official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PRANGER Manfred
1978
AUT
1:44.85
10.57
2
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+0.08
11.00
3
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+0.47
13.13
4
TISSOT Stephane
1979
FRA
+0.49
13.23
5
VOGL Alois
1972
GER
+0.52
13.40
6
EGGER Pierre
1978
AUT
+0.60
13.83
7
MARILA Mika
1973
FIN
+0.76
14.70
8
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+0.88
15.35
9
SASAKI Akira
1981
JPN
+0.89
15.41
10
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+0.94
15.68
11
GRAVIER Richard
1974
FRA
+1.14
16.77
12
PERATHONER Alan
1976
ITA
+1.16
16.88
13
GORZA Ales
1980
SLO
+1.20
17.09
14
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.40
18.18
15
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.59
19.21
16
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+1.63
19.43
17
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+1.67
19.65
18
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.73
19.97
19
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.82
20.46
20
HAYER Stanley
1973
CZE
+1.84
20.57
21
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
+1.86
20.68
22
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+2.08
21.88
23
TIEZZA Luca
1981
ITA
+2.10
21.99
24
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+2.27
22.91
25
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+2.30
23.07
26
LACAS Eric
1977
FRA
+2.90
26.34
27
PASTORE Marco
1973
GER
+3.20
27.97
28
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+3.39
29.00
29
BERTHOD Marc
1983
SUI
+3.40
29.05
29
FILL Peter
1982
ITA
+3.40
29.05
31
SVINDAL Aksel-Lund
1982
NOR
+3.41
29.11
32
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+3.81
31.28
33
STRUGER Peter
1982
AUT
+3.90
31.77
34
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+3.98
32.21
35
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+4.02
32.42
36
SPORN Andrej
1981
SLO
+4.18
33.29
37
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+4.24
33.62
38
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
+4.50
35.03
39
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+5.24
39.06
40
DEZORDI Rodolphe
1980
FRA
+5.59
40.96
41
KAITALA Jouni
1983
FIN
+5.78
41.99
42
LEVET Alexandre
1979
FRA
+6.41
45.42
43
NILSEN Andreas
1980
NOR
+6.59
46.40
44
DIDIER Gregory
1981
FRA
+6.75
47.27
45
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+7.24
49.93
46
POGACNIK Matej
1981
SLO
+7.42
50.91
47
KRAUS Tomas
1974
CZE
+7.60
51.89
48
POCCARD CHAPUIS Fabien
1981
FRA
+8.29
55.64
49
KLUFTS Romain
1984
FRA
+8.49
56.72
Did not qualify for 2nd run
GOMEZ Victor
1974
AND
VIEUX Cyril
1983
FRA
GARCIA Benjamin
1984
FRA
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
RAINER Niklas
1983
SWE
MYHRER Andre
1983
SWE
RAJCAN Michal
1980
SVK
ANTOR Alex
1979
AND
DESVIGNES Gregory
1979
FRA
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
LOPEZ ANGLADA Camilo
1979
ESP
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
KEDRIN Maxim
1982
RUS
THEAUX Timothe
1980
FRA
VRABLIK Martin
1982
CZE
BAPTENDIER Sandy
1982
FRA
MOLLIN Bart
1981
BEL
JEANDIN Kevin
1982
FRA
DICKSON Michael
1975
AUS
MARKEGAARD Daniel
1981
NOR
SATO Teruyuki
1977
JPN
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
URAKI Kenta
1975
JPN
STOCKER Martin
1979
AUT
RAJALA Jukka
1982
FIN
PERREN Robi
1982
SUI
VALLA Romain
1976
FRA
WEYERMANN Michael
1980
SUI
MAN DE Harald II
1973
NED
DEVILLE Cristian
1981
ITA
LANZINGER Matthias
1980
AUT
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
REITER Hannes
1981
AUT
PAQUIN Pierre
1979
FRA
OLLIKKA Toni
1978
FIN
GROEBMER Roman
1981
ITA
BANK Ondrej
1980
CZE
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
CASTELLANO Christian
1974
ITA
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
VAJDIC Bernard
1980
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run