46
3
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+13
17.80
4
ENOCSON Calle
1984
SWE
+27
18.62
5
KROGDAHL Torjus
1988
NOR
+1:07
23.26
6
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
+1:43
25.34
7
LOESETH Lars Sunde
1982
NOR
+1:56
28.42
8
SANDVIK Eian
1989
NOR
+3:06
32.48
9
HANADA Masashi
1986
JPN
+3:30
36.19
10
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
+3:49
37.29
11
BAUMANN Thomas
1988
SWE
+4:11
38.57
12
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
+4:15
38.80
13
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
+3:52
39.79
14
SATO Sho
1986
JPN
+4:13
41.00
15
STAURSET Bjoern Tore
1988
NOR
+4:18
41.29
16
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+4:41
42.63
17
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+5:01
43.79
18
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
+4:43
45.06
19
ZHUKOV Mikhail
1987
RUS
+4:44
45.12
20
LINDH Kalle
1990
SWE
+4:58
45.93
21
HAUG Andreas Willumsen
1989
NOR
+4:59
45.99
22
HOEGBOM Nils
1990
SWE
+5:10
46.63
23
FAVRE Arnaud
1987
FRA
+5:23
47.38
24
STEFFENSEN Tobias
1987
SWE
+5:39
48.31
25
SCHASTNIH Alexander
1988
RUS
+5:43
48.54
26
OESTER Carl-Filip
1989
SWE
+6:00
51.85
27
ALAERTS Kai
1989
BEL
+6:43
54.34
28
MORANDI Gabriele
1985
ITA
+6:46
54.52
29
BIANCHINI Aurelien
1988
FRA
+8:06
63.80
30
MAITAKOV Sergei
1990
RUS
+8:19
64.55
31
OESTER Carl Johan
1992
SWE
+10:31
76.85
32
CORNETTE Niels
1991
BEL
+11:09
81.37
33
BERGSTEDT Oskar
1990
SWE
+16:01
107.59
34
NORD Axel
1990
SWE
+15:48
109.16
35
KUPCOK Jakub
1992
SVK
+16:46
114.84
36
NILSSON Emil
1989
SWE
+18:12
119.83
37
ENETJAERN Albin
1992
SWE
+20:48
138.16
38
UNANDER Max
1992
SWE
+28:51
184.73
39
ANDREEVSKIJ Alexei
1992
RUS
+31:34
198.83
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SUNDSTROEM Fredrik
1991
SWE
BOSMA Jorrit
1992
NED
HROMADA Martin
1992
SVK
ANDERSSON Victor
1992
SWE
JONSSON Dadi-Rafn
1991
ISL
NAESLUND Kim
1989
SWE
HOLMGREN Jakob
1991
SWE
LINDSTROEM Jesper
1991
SWE
WIDING Haerje
1991
SWE
AABERG Gustav
1990
SWE
REVFALK Markus
1991
SWE
WIBERG Johan
1990
SWE
LINDBERG Viktor
1989
SWE
LUNDMARK Filip
1990
SWE
SUNDQVIST Fredrik
1991
SWE
PECHOTA Matej
1991
SVK
JAMTEBO Alexander
1991
SWE
ERIKSSON/AENSTH Kim
1991
SWE
ANDERSSON Oskar Il
1990
SWE
NILSSON Joakim
1988
SWE
HULTEN Pontus
1991
SWE
NAESLUND Johan
1991
SWE
WILLEMSEN Victor
1989
BEL
DEHNISCH Joel
1990
SWE
MULDER Jeroen
1991
NED
SWENN LARSSON Erik
1989
SWE
KINGSTAD Viktor
1989
SWE
NILSSON Peter
1988
SWE
JANSSON Emil
1991
SWE
JAKOBSSON Daniel
1989
SWE
SCHAEUFELE Andreas
1990
SWE
ERIKSSON Jakob
1990
SWE
KURKI Mikael
1986
FIN
TRYGG Oscar
1988
SWE
BRATTSTROEM Philip
1988
SWE
SALMINEN Anton
1990
SWE
MAGNUSSON Anton
1989
SWE
HEDIN Doglas
1990
SWE
LAZAR Martin
1990
SLO
DE LA CUESTA Paul
1988
ESP
MAGNUSSON Fredrik
1989
SWE
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
SOEDERBERG Anton
1989
SWE
RINGBRANT Jacob
1989
SWE
WIRENFELT Kalle
1989
SWE
CARRERAS POL
1990
ESP
OEHAGEN Johan
1987
SWE
FORSLUND Olle
1988
SWE
TARANENKO Mikhail
1988
RUS
NILSEN Markus
1989
NOR
TAKAZAWA Shin
1989
JPN
ADDE Andreas
1988
NOR
ERIKSSON Ricko
1989
SWE
QUICK Rickard
1984
SWE
GEDDE DAHL Lorentz
1988
NOR
FINNE Nicolai Herlofson
1988
NOR
SAXVALL Per
1989
SWE
ZUEV Stepan
1988
RUS
NILSSON Mattias
1990
SWE
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
LINDGREN Tim
1989
SWE
STEEN John Reidar
1988
NOR
MITHASSEL Christian
1987
NOR
YAMAMOTO Shinya
1988
JPN
THEODORSEN Espen
1988
NOR
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
RIIS-JOHANNESSEN Jesper
1989
NOR
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
ISHII Tomoya
1989
JPN
BAECK Axel
1987
SWE
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
MOLLIN Bart
1981
BEL
BJOERK Andre
1982
SWE
BYLUND Peter
1979
SWE
HAUG Kristian
1988
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run