official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
2:29.58
8.17
2
DOPFER Fritz
1987
GER
+0.03
8.34
3
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
+0.09
8.69
4
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+0.20
9.33
5
NILSEN Markus
1989
NOR
+0.32
10.03
6
OBERT Anthony
1985
FRA
+0.56
11.43
7
FREY Thomas
1984
FRA
+0.65
11.95
8
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
+0.72
12.36
9
OLSSON Matts
1988
SWE
+1.03
14.16
10
PLACE Francois
1989
FRA
+1.21
15.21
11
PLEISCH Manuel
1990
SUI
+1.43
16.49
12
MURISIER Justin
1992
SUI
+1.52
17.01
13
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
+1.77
18.46
14
CASSE Mattia
1990
ITA
+1.85
18.93
15
OLSSON Jon
1982
SWE
+2.00
19.80
16
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+2.17
20.79
17
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+2.27
21.37
18
GEHRIG Marc
1988
SUI
+2.37
21.95
19
MATHIS Marcel
1991
AUT
+2.38
22.01
20
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
+2.40
22.13
21
BISCHOF Martin
1991
AUT
+2.43
22.30
22
PERAUDO Adam
1987
ITA
+2.56
23.06
23
OEHAGEN Johan
1987
SWE
+2.59
23.23
24
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+2.90
25.04
25
FANTINO Antonio
1991
ITA
+2.93
25.21
26
MAYER Matthias
1990
AUT
+2.99
25.56
27
BLANC Samy
1988
FRA
+3.08
26.08
28
MALMSTROM Victor
1991
FIN
+3.12
26.32
29
WIESER Manuel
1990
AUT
+3.28
27.25
30
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
+3.69
29.63
31
SKUBE Matic
1988
SLO
+3.75
29.98
32
DEFLORIAN Mirko
1980
MDA
+3.91
30.91
33
LINDGREN Tim
1989
SWE
+4.17
32.42
34
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+4.35
33.47
35
HAUG Kristian
1988
NOR
+4.72
35.62
36
ZEPNIK Philipp
1988
GER
+4.92
36.79
37
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
+5.06
37.60
38
KILDE Aleksander
1992
NOR
+5.18
38.30
39
HALSEN Stian
1988
NOR
+5.89
42.43
39
BRATH Joergen
1991
NOR
+5.89
42.43
41
SCHEIBER Florian
1987
AUT
+5.92
42.60
42
THOULE Nicolas
1990
FRA
+5.98
42.95
43
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+6.44
45.63
44
BAXTER Noel
1981
GBR
+6.63
46.73
45
KRANJEC Zan
1992
SLO
+6.72
47.26
46
SENONER Jonas
1986
ITA
+7.28
50.51
47
TISSOT Maxime
1986
FRA
+7.54
52.02
48
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+7.58
52.26
49
MATSUMOTO Isato
1987
JPN
+7.90
54.12
50
HERZOG Alexander
1988
AUT
+8.04
54.93
51
BONER Sandro
1988
SUI
+9.53
63.60
Did not qualify for 2nd run
ULLRICH Max
1994
CRO
GASPERIN Timi
1990
SLO
BJERTNESS Endre
1992
NOR
OIKAWA Takahiro
1989
JPN
LARSON Jonas Brun
1992
NOR
WINQUIST Even
1992
NOR
BUDAL Martin
1989
NOR
FUSE Takashi
1990
JPN
RASANEN Joonas
1989
FIN
NETELAND Bjoernar
1991
NOR
CHRISTENSEN Simen Ramberg
1993
NOR
SAXVALL Per
1989
SWE
STEFFENSEN Tobias
1987
SWE
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
ZAMPA Adam
1990
SVK
DIGRUBER Marc
1988
AUT
VRABLIK Martin
1982
CZE
WALDER Christian
1991
AUT
GRAF Bernhard
1988
AUT
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
FAARUP Christoffer
1992
DEN
VELECIC Tomaz
1987
SLO
BRAUTI Robin
1991
NOR
KILSGAARD Markus
1992
DEN
JOHANSEN Ola Buer
1993
NOR
HEDIN Doglas
1990
SWE
SINGER Thomas
1989
SUI
KYLLINGSTAD Christoffer
1991
NOR
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
LUITZ Stefan
1992
GER
TUMLER Thomas
1989
SUI
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
PANGRAZZI Paolo
1988
ITA
MITHASSEL Christian
1987
NOR
LONGHI Omar
1980
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run